Kullanılmış malın satış iade kaydı

arkadaşlar, 2006 yılında bir mal satmışız. alıcı (nihayi tüketici) mahkeme kararıyla bize bunu kasım ayında iade etti. bu iadeyi 153 te mi yoksa 610 da mı takip edeceğiz.

Ynt: kullanılmış malın satış iade kaydı

Selamlar
Yıl içine yapılan iadelerde 610, sonraki yıllarda yapılan iadelerde 153 kullanılır
Saygılar

Ynt: Kullanılmış malın satış iade kaydı

bende öyle biliyordum ama mali ve idari işler müdürümüz bunun tüketiciyi koruma yasası gereği 153 te değil 610 da takip edilmesi gerektiğini söyledi. anlayamadım açıkçası.

Selamlar
Tüketiciyi koruma yasası ile ilgili bağıntısını kuramadım.
Uygulamalarda her iki şekilde de yapıldığı görülür.Ama önerilen 153'e alınmasıdır.

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Tüketiciyi koruma yasası ile ilgili bağıntısını kuramadım.
Uygulamalarda her iki şekilde de yapıldığı görülür.Ama önerilen 153'e alınmasıdır.

Her iki şekilde yapılması hatalıdır.Olması gereken 153 hesabıdır.Tekrar 610 kullanmak fazla giderleştirme yapmak demektir.

:) yanlış anlattım sanırım.Her iki şekilde derken 153'ü de kullanan var.610'u da kullanan var anlamında söyledim.

:) bende öyle anladım zaten.Siz önerilen dediğiniz için yazdım sadece.

Ürün 2006 yılında satıldığına göre muhtemelen son kullanma tarihi geçmiştir. Eğer böyle bir durum var sa 157 hesaba alınması ve değer düşüklüğü için karşılık ayrılması gerekir diye düşünüyorum.