fonradar

KSS ve PİŞ. beyanları ?

Arkadaşlar yeni bi mükellef geldi, eski muhasebecisi 04/2011-12/2011 arasındaki kdv, muht, geçici vergi, yıllık gel.verg. falan hiçbirini vermemiş.. Yakın zamanda buna benzer iş yapan arkadaşlar için aşağıya döküm çıkarıyorum, ilgilenen olursa çok sevineceğim.

04/2011 219,00 PİŞ
05/2011 251,00 PİŞ
06/2011 90,00 PİŞ
07/2011 0,00 KSS
08/2011 667,00 PİŞ
09/2011 15,00 PİŞ
10/2011 220,50 PİŞ
11/2011 0,00 KSS
12/2011 0,00 KSS

Yukarıdaki gibi kdv beyanlarını verirsem bu çıkan kdvlerin haricinde birde %50 VZC'mı kesiliyordu? Ve bunun yanında Elek.Ort.Beyan. Geç verildiği için ne kadar ceza kesiliyordu?
Benim bu bilgilere ihtiyacım var arkadaşlar.. Mükellef de ne kadarla yırtarımın derdinde.

Tabi bunların haricinde birde şunlar var...
3 dönem Muhtasar (04-06,07-09,10-12) kira yok, servisçi
3 dönem Geçici (01-03,04-06,07-09)
ve 2010 Yıl.Gelir Vergisi

Yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Ynt: KSS ve PİŞ. beyanları ?

Pişmanlık la verilmesi halinde Vergi Ziyaı cezası kesilmez. Pişmanlıkla vermeseydiniz dahi. Vergi Ziyaı cezası ... değil vergi aslının .. katı olarak yani ..... olarak kesilirdi.
Özel usulsuzlük cezası hakkında yorum yapabilmek için mükellefinizin 1. sınıf mükellefmi II. sınıf mükellefmi olduğu ceza açısından önem taşımaktadır. Burada yazılanlara göre FORM BA ve BS'yi yazmadığınızdan II. Sınıf mükellef olduğu sonucuna ulaşmaktayım.
Buna göre VUK mükerrer 355. maddeye göre;
2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basıt usulde tespit edilenler hakkında 500 (580 TL) Türk Lirası,
Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 30 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi halinde ise 1/5 oranında uygulanır

Düzeltme
Vergi Ziyaı kendiliğinden yapılan ve pişmanlık unsuru taşımayan beyanlarda %50 uygulanmalıdır.

Emin misiniz Sayın Mohicans,bakın Vergi Usul Kanunu'nun 344'üncü maddesinin son fıkrasında ne diyor.
"Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır".

Ortada inceleme ve takdire sevk olmadığına göre vergi ziyası cezası %50 oranında uygulanacak, eğer VUK madde 371 uyarınca pişmanlık hükümlerinden faydalanılırsa vergi ziyaı cezası olmayacak ancak pişmanlık zammı hesaplanacak.

koraykarakaya ' Alıntı:
Emin misiniz Sayın Mohicans,bakın Vergi Usul Kanunu'nun 344'üncü maddesinin son fıkrasında ne diyor.
"Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır".

Ortada inceleme ve takdire sevk olmadığına göre vergi ziyası cezası %50 oranında uygulanacak, eğer VUK madde 371 uyarınca pişmanlık hükümlerinden faydalanılırsa vergi ziyaı cezası olmayacak ancak pişmanlık zammı hesaplanacak.
Evet haklısınız. Ben ilgili hükmü unutmuştum. Hatırlatma için teşekkürler. Vergi Ziyaı kendiliğinden yapılan beyanlarda %50 uygulanmalı.