Kurumlar Geçici Vergi

kerem81

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, ilk 3 dönem zarar ettik geçici ödemedik. Bu zarar rakamı 591 hesapta duruyor.
6 dönem yani 4-5-6 aylar kar çıktı. Şimdi ben bunu 590 a atıp daha sonra 591 den mahsup mu edeceğim.
Yardımcı olursanız sevinirim. Kayıt nasıl yapacağım?

Ynt: Kurumlar Geçici Vergi

Geçici vergide 591 neden kullanıyorsunuz.Dönem sonu bilanço hesaplarıdır bunlar.Siz sadece maliyet ve yansıtma kapanışları yapacaksınız.Geçici vergi dönemlerinde 590 veya 591 hesaplarına dokunmayın..Saygılar.

692 hesapta mı bırakayım bu rakamları. 3 ayda bir bilanço çıkarıyorum. Bilançoda bu rakamları nasıl göreceğim peki?

3 ayda bir bilançoyu yönetim için mi çıkarıyosunuz.Bence bilançoyu çıkardıktan sonra maddeleri dökün ve sonra bilanço maddelerini iptal edin.

Twolf neden iptal edeyim. Yanlış bi şey mi yapıyorum?

Yansıtma hesapları çalıştırdım kapanışları yaptım 3. ay çıkan zararı
yaparak kaydettim

2 dönem. kar çıktı

yaparak kaydettim. Ancak bir kayıt daha yaparak zarardan mahsup ettim. (Yani dolayısıyla geçici falan hesaplamadım)

Böylece 591 deki zararım ikinci dönem çıkan kar kadar azaldı.

Kayıtların Doğru olup olmadığını sordum yalnızca.

3 ayda bir bilanço yapmıyorum.Özel hesap dönemi haricinde çoğu firmanın da bunu yaptığını zannetmiyorum.Yinede kayıtlarınızdan 590 ve 591 in karşılıklı mahsuplaşabileceği usule aykırı gibi geliyor,bu belkide 3 ayda bir bilanço çıkarmaya alışmadığımız içindir.Ama yinede 3 ayda bir bilanço yaparak hesapları kapamanızın doğru olmadığını düşünüyorum.Çünkü hesaplar (özel hesap dönemleri hariç) bir takvim yılı devam eder ve takvim yılı sonunda kapatılır.Böyle olunca da -belkide hiç yapmadığımdan- yaptığınız işlemin doğruluğundan şüpheliyim.Yine de diğer arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.Saygılar.

bilanço istenilen her zaman çıkarılabilir. ancak takvim yılı sonunda 690 691 692 590 591 vb. gibi hesaplar kullanılır. 1.dönem ve 2.dönem de bilançoyu çıkardıktan sonra yansıtma kayıtlarını silmeniz gerekiyor.

cetvel ' Alıntı:
bilanço istenilen her zaman çıkarılabilir. ancak takvim yılı sonunda 690 691 692 590 591 vb. gibi hesaplar kullanılır. 1.dönem ve 2.dönem de bilançoyu çıkardıktan sonra yansıtma kayıtlarını silmeniz gerekiyor.

yansıtma kayıtlarını nasıl silmem gerekiyor?

Ben yansıtmaları çalıştırıp bilanço çıkarıyorum. Sonra sanki hiç yapmamış gibi silmem mi gerekiyor? Hepten karıştı kafam.

Sayın cetvel yaptığınız yorumdan,önceki yorumlarımın doğru olduğunu düşünebilir miyim. En azından yanlışlarımız varsa düzeltelim.Sonuçta bende bilançonun düzenlenebileceğini fakat daha sonra bu kayıtların silinmesi gerektiğini savunmuştum.Bir an benmi yanlış biliyorum diye tereddütte kaldım da..

twolf ' Alıntı:
Sayın cetvel yaptığınız yorumdan,önceki yorumlarımın doğru olduğunu düşünebilir miyim. En azından yanlışlarımız varsa düzeltelim.Sonuçta bende bilançonun düzenlenebileceğini fakat daha sonra bu kayıtların silinmesi gerektiğini savunmuştum.Bir an benmi yanlış biliyorum diye tereddütte kaldım da..

anladığım kadarı ile biz her dönem bu hesapları kapatıp kar çıkarıyoruz. Bu yanlış ve iş uzuyor. Ben bunu sene sonu yapmalıyım. Ama 3. dönem böyle olduğu için bu sene değiştiremem. (Bir arkadaştan yardım aldım öyle anladım yoksa mümkün değil anlamazdım. Nasıl alıştıysan sana gösterildiği gibi devam ediyorsun )

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Ben bu konuda takıldım kaldım.

3 ayda bir k.geçici yaparken, hesap kapatırken nasıl kayıt yapıyorsunuz. Kimse yansıtmaları çalıştır mıyor mu?

Mizan çekmek bilgisayar ile oluyor. Ama ben mizanı elle çıkarıyorum. Zaten her ay mizan çıkarıyorum. Ancak üç ayda bir hesap kapatıp geçici hesaplıyorum. Peki geçici hesapladınız diyelim xxxx rakamı ödenecek. Bunun kaydını nasıl yapıyorsunuz?

gelir tablosu çıkarmak için 620 630 632 gibi hs ları yansıtma çalıştırmadan nasıl buluyorsunuz?

620 satılan mamul maliyeti
621 satılan mal maliyeti
Dönem sonu stok tutarlarınız belli ise
Gelir tablosu satışların maliyetini yapmak için;
620
152- ve/veya

621
153 madddeleri

Giderler için mizanda kullandığınız hesaplar ağırlıklı olarak
740-750-760-770 ve 780 ayrıca üretim işletmesi iseniz bunlara ilaveten 710-720 ve 730

Gelir tablosu için kullanacağınız hesaplar ise bunların yansıtma hesapları olacaktır.Üretim işletmesi olmadığınız sayarsak

Stok maliyet maddelerini yaptıktan sonra en fazla kullanılan giderler için
740 hesabının gelir tablosu karşılığı 622 yansıtma hesabı 741
760 hesabının gelir tablosu karşılığı 631 yansıtma hesabı 761
770 hesabının gelir tablosu karşılığı 632 yansıtma hesabı 771
780 hesabının gelir tablosu karşılığı 661 yansıtma hesabı 781

Dönem sonu mizanı dökün,mizana bakarak

622
631
632
661
741
761
771
781
maliyet hesaplarının yansıtılması

maddesini yaparak gelir tablosu alabilirsiniz.Kullandığınız programın mali tablo dökme özelliği varsa gerekli ayarları yaparak bu maddelerden sonra gelir tablosu alabilirsiniz.

Üretim işletmesi iseniz 152 hesabını oluşturmak için başka ilave maddelerinizde olacak.İsterseniz onlarıda yazabilirim.Saygılar.