Kur Farkı

batlı

Katkı Sunan Üye
31.12.2009 da bir müşterimize yapmış olduğumuz değerleme neticesinde misal 10.000 tl kur farkı karı çıktı.
20.01.2010 da da kur farkı faturalaşması neticesinde 15.000 tl kur farkı ft kestik. bu faturayı kestik kesmesine, ama burada bu müşterimiz için 646 hesaba toplamda yazmamız gereken 15.000 tl kur geliri olmamız gerekirken 31.12.2009 da da değerleme yaptığımız için 10.000+15.000 toplamda 646 hesaba 25.000 tl yazmış oluyoruz.

Bunun doğru netice vermesi için 2010 da hadi ters kayıt yapıp 2009 da yapmış olduğum değerlemeyi çers çevireyim ki bu müşterimiz için totalde 15.000 kur farkı geliri gözüksün istiyorum. Eğer 2009 yıl sonunda yaptığım kaydı hemen 2010 başında da ters çevirirsen 656 önceki döneme ait kur zararı olduğu için dönemsellik ilkesi gereği önceki dönemin gideri gözükmesinden ötürü KKEG niteliğine bürünmekte. Bilmem birşeyleri yanlış mı düşünüyorum.

Ynt: Kur Farkı

Sn.Batlı
müşterinizin cari hesabına kur değerlemesi yapıp 10,000 gelir yazdığınızda zaten cari hesapta gözüken döviz miktarına o günkü karşılık gelen tl miktarını girip aradaki farkı gelir yazmış oldunuz.faturayı kestiğiniz dönemdede en son tl rakamıyla o günkü kur karşılığı tl rakamın arasındaki fark ne ise o rakamı gelir yazacaksınız.dövizin ilk kayıt tarihini dikkate alıp iki sefer değerlemeye tabi tutuyorsunuz benim anladığım kadarıyla???

Sn.Sercan.
"faturayı kestiğiniz dönemdede en son tl rakamıyla o günkü kur karşılığı tl rakamın arasındaki fark ne ise o rakamı gelir yazacaksınız." demişsiniz. bu ibareden neyi kasteddiğinizi anlıyamadım. 1) yıl sonunda değerleme yapacağımız yani gelir yazacağımız kesin, doğru mu? 2) Fatura düzenleme tarihi ile ödeme tarihi arasındaki belirginleşen tl farkına göre de kur farkı faturası kesip gelir yazacağımız kesin, doğru mu? öyle ise değerleme anında gelir yazdığımız tutarı ters çevirmek durumunda kalıcağımızı düşündüm. Bu durumda iki defa gelir yazmıyoruz. Yanlız önceki dönem gelir yazdığımız tutarı bu dönem kkeg yazmak durumunda kalabileceğimizi düşündüm. Tabi bu benim düşüncem. bunun farklı bir yaklaşımı var ise onu öğrenmek istedim.

Sn.Sercan.
"faturayı kestiğiniz dönemdede en son tl rakamıyla o günkü kur karşılığı tl rakamın arasındaki fark ne ise o rakamı gelir yazacaksınız." demişsiniz. bu ibareden neyi kasteddiğinizi anlıyamadım. 1) yıl sonunda değerleme yapacağımız yani gelir yazacağımız kesin, doğru mu? 2) Fatura düzenleme tarihi ile ödeme tarihi arasındaki belirginleşen tl farkına göre de kur farkı faturası kesip gelir yazacağımız kesin, doğru mu? öyle ise değerleme anında gelir yazdığımız tutarı ters çevirmek durumunda kalıcağımızı düşündüm. Bu durumda iki defa gelir yazmıyoruz. Yanlız önceki dönem gelir yazdığımız tutarı bu dönem kkeg yazmak durumunda kalabileceğimizi düşündüm. Tabi bu benim düşüncem. bunun farklı bir yaklaşımı var ise onu öğrenmek istedim.

Diyelimki 1000 usd hesap bakiyesi var ve bu rakamın bilançoya giriş tarihindeki kuru 1,5

1000 usd * 1,5 = 1500 tl var demektir.

1000 usd ödeme aldık ve kur 1,3 =1300 tl.

yukarıdaki örnekte cari hesapta dolar bakiyesinin kalmadığını ancak tl olarak 200 tl bir farkın kurdan dolayı meydana geldiğini görmekteyiz.Bu rakamıda dönem sonunda değerleyerek kapatacaksınız.Ters yazılacak yada sonraki doneme kalacak kkeg olacak bir durum söz konusu değildir...

1- peki sizin örneğinizden yola çıkarak size soruyorum...
2- (1000 usd * 1,5 = 1500 tl var demektir.) demişsiniz.bu işlemin tarihinin 15.12.2009 olduğunu düşünelim
31.12.2009 da da vuk genel hükümleri gereği değerleme yapacağımız tartışmasız. burada da kurun 1,8 olduğunu düşünelim. Dönem sonunda 300 tl 646 hesaba ya da 600 hesaba yazmamız gereken tutar olduğu da tartışmasız.
3- (1000 usd ödeme aldık ve kur 1,3 =1300 tl.) demişsiniz. bu işlemin tarihinin de 20.01.2009 olduğunu düşünelim ve kur'un da 2,0 olduğunu düşünelim. burada da 500 tl iç yüzde yöntemi ile kdv ayırararak 646-600 hesaba kambiyo karı işliyeceğimiz kesin.
bu örneğe göre yıl sonunda yapacağımız ve ft ödeme tarihinde yapacağımız muhasebe kayıtlarını düzenlermisiniz...

sn.batlı yanlış 31.12 de kur farkı kaydında yapılmış. Kur farklarını faturalaşarak kapatıyorsanız hesapladığınız kur farkının alıcının c/h kaydedilmemesi gerekirdi. Ya 31.12 de fatura kesilecekti yada kur farkı gelirini 181 hesapla karşılaştıracaktınız.
181 Gelir tahakkukları 100 (B) 646 Kambiyo Karları 100 (A)
Bu şekilde yapılsaydı 01.01. tarihinden sonra kesilen faturayı 181 hesapla karşılaştırarak kapatabilirdiniz.

sn bülent bey
konuyu tam olara anlıyamadım. değerleme anında ve faturalaşma anında yapacağımız muhasebe kayıtlarını az önce sözünü ettiğimiz örneğe göre düzenliyebilirseniz sevinirim...

Alıcınıza 31.12 tarihinde kur farkı faturası kesilmesi gerekirken kesilmemiş ancak siz yinede 31.12 de kur farkı çalışması yapıp gelirlere intikal ettirmişsiniz. Fatura da sonraki yılda kesilmiş. Bu duruma göre kayıtlarınız şöyle olmalıydı. Kur farkı geliriniz 10.000 TL olsun. 31.12.2008 tarihinde kur farkı geliri hesaplandığına göre alıcılar hesabının 10.000 TL. alacak bakiyesi vermesi gerekir. (başka işlem olmadığını düşünürsek)
31.12.2008 kaydı;
181 Gelir Tahakkukları 10.000 TL
646 Kambiyo Karı 10.000 TL
10.01.2009 Tarihli kesilen faturanın kaydı;
120 15.000 TL
181 10.000,-- TL.
646 2.711,86
391 2.288,14 TL.
Bu şekilde kur farkı dönemsellik gereği 2008 yılı gelirlerine intikal etmiş olur.