Kümülatif gelir vergisi matrahı

Üyelik
11 Kas 2008
Mesajlar
557
Konum
ANTALYA
8.ayda bir personel aldık. önceki işyerinden kümülatif matrahı 20.000.-tl. bu kişinin şimdi ücret bordrosunu ben yaparken matrahını sıfırlayacakmıyım.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: kümülatif gelir vergisi matrahı

Önceki işyeri sizi bağlamaz. O dan başlayın.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: kümülatif gelir vergisi matrahı

Önceki işyeri ile şimdiki arasında bağ yok ise sıfırdan başlatacaksın.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
18
Ynt: kümülatif gelir vergisi matrahı

bence kümülatif devam etmeli. yoksa neden önceki işyerindeki ödenen gelir vergisi matrahı isteniyorki işciden. personel programlarında bile devir gelir vergisi ve matrahı hanesi var.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: kümülatif gelir vergisi matrahı

Eskiden öyle idi. Şimdi o zorunluk kalktı. Forumda çok konuşuldu arama yaparsanız açıklayıcı bililere ulaşabilirsiniz.
 

dogan76

Katkı Sunan Üye
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
374
Konum
İstanbul
Ynt: Kümülatif gelir vergisi matrahı

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü




Sayı : B.07.1 .GİB.4.34.l6.01/GVK-103-12653
Konu : Aynı yıl içinde farklı işyerlerinde çalışan kişinin aldığı ücretlerin
vergilendirilmesinin ne şekilde yapılacağı hk.



??????..
Elmadağ/İSTANBUL


İlgi : ?/05/2006 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, 2006 yılında farklı işyerlerinde çalıştığınız yeni işyerinizin yıl içinde elde ettiğiniz ücretler, farklı işverenden de olsa tek bir ücret olarak dikkate aldığını gelir vergisi hesaplamasını buna göre yaptığını belirterek yıl içinde birden fazla işverenden alınan ücretlerin ne şekilde vergilendirilmesi hususunda görüşümüzü sormaktasınız.
Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Ücretin tarifi? başlıklı 61.maddesinde, ?Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.? denilmiş, ?İşverenin tarifi? başlıklı 62. maddede ise ?İşverenler, hizmet erbabını işe alan, emir ve talimatları dahilinde çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerdir?.? hükmü yer almıştır.
Öte yandan, ücret ödemelerinin ne şekilde vergilendirileceği 128 ve 160 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğlerinde açıklanmıştır.
Bu hüküm ve açıklamalara göre, bir işyerine bağlı olarak çalışmakta iken yıl içinde bu işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde çalışmaya başlamanız halinde yeni çalışmaya başladığınız şirketçe yapılacak ücret ödemeleri ile daha önce çalıştığınız şirket tarafından yapılmış olan ücret ödemeleri, ayrı işverenler tarafından ödendiğinden bu ödemelerin ayrı ayrı ve Gelir Vergisi Kanunu?nun 103. maddesinde yer alan vergi tarifesine göre vergilendirilmesi ve birden sonraki işverenden aldığınız ücretler toplamının aynı Kanun?un 86/1. maddesinde belirtilen haddi (2005 takvim yılı için 15.000 YTL.) aşması halinde, bu ücretlerin tamamını yıllık beyanname ile beyan edilmeniz gerekir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
26 Ağu 2009
Mesajlar
99
Ynt: Kümülatif gelir vergisi matrahı

eğer iki işveren arasında hukiki bir bağlantı yok ise yani biri diğerinin devamı değil ise gelir vergisi matrahı (0) dan başlatılacaktır.
saygılarımla
 
Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
Ynt: Kümülatif gelir vergisi matrahı

sayın doğan76, istanbul vergi dairesinin yazısı çok işimi gördü.teşekkürler
 
Üst