Leasing Faturası

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,542
Konum
İstanbul
Arkadaşlar merhaba

Elimizde bir makine var , ithal ettik gümrükte kdv sini ödedik. Kullanmıyoruz. Başka bir Firma bu makineyi satın almak istiyor, leasing ile alacağı için kdv siz kesmemizi istiyor, doğru mudur ?
Ayrıca biz bu makine için gümrükte ödediğimiz kdv yi iade alabilir miyiz ?

Teşekkür ederim
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,868
Konum
ADANA
1 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/5595 sayılı
Bakanlar Kurulu Kararı ile Finansal Kiralama Kanunu kapsamında finansal
kiralamaya konu olmak üzere, finansal kiralama şirketlerine teslim edilen
ve finansal kiralama şirketleri tarafından kiralanan veya teslim edilen bazı
makine ve teçhizata % 1 oranında KDV uygulamasının kapsamı
genişletilmiştir.
Fatura makinayı alacak şirkete değil, finansal kiralama şirketine kesilecektir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Merhaba,

Sayın Bülent'in verdiği cevaba ilave:

Satmayı düşündüğünüz makine;

a) I sayılı listenin 17.maddesindeki Makine ve Teçhizatların içinde ise Leasing firmasına % 1 KDV'li,
b) kiralayan firmamın yatırım teşvik belgesine sahip olup alacağı (kiralayacağı) makineyi yatırım teşvik belgesine işletmesi durumunda KDV kanunun 13/d maddesi hükmü uyarınca KDV'den istisna olduğundan Leasing firmasına KDV'siz,
c) a ve b bendine uymuyorsa % 18 KDV'li fatura kesersiniz.

a bendine göre indirimli oranlı KDV iadesinden, b bendine göre tam istisna kapsamında iade alabilirsiniz.
 
Üst