Limited Şirket Ünvan Değişikliği Hk.

gcatar

Katkı Sunan Üye
Limited şirket ünvan değişikliği yapılacak. Sadece ünvan değişiyor amaç ve konuda herhangi bir değişiklik bulunmuyor bununla ilgili karar örneği ve izlememiz gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Bu arada herkesin yeni yılını kutlar sağlıklık mutlu huzurlu ve gönlünüzce bir yıl geçirmenizi dilerim.

Ynt: Limited Şirket Ünvan Değişikliği Hk.

karar konusu kısmına ünvan değişikliği diye yazın. sonra ticaret siciline başvurup onalylanabilirliğini kontrol edin. sonra noterden işlemleri geçirip ticaret sicilinde tescil ve ilan ettiriniz. tescil kaydından hemen sonra ortaklar kurulu kararı ve de tescil belgesiyle beraber vergi dairesine müracad edin. boş faturalar için bitene kadar yeni ünvanımız .............. diye bir kaşe bastırın. yazarkasa için (varsa tabi) servisten işlemleri de bitirince işlem tamamdır. ama şirkete ait tapu ya da buna benzer belgeler varsa bunlarında ilgili kurumlardan düzeltmesini de garçekleştirirsiniz.

Teşekkür ederim cevap için. Elinizde örnek bir karar varmı, şöyle bir örnek buldum ito nun sayfasından yeterlimi.

___________________________________LİMİTED ŞİRKETİ
Karar No:
Karar Tarihi:
Toplantıya Katılanlar:
Şirket ortakları şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki hususu karar altına almışlardır.
Şirket ana sözleşmesinin ______________ başlıklı _____________ maddesinin aşağıda belirtildiği gibi tadil edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.
YENİ ŞEKİL
MADDE (_______)

Birde izlemek gereken yol.

1-) Karar alınacak
2-) noter den onaylatılacak
3-) TEscil iilan edilecek
4-) Tescil evrağı ve karar la bırlıktge vergı daıresıne bıldırılecek
5-) İmza sirküsü değişecek
6-) Yeni ünvanınız şudru diye keşe yaptırılacak faturalar için
7-) Araçlarımızın ruhsatları değişecek

Başka yapılacak bişey varmı.

ünvan kontrolü yaptım değiştirmek istediğimiz ünvanın ilk üç kelimesinde başka bir şirket var o şirket ankarada bizim şirketimiz istanbulda ünvanı bu ünvanımızı değiştirmemize engel olurmu?

Yokmu cevap verecek forumdaşlarım neredesiniz?

İstanbul Ticaret Odası unvan kontrolünü İstanbul için yapmaktadır.Dolayısıyla İstanbul için bu ünvana izin verir.Fakat Ankarada ki şirket isim hakkı almışsa isterse unvanı değiştirtir.Siz Ankaradaki ünvanı nasıl tespit ettiniz.İTO'nun sitesinde ki unvan kontrolde mi çıktı?Eğer burada çıkmışsa izin vermeyedebilir.
Saygılar

İto nun sayfasından sorgulama yaptığımda da istanbulda 2 tane aynı ünvan çıkıyo. şimdi öncelikli olarak ünvan değişikliği için aşapıdaki karar ve sıralamada doğrumu ek yapılması gereken birşey varmı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ek olarak dediğim gibi istanbulda da 2 adet aynı ünvanlı şirket çıkıyo bunların ilk ıkı kelimesi bızım ünvanla aynı bu sorun olurmu. Mantık olarak iki tane kısmen aynı unvanlı varsa ucuncusu de olur :)

gcatar ' Alıntı:
Teşekkür ederim cevap için. Elinizde örnek bir karar varmı, şöyle bir örnek buldum ito nun sayfasından yeterlimi.

___________________________________LİMİTED ŞİRKETİ
Karar No:
Karar Tarihi:
Toplantıya Katılanlar:
Şirket ortakları şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki hususu karar altına almışlardır.
Şirket ana sözleşmesinin ______________ başlıklı _____________ maddesinin aşağıda belirtildiği gibi tadil edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.
YENİ ŞEKİL
MADDE (_______)

Birde izlemek gereken yol.

1-) Karar alınacak
2-) noter den onaylatılacak
3-) TEscil iilan edilecek
4-) Tescil evrağı ve karar la bırlıktge vergı daıresıne bıldırılecek
5-) İmza sirküsü değişecek
6-) Yeni ünvanınız şudru diye keşe yaptırılacak faturalar için
7-) Araçlarımızın ruhsatları değişecek

Başka yapılacak bişey varmı.

Selamlar
unvandaki ilk 3 kelimeden birincisi çekirdek ünvan dediğimiz kelimedir.Bu aynı olabilir.Diğer ikisi ise yerleri değişse dahi kabul edilmez,aynı unvan gibi değerlendirilir.Aynı unvanla çıkan şirketler geçmiş yıllarda kurulmuştur.O dönem oda izin veriyor olabilir veya inceleyen memurun gözünden de kaçmış olabilir.şu an için mantığınız maalesef kabul edilmeyecektir.Birde o şirketlerin içeriğine girip bakmak lazım.İptal,kapama vs.var mı? Sonuçta çekirdek kelimden sonra kullanılan aynı kelime varsa izin vermeyeceklerdir.

gidilecek yol doğrudur.Sadece 4 ile 5'in yerlerini değiştirin :) yeterli..Şu an için tek tereddütüm yeni ünvandan tescil talepnamesi (unvan beyanı) isterler mi.Onu düşünüyorum.
Saygılar

Teşekkür ederim bu arada 4 ile 5 e bakınca 6 ya kaşe yerine keşe yazmışım :)

Yine 6 da ''şudru'' ya ne dersiniz.

Fena derim fena :) şimdi konuyu dilbilgisine çevirmeyelim lütfen :) olur böyle hatalar acele yazdım :)

Şimdi ito nun sayfasından baktım ünvanlar şöyle çevtek çevre sağlığı hizmetleri diğeri çevtek çevre teknoloji bizim istediğimiz ünvan ise çevtek çevre teknolojileri budur. Şirketler faal durumda biri 2010 diğeri de 2000 de kurulmusş

Keşe? yeşeee :) aklıma rahmetli öztürk usta geldi.Allah rahmet eylesin..

"Çevre" den zaten geri döner.teknoloji kelimesi de aldığı eke bakılmaksızın geri dönecektir.kelimenin kökü önemlidir.
Siz en iyisi ito'da kuruluş işlemleri kısmında tüzel kişilere ait beyanda unvanı yazın,kontrol ettirin. "benzer unvan bulunmamaktadır" uyarısını alana kadar deneyin.Bu arada bu ibareye de çok fazla güvenmeyin. (zaten devamında da öyle diyor) burada onay alıpta onaydan dönen unvanlarım olmuştur.

arkadaşlar merhaba

tekstil işi yapmakta olan limited şirketiz...Ancak mevcut binamızın ruhsatını almak için belediye tarafından mütahitlik numarası istendi ve bu sebeple ana sözleşmeye inşaat ve taahhüt işlerini de ekleyerek mütahitlik numarası için başvuracağım. Bu durumda ..........tekstil san.ve tic.ltd.şti. olan ünvanımız da değişiklik yapmama gerek var mı? ticaret odası temsilcisi ile görüştüğümde amaç ve konunuzda olan faaliyetlerden tek bir tanesinin ünvanınızda olması yeterlidir dendi. Bu konu ile ilgili sizden yardım bekliyorum... herkese iyi çalışmalar

Selamlar
Ticaret odası temsilcisi doğru söylemiş.
Unvanda tek bir faaliyet sektörünün geçmesi ve bu sektöründe en azından ana sözleşme içindeki faaliyet konularından biri olması yeterlidir.
Ancak;belediye,müteahhitlik işiyle ilgili unvanda da ekleme istiyorum derse,o kısmı bilemiyorum.Normalde öyle bir şart yok.Faaliyet konuları içinde yer alması aslında yeterli olması gerekir.