Krizde İşten Çıkarsam, İşsizlik Ödeneği Alır mıyım?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
29 Kasım 2008 Sadettin ORHAN [email protected]

Pirim indiriminden nasıl yararlanabilirim?

Soru:

11.01.2007 tarihinde işten çıkarıldım. Şekil şartlarına haiz olduğum için 11.11.2007 tarihine kadar 10 ay süreyle işsizlik ödeneği aldım. 07.05.2008 tarihinde tekrar işe girdim, kesintisiz olarak hâlâ çalışmaktayım. Yani 120 gün kesintisiz işsizlik primi ödemiş durumdayım. 180 gün ödenek alabilmem için son üç yıl içinde 600 gün prim ödemiş olmam da gerekmektedir. Yukarıda yazdığım gibi önceki dönemde 10 ay ödenek aldığım için son üç yıldaki 600 gün hesabı nasıl yapılmaktadır. Yukarıdaki şartlara göre, kriz sebebiyle işten çıkarılmam durumunda tekrar işsizsizlik ödeneği alabilir miyim? Yavuz Erol

cevap:

Değerli okurum, işsizlik ödeneğinden daha önce yararlanmış olmanız tekrar yararlanmanıza engel olmaz. Yeniden işsiz kalmanız durumunda geriye doğru 600, 900 ve 1080 günün hesabında, işsizlik ödeneği aldığınız 10 ay da dahil edilecektir. Ancak bu 10 ay, prim ödenmiş gün olarak dikkate alınmayacaktır. Zira bu 10 aylık sürede adınıza işsizlik sigortası primi ödenmemiştir. Kriz sebebiyle işten çıkarılırsanız yine işsizlik ödeneği alabileceksiniz.

Prim indiriminden nasıl yararlanırım?

Soru: Sadettin Bey, 25 Kasım tarihli yazınızda Bağ-Kur'luların prim indiriminden yararlanma hakkından bahsetmiştiniz. Ben şu an 425 YTL ödüyorum. Yazmış olduğunuz yazınızda belirtilen indirimden nasıl faydalanabilirim? Muhasebecime danıştım ama kendisi böyle bir düzenlemeden haberi olmadığını söyledi. Burhan Sevgi Cevap: Değerli okurum, size en yakın SGK birimine en geç 31.12.2008 tarihine kadar başvurursanız prim ödemenizi 214 YTL'ye kadar düşürme hakkınız var. Bu tarihe kadar başvurmazsanız SGK sizin 425 YTL ödemek istediğinizi varsayacak ve bundan sonra da bu şekilde ödeme yapacaksınız.

Bağ-Kur borcumu nasıl ödeyebilirim?

Soru:

Son Bağ-Kur taksitlendirmesinde 31.10.2008 tarihli 12.000 YTL ödeme emri çıktı. Krediler kriz nedeniyle dondurulduğu için para ödeme alamadım ve borcumu ödeyemedim. O tarihte sadece 350 YTL yatırdım. Borcumu 24 ay taksitle ödemek istiyorum. Bir yol gösterirseniz sevinirim. Ercan Sulayan

Cevap:

Değerli okurum, 5510 sayılı Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırmadan yararlanmışsınız. Söz konusu kanun hükmü gereği, borcunu yapılandırmak için başvurup da peşin ödemeyi seçtiği halde ödemeyen veya taksitle ödemeyi seçtiği halde bir yıl içerisinde prim taksitini 3 ay ve daha fazla aksatanlar, indirim hakkını kaybetmektedir. Siz de anladığım kadarıyla bu hakkı kaybetmişsiniz. Bundan sonra borcunu taksitle ödeme imkanınız maalesef yok. Mecburen gecikme cezasıyla birlikte ödeme yapacaksınız.

Malullük aylığı alabilir miyim?

Soru:

Sadettin Bey, ben 22 yasındayım. 19 yaşımda üniversitede okurken kaza geçirdim ve şu anda %90 iş göremezlik raporum var ve başkasının bakımına muhtacım. Kaza geçirmeden önce babamın üzerinden Bağ-Kur'lu olarak yararlanıyordum öğrenci olduğum için. Kazadan sonra öğrenciliğim bitti, doğal olarak da Bağ-Kur'dan yararlanma hakkım da bitti ve sigortaya geçtim. Bir iş yerinin bilgisayar işlerine bakıyorum ve onlar da sigortamı yatırıyorlar halen. Şu anda 450 günlük pirimim var ve yeni çıkan kanuna göre de 1800 günde emekli olma hakkım olduğunu biliyorum. Size sormak istediğim, ben kazadan sonra sigortaya giriş yaptığım için 5 yılı yani 1800 günü doldurduğumda emekli olabilir miyim? Bazı kişiler olamazsın, isteğe bağlı Bağ-Kur'a geçmelisin dediler. Bunlardan hangisi doğru? Benim için hangisi avantajlı olur? Umut

Cevap:

Değerli okurum, danıştığınız kişiler doğru söylemiş. Sakatlığınız SSK'lı olmadan önce meydana geldiği için ne SSK'lı ne de Bağ-Kur'lu olarak malulen emeklilik hakkınız yok. Ancak %90 olan işgöremezlik oranınız ile erken emeklilik hakkınız var. Birinci derece özürlü olduğunuza göre SSK (4/a) şartlarında 3600 günü ve 15 yıl sigortalılık süresini doldurduktan sonra emekli olursunuz. Bundan sonra isteğe bağlı sigortaya geçmeniz sizin için erken emeklilik kazandırmaz.

Ynt: Krizde İşten Çıkarsam, İşsizlik Ödeneği Alır mıyım?

bu durumu bizde yaşadık daha önce 2007 ağustosa kadar işsizlik ödeneği alan ve işe başladığı için işsizlik ödeneği kesilen ve 2009 şubatta tekrar işsiz kalan biri işsizlik ödeneği alamıyor işkurdan aldığım bilgi 600 gün hesabında süre daha önce alınan işsizlik ödeneğinin kesildiği zamandan başlıyormuş alabileceği sadece kesilen işsizlik ödeneğinden kalan kısım