fonradar

Kuyumculuk Muhasebesi ?

merihs12

Katkı Sunan Üye
Kuyumcu bir mükellefim oldu. Ancak muhasebesi hakkında bir fikrim yok.Stok,kdv,gelir vergisi ve belge düzeni hakkında bana kısa bilgi verebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. Varsa bununla ilgili link yada döküman da olabilir ? Ö

Kıymetli maden satım belgesi ile altın alınmış. Bu belge Fatura gibi mıuhasebe kayıtlarına alınabiliyor mu ??
Şİmdiden teşekkürler

Sayın merih

Formda bununla ilgili birçok makale var onları bir arama motorundan arayın. Okuyun. Diğer sorularınızı burada yanıtlarız. Yoksa Stok , kdv, gelir vergisi ,belge düzeni hakkında yazmaya kalkarsam bilgi olmaz kitap olur

...
Kıymetli maden satım belgesi ile altın alınmış. Bu belge Fatura gibi mıuhasebe kayıtlarına alınabiliyor mu ??
Şİmdiden teşekkürler
Bu belge de fatura gibidir. KMSB has altın alışı mı (24 ayar külçe) yoksa çeyrek, yarım gibi mamul mü alındı? Has altın ise ayrıca hangi mamul yaptırıldı ise o mamul için işçilik ft alınması gerekir. Örn: 995 gr has alındı ve 14 mamul yaptırıldı ise 1.700,85 gr işçilik ft alınmalı. Has + işçilik bedeli maliyet olarak dikkate alınarak 1.700,85 gr satışı yapılmalı.
Ayrıca bilanço usulü df ise her geçici döneminde enflasyon düzeltmesi işlemleri yapılmalı.