Kuyumcular Hk.

sera

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, kuyumcularla ilgili kafama takılan bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kuyumcular aldıkları altını ve sattıkları altını mutlaka hasa çevirerek mi işleyecekler? Alış işçiliği ve satış işçiliği hangi hesaplarda veya alt hesaplarda takip edilir? Ve örneğin 14 ayar 4,03 gr. altını gramı 13,63 YTL ye sattı. Bunun kaydı nasıl yapılır? Dönem sonunda stok durumunu çıkarmada özellikli bir durum var mı? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum...

Miktarlı...

Muhasebe kayıtlarını miktarlı takip etmenizde fayda var stok tesbiti açısından Kuyumcular Kanundaki oranlara bakılmaksızın enflasyon düzeltmesi yapmak zorundadırlar Satış belgesi üzerinde işçilik miktarının ayrıca belirtilmesi gerekli %18 KDV'ye tabi olması nedeni ile
altın satışını 600
işçilik bedlini 602 nolu hesap grubunda takip edilir.
kolay gelsin

kuyumcular hk.

Sayın turk bey,
cevabınız için teşekkür ederim.Fakat şu miktarlı takip etmeyi biraz açar mısınız?İşçiliğin kdv'li olduğunu biliyorum.Faturalarımızı o şekilde kesiyoruz zaten. Ben işlemesini soruyorum. Örneğin;
14 ayar 4,03 gr. ve gram fiyatı 13,63 olan ve işçiliği de 5,07 +KDV olan bir faturayı nasıl işlersiniz?
Bir de çeyrek,yarım vs.altınlar da hasa çevriliyor mu yoksa alış fiyatından mı giriş yapılıyor? Tecrübeli arkadaşlardan hala cevap bekliyorum...

Re: kuyumcular hk.

sera' Alıntı:
Sayın turk bey,
cevabınız için teşekkür ederim.Fakat şu miktarlı takip etmeyi biraz açar mısınız?İşçiliğin kdv'li olduğunu biliyorum.Faturalarımızı o şekilde kesiyoruz zaten. Ben işlemesini soruyorum. Örneğin;
14 ayar 4,03 gr. ve gram fiyatı 13,63 olan ve işçiliği de 5,07 +KDV olan bir faturayı nasıl işlersiniz?
Bir de çeyrek,yarım vs.altınlar da hasa çevriliyor mu yoksa alış fiyatından mı giriş yapılıyor? Tecrübeli arkadaşlardan hala cevap bekliyorum...

Merhaba,
Kuyumcu mükellefiniz faturasını zaten kesecek siz de onun üzerinden muhasebeleştireceksiniz. Örneğinize göre;

Kod:
	Miktar	Birim Fiyat	Tutar	KDV	TOPLAM
14 mamul	4,03	13,63 YTL	54,93 YTL	0,00 YTL	54,93 YTL
işçilik	4,03	1,26 YTL	5,07 YTL	0,91 YTL	5,98 YTL
			60,00 YTL	0,91 YTL	60,91 YTL

Çeyrek, yarım vs. altın girişlerinizi 22 mamule çevirerek de giriş yapabilirsiniz. çeyrek,yarım,tam şeklinde stok kalemleri açarsanız; çeyrek 1.75, yarım 3.5, tam 7.0 -7.20 birim değerleriyle ve alış fiyatı ile giriş yapıyorsunuz.

umarım yeterli olmuştur.

iyi çalışmalar,

kısaca işçilik olarak bahsedilen kısım sadece mamulün şekillendirilmesindeki emek değildir. mamul altının (bilezik gibi) içindeki has altın için kdv özel matrahtır. mamül oluşturulurken içine katılan diğer maden ve harcanan emek kdv ye tabidir. gr la satılan ürünleri gr takibi yaparak çeyrek, yarım gibi olanları adet olarak takip etmeniz daha iyidir. çünkü fiili sayında her ürün ayrı tartılır ve sayılır. satışlar 600 hs da (özel matrahdan dolayı en az 2 alt hesap olması gerekir.) alışlar 153 hs da takip edilir. 1.sınıf kuyumcular enflasyon düzeltmesi yapması zorunludur. envanteri (gr/ad olarak) yıl başı envanteri + sene içi alışlar - satışlar olarak defter kayıtlarından çıkar.(kayıt dışı alış-satış yoksa kaydi envanter, fiili envantere eşittir.)
08 ayar 0,333 gr has
14 ayar 0,585 gr has
18 ayar 0,750 gr has
22 ayar 0,916 gr has
işyerinin 14 ayar verip 22 ayar mamul yaptırması gibi durumlarda yukardaki oranları kullanarak 14 ayar mamulün ne kadar 22 ayar mamul etmesi gerektiğini hesap edebilirsiniz.

sayın arkadaslar
ben de bu kuyumcular hakkında bırsey sormak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım
kuyumcular kredı kartı ıle 12 vadelı satıs yaptıgını dusunelım
satıs 1000 ytl
faız 250
tutar 1250 kredı kartından cekılıyor ve faturasını 1250 den kesıyoruz

muhasebe kaydı ıle ılgılı gorıslerınızı paylasmak ısterım. tsk ederim

Meral Hanım,
Satış bedeliniz 1250 YTL tamam,
öbür taraftan da kart faizini gider olarak düşeceksiniz değişen birşey yok.

Peki kredi kartı komisyonuna ait 250 YTL fatura Bedeli için KDV açısından nasıl bir yol izliyeceğiz.
Eğer bu komisyon miktarlarına KDV hesaplarsak haksız ve fazla miktarda KDV ödemek zorunda kalacaklar çünkü banka extrelerinde yer alan komisyon giderlerini gider olarak kaydettiğimiz halde bunlar KDV içeren gider olmadığından dolayı bir indirilecek KDV doğurmamaktadır.Kısacası Banka komisyonlarının faturaya yansıtılmasında KDV hesaplanacaksa İnd KDV girişi olmadan Hsp KDv doğacak bu da ay içinde fazla KDV ödemelerine yolaçacaktır.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Yalnız bu çeyrek,yarım vs.altını nasıl giriş çıkış yapacağımı tam anlayamadım. Yani mesela çeyrek altının alış fiyatıyla 1,75 mi çarpılacak? Veya tam altının satış ft.alış rakamıyla 7,20 rakamımı çarpılacak? Çıkan rakamımı kaydedeceğiz? Bir de sayın nane 600 hesabında özel matrahtan dolayı en az 2 alt hesabın olması gerektiğini belirtmiş.Bu konuda örnek verirseniz sevinirim..

Sayın sera,
Altının gramına göre hesap şu şekilde;
Has Altın = 24 ayar
14 ayar / 24 ayar = 0,5833333
18 ayar / 24 ayar = 0,75
22 ayar / 24 ayar = 0,91666
Örneğin 31.03.06 Kuyumcuların uyguladığı has altın tutarı ; 25,00 ytl.
25,00 x 0,58333 = 14,58 ytl.
Kuyumcu 35,00 ytl 14 ayar satışı yapmış o halde ;
35,00 / 14,58 ytl.= 2,40 gram 14 ayar satışı yapmıştır.

Dönem sonunda ise kalan stoğa göre bakiye kalan ayara göre endeksleme yapıyorum.

Örneğin 200,00 gram 18 ayar 31.03.06 bedeli = 2.916,00 YTL. dir
Diğerlerini kaldığı kadarını ayarına göre endeksleme yapıyorum.

Benim excelde stok takibi için aylık olarak müşterime göndermek için hazırladığım bir tablo var buradan göndermeyi bilmiyorum ama hotmail ine istersen gönderebilirim.

sera' Alıntı:
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Yalnız bu çeyrek,yarım vs.altını nasıl giriş çıkış yapacağımı tam anlayamadım. Yani mesela çeyrek altının alış fiyatıyla 1,75 mi çarpılacak? Veya tam altının satış ft.alış rakamıyla 7,20 rakamımı çarpılacak? Çıkan rakamımı kaydedeceğiz? Bir de sayın nane 600 hesabında özel matrahtan dolayı en az 2 alt hesabın olması gerektiğini belirtmiş.Bu konuda örnek verirseniz sevinirim..

Merhaba,
Fatura veya gider pusulasıyla belgelenen alışlarınızın kaydı;

Örneğin; Gider Pusulası ile Alım;
Stok Kaydı
Stok kodu: L003 Stok Adı: Çeyrek Lira Miktar: 1 Tutar; 30,00 YTL

Muhasebe Kaydı;
.............. .. /.. /.... ................
153.1 KDV siz Altın Alışları 30,00
.................100 KASA HS 30,00
.............. ../ .. /.. ..................

Satış Kaydı;

Stokta;
1 adet Çeyrek Lira çıkış 32.00 YTL

Muhasebe Kaydı;
-------------- ... /.../.......----------
100 KASA HS 32,00
................ 600.1 KDV'siz Altın Satışları 30,00
................ 600.1 %18 KDV ye Tabi İşçilik 1,69
................ 391.1 %18 Hesaplanan KDV 0,31
----------- .../ ... /...... -------------

Not:Yukarıdaki rakamlar sadece örnekleme içindir. Oran hesaplamayınız.

İyi çalışmalar,

Sayın El pln, ben de sizin gibi işliyorum.Fakat daha önceki bir cevabınızda çeyrek 1,75, yarım 3,5 , tam 7-7,20 birim değeriyle ve alış fiyatıyla giriş yapacaksınız demişsiniz.Bunu tam anlayamadım. Bunu biraz açarsanız sevinirim. Teşekkürler.

çeyrek yarım gibi tane ile alım satımı yapılabilen için kuyumcu hangi yöntemi kullanıyorsa yani adetle alım-satım yapıyorsa adetle gr ile yapıyorsa gr ile takip edebilirsiniz. böylece sizin gr mı adete veya adeti gr ma çevirmeniz gerekmez. yanlız gr ile işlem yapıyorsa grları doğru yazdığını genel olarak kontrol etmenizde fayda var.

sayın nane,
ben çeyrek,yarım gibi altınları adet olarak giriş yapıyorum.Diğerlerini yani bilezik veya muhtelif 14 ayar gibi faturaları da adet olarak mı işleyeceğim yoksa onları hasa çevirip, sadece çeyrek yarım ve tam altını adet olarak mı giriş çıkış yapacağım?

sadece çeyrek,yarım gibi daphane tarafından imal edilen ve grları sabit olan altınları adet olarak takip edebilirsiniz. diğerlerini gr olarak takip etmeniz gerekir.

sera' Alıntı:
Sayın El pln, ben de sizin gibi işliyorum.Fakat daha önceki bir cevabınızda çeyrek 1,75, yarım 3,5 , tam 7-7,20 birim değeriyle ve alış fiyatıyla giriş yapacaksınız demişsiniz.Bunu tam anlayamadım. Bunu biraz açarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba sera,

sevgili nane'nin cevapladığı gibi...

sera' Alıntı:
Peki dönem sonunda stok durumunu nasıl çıkarıyorsunuz?

Enflasyon Düzeltmesi yapmayan (işletme esası) mükellefleriniz için Fiili (Gerçek) ya da Ortalama Maliyete göre dönemsel stok giriş-çıkışları üzerinden stok durumu çıkarabilirsiniz. Tercih size bağlı, ancak bu arada yöntem değiştirmeniz halinde VUK değerleme hükümlerini atlamayın...

Enflasyon Düzeltmesi yapan firmalarınız için de Fiili (Gerçek) ya da Basit Ortalama Yöntemini kullanarak stoklarınızı değerlemelisiniz. Yine hangi yöntemi seçtiyseniz o yöntemi kullanma süreniz Enf.Düz.ile ilgili yasa-tebliğ ve sirkülerlerde belirtildiğini hatırlatmak isterim.

Ben stoklarımı Ortalama Maliyete göre hesaplayıp; Excel'de oluşturduğum tabloyla takip ediyorum.

İyi çalışmalar dileklerimle,

Arkadaşlar, exel de kuyumcularla ilgili faydalı tablolarınız varsa gönderebilirsiniz...

sayın bahadıryavcin,
size mail adresimi de gönderdim ama hala exelden tablo bekliyorum...