Kriz olabilir ama araç almak istiyorum.Fikriniz nedir?

Herkese iyi forumlar arkadaşlar,
Ben özel bir şirkette çalışıyorum. Eşim de özel bir şirkette çalışıyor. Çalıştığımız şirketin durumu iyi. İmalat sanayinde faaliyet gösteriyor ve her sene Capital 500 e giriyor. Biz bir araba almak istiyoruz. Daha doğrusu arabamızı yenilemek istiyoruz. Bunun için yaklaşık 25.000 TL eksiğimiz var. Kredi kullanmak istiyoruz.Seçtiğimiz geri ödeme planına göre bunu 2 sene de ödememiz lazım. Şu anda ekonomik durumumuz mükemmel değil ama ailece geçinmemizi sağlıyor. Bu şekilde devam edersek borcumuzu kapatabiliriz. Ama avrupanın içinde olduğu durum beni korkutuyor. Kriz ülkemizide vurur da acaba karı-koca işsiz kalırmıyız. Sizce bu dönemde borçlanmamak ve varlıklarımızı korumak mı lazım? Yerimde olsanız ne yapardınız. Sİzler ülkenin ekonomik geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yerimde olsanız napardınız?

Ynt: Fikrinizi almak istiyorum

Firmanın durumunun iyi olması sizin işinizin garanti olması anlamına gelmez.
Arabanız var kullanılmaz hale geldiyse , masrafı her geçen gün daha çok artıyorsa, yenilemek mantıklı olabilir.
Ancak bu elbette bir riskdir. Ülkemizin ekonomik durumunun gösterildiği kadar iyi olmadığı kanısındayım ben. Ayrıca AB de yeni yapılanmalar var. Dalgalanmlara bizi de er geç etkileyecektir.

şayet kullandığınız araç çok kötü değilse kullanmaya devam edin
mevcut gelirlerinizle birikim yapın
birikimlerinizle ilerde almak istediğiniz aracı borçlanmadan alabilirsiniz...

Çalışma sürelerinizi ve kıdem ihbar tazminatınızın kredinizin ne kadarına yetebileceğini de hesaplarınıza dahil edin.

Risk her zaman mevcut..önemli olan bu riskin ne için alındığıdır..

Masrafı filan ilgim değil.. atıyorum şuan kullandığınız araçta seyahat halindeyken kendinizi güvenli hissetmiyorsanız..daha güvenli.. ve daha büyük bir araca ihtiyaç duymanızdan daha doğal bir şey olamaz..

Kendimden örnek vereyim.. Hb bir araba kullanıyordum.. trafik ışıklarında beklerken arkadan gelen bir başka araç çarptı.. çarpan araç direk arka koltuğa girdi..arka koltukta.. 4 aylık bir bebek ve eşim vardı..ben artık sedan bir araç kullanıyorum ve mümkün mertebe.. en dayanıklı olanını tercih ediyorum..çünkü hiç bir şey.. benim ve aracımda bulunan insanların sağlığından ve güvenliğinden önemli değil..

Keyif için alıyorum diyorsanız orası başka.. ;)

Arabanızı satınca elinize nekadar geçecek bilmiyorum ama, ya daha az kredi çekebileceğiniz daha makul bir araba alın, ya da riske girip istediğiniz arabayı ..Hiçbirimizin iş güvencesi yokki..Siz benim çektiğim krediyi duysanız, çılgın dersiniz sanırım.. ;) Ama ne yapalım borçlanmadan da bişey yapılmıyor ki..

Bir fikirde ben vereyim. Bende bu aralar sizin gibi araç alma arefesindeyim. Ekonomik krizin muhtemel etkileri benide düşündürüyor. Ancak bunuda konut kredisinde edindiğim tecrübe ile kenara beni en az 3-4 ay idare edecek miktarda nakit bırakarak çözmeyi düşünüyorum.

Ynt: Kriz olabilir ama araç almak istiyorum.Fikriniz nedir?

Merhaba,
Özel bir otomotiv firmasında çalışıyorum. Ö.T.V ve krizsel dalgalanma ile beraber 8-9 ay sonra krediler inanılmaz uçacak. Eğer nakit alırım diyen varsa tam zamanı yıl sonu indirimleri olur iskonto yapılır güzel fiyata alırsın ama kredi ile almaya çalışırsan önümüzdeki aylar için çok büyük bir risk almışınız. Bu arada özel sektöre kesinlikle güvenmeyeceksin.

firat.isik ' Alıntı:
Merhaba,
Özel bir otomotiv firmasında çalışıyorum. Ö.T.V ve krizsel dalgalanma ile beraber 8-9 ay sonra krediler inanılmaz uçacak. Eğer nakit alırım diyen varsa tam zamanı yıl sonu indirimleri olur iskonto yapılır güzel fiyata alırsın ama kredi ile almaya çalışırsan önümüzdeki aylar için çok büyük bir risk almışınız. Bu arada özel sektöre kesinlikle güvenmeyeceksin.

Çok büyük risk?

Özel sektöre güvenmeyeceksin.. üst komşuya güvenmeyeceksin.. otobüsteki yolcu ya güvenmeyeceksin.. dilenciye güvenmeyeceksin..iş arkadaşına güvenmeyeceksin.. patronuna güvenmeyeceksin.. arkadaşına güvenmeyeceksin.. güvenmeyeceksin güvenmeyeceksin..

Mantık çerçevesinde.. gücünüzün yettiği borçtan çekinmeyin arkadaş..

Namınız yürüsün..20 bin TL borç mu yıkacak sizi?

Ben arkadaşlarıma güvenmeyip..10 sene önce girmediğim bir konut projesi yüzünden şuan hala kira ödüyorum..Aksilik 10 sene önce de felaket seneryoları yazılıyordu..ekonomi gene berbattı ve ben o dönemde de özel sektör de çalışıyordum..

Araba almak işi ev almak kadar riskli değil. Sonuçta arabayı kullanıyorsunuz. Baktınız ilerde borçları ödeyemez duruma geldiniz. aracı satmak daha kolay. Evet tabi belki biraz zarar olabilir. Ancak risksiz ne varki.

Özel sektöre güvenmeyeceksin, ama bence kimseye güvenmeyeceksin. Ancak kendine güveneceksin.
Devlet daha mı güvenilir özel sektöre göre.?

forwhom ' Alıntı:
Çok büyük risk?

Özel sektöre güvenmeyeceksin.. üst komşuya güvenmeyeceksin.. otobüsteki yolcu ya güvenmeyeceksin.. dilenciye güvenmeyeceksin..iş arkadaşına güvenmeyeceksin.. patronuna güvenmeyeceksin.. arkadaşına güvenmeyeceksin.. güvenmeyeceksin güvenmeyeceksin..

Mantık çerçevesinde.. gücünüzün yettiği borçtan çekinmeyin arkadaş..

Namınız yürüsün..20 bin TL borç mu yıkacak sizi?

Kesinlikle katılıyorum..
Özel sektör, kamu farketmez önce kendine güveneceksin..

Hatta olayı abartacak olursak..Honda düşünen arkadaşlar.. benimle irtibata geçebilir.:) malum ocağın ilk haftası yeni civicler geliyor.:)

Merhaba
arkadaşlar bankaların mevzuatı gereği

verdikleri kredi kartlarının faizlerini ister dönsün ister dönmesin kendi zarar hanelerinde gösterip bunları vergilerinden düşebiliyorlarmış

bu doğru mu?

istediklerine kredi kartı ver, geri dönsün dönmesin düşersin vergiden, istedikleri kadar veriyorlar herkese..

yani umurlarında değil..

bununla ilgili fikriniz nedir? böyle bir vergi avantajına sahip mi bu bankalar

Bankalar SPK tabidir. Dolayısı ile TFRS uyarlar ve öngörülebilir zarar olarak kayıtlarına alırlar. Ancak vergi hesap ederken vergi kanunlarına göre hesaplarlar.