Limited Şirket Deviri Sonrası Ödenmeyen Kurumlar Vergisi Sorumluluğu Kimdedir?

Merhabalar,

15.02.2017 yılında iki ortaklı limited şirketimizdeki hisselerimizi ve yetkilerimizi resmi olarak başka bir şahısa devretmiş bulunmaktayız. Bütün işlemler noter onaylı ve resmi gazetede yayınlanarak gerçekleşmiştir.

Ancak yakın zamanda vergi dairesinden gelen mektuba göre devir ettiğimiz şahıs 2017 yılının kurumlar vergisini ödememiş. Biz de 2017 yılının ilk iki ayında şirket sahibi/müdürü olarak göründüğümüz için Vergi Dairesi bu borç'dan bizi de sorumlu tutarak tarafımıza bir borç yazısı gönderdi.

Gerekçeleri Kurumlar Vergisinin bölünemez olması.

Ancak böyle bir şey nasıl mümkün olabilir anlamış değilim. Biz şirketi devretmişiz, bütün yetkilerimiz bizden çıkmış. Şirketin bizden sonraki sahibi fatura kesmiş, para kazanmış, kar etmiş, ve sonucunda vergi doğmuş. Bu kazandığı paraların vergisini de ödememiş. Ben nasıl olur da şirketin yeni sahibinin kazandığı paranın vergisinden sorumlu olurum? Kaldı ki kurumlar vergisinin oluştuğu tarih yıl sonu değil midir? Bunun ödenmesi gerekn tarih de bir sonraki senenin Nisan ayıdır. Şirket ile hiç bir alakam kontrolüm kalmamışken, ben nereden bileyim bu vergiyi? Bu yetmezmiş gibi bir de gecikme zammı uygulamışlar.

Arkadaşlar, ne olur birisi yardımcı olabilir mi. Böyle bir durum Türkiye'de ilk defa bizim başımıza mı geliyor? Bunun örneği, mevzuatı, kanunu, kanunu bozan yargıtay kararı vs. yok mudur? Bilen birisi lütfen yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

Yıllar önce iki ortaklı ltd.şti. kapanmıştı. Ancak vergi borçları duruyordu, borcu diğer ortak ödemek istemiyordu.
Vergi dairesinden gelen yazıya istinaden bir ortak adına giderek, sadece kendi ortaklık payımızı düşen kadar kısmını ödemiştik.
Yani tüm vergi borcunun (Her borcun) örnek veriyorum, %40'ını ödemiştik.

Sizin ki biraz daha farklı ancak nihayetinde bölünmez diye bir şey yok. Gerçici vergi diye bir kısmı var, bu dönemdeki borcun ayrıldığınız tarihe kadarki kısmı pek ala ödenebilir. Diğer kısmından sizi sorumlu tutmaması gerekiyor.

Ama ne yazıkki bazı durumlar da vergi dairesi ben yaptım, sen git mahkemede hakkını ara ve düzelttir diye yaklaşıyor olaylara.
Onun başınız ağrır ve uğraşırsınız ancak, mahkemede kazanırsınız gibi duruyor.