Limited Şirketlerde Şirket dışından birine Hisse Devri

Bir Konuda ACİİLLL bilgiye ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim.

2006 yılında 4 ortaklı bir şirket kurduk.
HİSSE DAĞILIMI:
1.ORTAK Yüzde 30
2.ORTAK Yüzde 25
3.ORTAK Yüzde 25
4.ORTAK Yüzde 20(Benim Hissem)
Şirkete 150.000TL para koydum. Diğer 3.ortak ise 40.000Tl koydu. Şimdi ben ve 3.ortak diğer ortaklarla anlaşamadığımızdan dolayı hisselerimizi devir etmek istiyoruz.Diğer Ortaklar hisselerimizi almak istiyorlar fakat 40.000 tl benim hisseme, diğer ortağa ise hç para vermeden ayırmanın hesaplarını yapıyorlar.
Şirket 4 yılda iyi bir yelere geldi. Piyasa değeri 2.000.000 TL civarında.Aylık 70-80 bazı aylar ise 100 bin tl ciro yapıyor. Bu ortaklarımız dışarıdan birine satümkün değil diyorlar. Mecburen onlara satmamız gerektiğini söylediler.

1-Benim sorum bu durumda dışarıdan bir ortağa satmamız mümkünmü?

2-Mümkün ise nasıl bir yol izlememiz gerekir?

3-Mümkün değilse ne hakkımızı alabilmemiz için ne yapmamız gerekir.Dava açsak olurmu.

Not:Bir forum sitesinde şöyle bir açıklama görmüştüm. Noterden ortaklara İhtarname çekilirse hissemizi 1 ay içinde alırsanız size dvr yapılacaktır. Eğer almayacaksanız şirket dışından bir ortağa devri yapılacağı ihtar onur ... diye biraçıklama var. Sizce böyle bi yol izlenebilirmi.
Saygılarımla

Ynt: Limeted Şirketlerde Şirket dışından birine Hisse Devri

TTK
III - İntikal:
1. Devir:
Madde 520 - Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete
bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartiyle hüküm ifade eder.
Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan
en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas
sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır.
Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye ayın ise, payını şirketin
kuruluşunu takip eden üç yıl içinde başkasına devredemez.
Şirket mukavelesi payların devrini yasak edebileceği gibi yukarıki
fıkralarda derpiş edilenlerden daha ağır şartlara da bağlı tutabilir.
Payın devri veya devir vadi hakkındaki mukavele yazılı şekilde
yapılmış ve imzası noterce tasdik ettirilmiş olmadıkça ilgililer
arasında dahi, hüküm ifade etmez.

Yukarıda ilgili madde var ve burda koyu ile yazdığım üzere ortakların dörtte üçü ve sermayenin dörtte üçü çoğunluğunun onayı gerekir
yani hisse devrinizi keyfinize göre devredemezsiniz
ayrıca yazdığınız yazı çok saçma ortakların onayı olmadan devir yazamazsınız
Bu gibi sıkıntıları hangi tür şirket kuruyorsunuz ve şirketten çıkma nasıl olur şartları nedir iyi bilmek gerekiyor
Ancak yapabileceğiniz mahkemeye başvurmak ama ordada netice almanız zor gözüküyor eğer şirkette size haksızlık veya şirketi kötü yönetim gibi durumlar yoksa haklı bulunmazsınız çünkü şirketi kurarken şirketinizi kendi imzanız ile bu koşullarla siz kurdunuz
Dediğim gibi tek yol mahkemeye başvurup nalaşamadığınızı ve ayrılmak istediğinizi bildireceksiniz haklı bulunursanız olabilir

• http://www.alomaliye.com/limited_sirketler_ana_sayfa.htm
  • http://www.alomaliye.com/hisse_devri.htm

Merhaba, bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Limited şirkette hisse devri yapılacak, ortak emekli olacağı için ortaklıktan ayrılıyor ve kendisi müdür. Şirket dışından birine kendi kızına hissesini devrediyor ve kızı müdür olacak. Ama aynı zamanda kızı başka bir şirketin ortağı. Bu durumda yapılması gereken işlemler nelerdir? Tekrar bağkura bildirilme zorunluluğu var mıdır? Hisse devrinde önce ortaklar arasında noterden hisse devir sözleşmesi yapılır, yeni ortak müdür olacaksa sicil talepnamesi çıkarılır? Ayrıca yeni ortak için noterden nüfus cüzdan sureti ve ikametgah çıkarılır. Sonra bu hisse devriyle ilgili karar alınıp notere onaylattırılır ve bu karar, dilekçe, hisse devri sözleşmesi, ikametga h, nüfus suretiyle ticaret odasına gidip tescil işlemi yapılır. Daha sonrasında yine dilekçeyle , ve tescil yazısıyla, ikametgah ve nüfus suretiyle vergi dairesine bildirilir. Atladığım bişiy var mı ve bağkur konusunda başka şirkettede ortak olduğu için yapmam gereken nedir? Yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: Limited Şirketlerde Şirket dışından birine Hisse Devri

Merhaba,
Bağ-Kur için bir şey yapmanıza gerek yok.
Sicil İşlemleri için Ticaret Odası sitesine girerseniz, Sicil Memurluğu tescil işlemleri bölümünde gereken evrak ve işlemlerin detayı bulunmaktadır.

Ynt: Limited Şirketlerde Şirket dışından birine Hisse Devri

teşekkür ederim...