Limited Şirket Şirket Sahibi ve Eşine yapılacak Özel Sağlık Sigortası Gider Yazılabilir mi?

Merhaba, tek ortaklı limited şirket.

Tereddütte olduğum bir konu var. Aylık gelir 20 bin ve yıllık gelir 240 bin TL ve bugün alınan teklifte özel sağlık sigortası eş ve şirket sahibi için yaklaşık toplam 20 bin TL gözüküyor. Bu tutarı peşin ya da taksitli ödeyerek gider olarak gösterebilir miyiz? Okuduğum bazı kaynaklarda sadece şahıs işletmelerinde sağlık harcamalarının gelirin yüzde 10'luk bölümüne kadar olan kısmını gider yazabilirsiniz denilmiş ama emin olamadım.

Bu tutar dışında örneğin sigortanın anlaşmalı olmadığı bir hastaneden tedavi görüldü ve 25 bin TL şirket hesabından fatura karşılığı ödenebilir ve yine bir noktaya kadar gider yazılabilir mi?

Teşekkürler

Merhaba, tek ortaklı limited şirket.

Tereddütte olduğum bir konu var. Aylık gelir 20 bin ve yıllık gelir 240 bin TL ve bugün alınan teklifte özel sağlık sigortası eş ve şirket sahibi için yaklaşık toplam 20 bin TL gözüküyor. Bu tutarı peşin ya da taksitli ödeyerek gider olarak gösterebilir miyiz? Okuduğum bazı kaynaklarda sadece şahıs işletmelerinde sağlık harcamalarının gelirin yüzde 10'luk bölümüne kadar olan kısmını gider yazabilirsiniz denilmiş ama emin olamadım.

Bu tutar dışında örneğin sigortanın anlaşmalı olmadığı bir hastaneden tedavi görüldü ve 25 bin TL şirket hesabından fatura karşılığı ödenebilir ve yine bir noktaya kadar gider yazılabilir mi?

Teşekkürler
Antalya arkadaşımız gerekli cevabı vermiş. Benim cevabım "Okuduğum bazı kaynaklarda sadece şahıs işletmelerinde sağlık harcamalarının gelirin yüzde 10'luk bölümüne kadar olan kısmını gider yazabilirsiniz denilmiş" ifadesi ile ilgili. Şahıs işletmelerinde de sağlık harcamaları doğrudan gider yazılamaz. Gelir vergisi beyannamesinde matrahın %10 unu aşmamak kaydıyla eğitim-sağlık giderleri matrahtan düşülebilir.

Merhaba
Ortaklar adına şahsi gelir vergisi beyanı verinceye kadar bu giderler üzerinden işlem yapamazsınız.
Ayrıca bu giderler şirket tarafından da karşılanamaz.Şirket hesabından ödenemez.Ödenirse KKEG bile olmaz,ortaklar cari hesabına atmanız lazım.