Limited Şirketten Ayrılan Ortağın Vergi Borcundan Sorumluluğu

Merhabalar,

2022 Kasım ayında ortağı ve müdürü olduğum limited şirketten ticari sicil gazetesinde de yayınlatarak ayrıldım. Lakin şirketin vergi borçları görünmekte bunları da aşağıda paylaşıyorum.

Sorum şu ki ;

Ben şirket ile ilişiğimi 11 KASIM 2022 tarihinde kestiğim halde bu borçların ne kadarından sorumluyum. Vergi dönemi 2022 olduğu halde vade tarihi 2023 olan borçlardan da sorumluluğum var mı? Ekte ki dosyada vergi dönemi 2022 vade tarihi 2023 olan borçları sarı ile işaretledim. Vade tarihinin 2022-2023 olduğuna bakmaksızın vergi dönemi 2022 olan tüm borçları ödemeli miyim veya vade tarihi 2022 olan borçları ödemem kendi adıma yeterli mi?​
Şimdiden değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.​

Ekli dosyalar

Merhaba
Burada vade tarihinden ziyade başka şeylere dikkat etmek lazım.
Yani burada iki şeye dikkat etmeli
1- Verginin dönemi nedir?
2- Vergi hangi ayda tahakkuk ettirilmiştir?Yani kesinleşmiştir?
3- Verginin türü nedir?

2022/kasım ayı ve öncesine ait beyanlar, siz ayrıldıktan sonra tahakkuk etmiş olabilir ve bunların vadesi kasım sonrasına ait olabilir.Sonuçta o verginin dönemi kasım ve önceki aylara aitse sizin döneminiz sayılır.
Ancak;
Mesela 7440 sayılı Yapılandırma kanunundan yaralandıysanız ve bu tahakkuklar 2023/haziranda onaylandığını da düşünürseniz, her ne kadar DÖNEM olarak size tekabül etse de, bu kanundan yararlanıp yararlanmama iradesi, yeni ortaklar tarafından ortaya konur. Yani bu yapılandırmadan doğabilecek bir borç size yüklenemez.(özel bir kabul yoksa tabi)
Velhasıl, verginin türü,verginin dönemi,verginin tahakkuk tarihine bakılarak karar vermek isabetli olur.Sadece vade tarihine bakmak yeterli olmaz.

Merhaba
Burada vade tarihinden ziyade başka şeylere dikkat etmek lazım.
Yani burada iki şeye dikkat etmeli
1- Verginin dönemi nedir?
2- Vergi hangi ayda tahakkuk ettirilmiştir?Yani kesinleşmiştir?
3- Verginin türü nedir?

2022/kasım ayı ve öncesine ait beyanlar, siz ayrıldıktan sonra tahakkuk etmiş olabilir ve bunların vadesi kasım sonrasına ait olabilir.Sonuçta o verginin dönemi kasım ve önceki aylara aitse sizin döneminiz sayılır.
Ancak;
Mesela 7440 sayılı Yapılandırma kanunundan yaralandıysanız ve bu tahakkuklar 2023/haziranda onaylandığını da düşünürseniz, her ne kadar DÖNEM olarak size tekabül etse de, bu kanundan yararlanıp yararlanmama iradesi, yeni ortaklar tarafından ortaya konur. Yani bu yapılandırmadan doğabilecek bir borç size yüklenemez.(özel bir kabul yoksa tabi)
Velhasıl, verginin türü,verginin dönemi,verginin tahakkuk tarihine bakılarak karar vermek isabetli olur.Sadece vade tarihine bakmak yeterli olmaz.
Tahsin Bey Merhaba,

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Biraz geç dönüş yapabildim , kusura bakmayın lütfen.

Bahsettiğiniz 7440 sayılı yapılandırma kanununa başvuru yapılmış mı nereden kontrol edebilirim?

Başvuru yapılmış lakin ödeme yapılmamışsa bu durumda bahsettiğiniz gibi benim üzerimdeki sorumluluk yine de kalkmış olur mu?

Teşekkür ederim.

@Mert78523

Sizin sorunuzun cevabı AATUHK a göre;

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’nun (“AATUHK”) 35. maddesine göre; herhangi bir ortak, şirketteki payını devredecek olur ise, payı devreden ve devir alan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden müteselsilen sorumlu olmaktadırlar.

AATUHK madde 35: “Limited şirket ortakları, şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar ve bu Kanun hükümleri gereğince takibe tabi tutulurlar. Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur. Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda pay sahiplerinin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur.”

Dönem ve tahakkuk ilişkisi bağımsız olmasına rağmen hisse devri öncesi olup tahakkuk sonra ise borçtan müteselsil sorumluluk olduğu net.