fonradar

Lisede Okuyan Çocuk 20 Yaşını Doldurana Kadar Babadan Sağlık Yardımı Alır

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Lisede okuyan çocuk 20 yaşını doldurana kadar babadan sağlık yardımı alabilir

Soru: Emekliyim.15 gün sonra 18 yaşını dolduracak olan, hafif özürlü kızım sağlık yardımını benim üstümden alıyor. Eylül ayında liseye başlayacak. Bir yazınız dan öğrendiğim kadarıyla kızım, 20 yaşını doldurana kadar üstümden sağlık yardımı alabilecek. Duyduğuma göre, aylık küçük bir katkı payı ödeyerek evlenene kadar benim sağlık imkânlarımdan yararlanabilecekmiş. Bu konuda aydınlatıcı bilgi verebilir misiniz?

Ş.VURAL

Cevap: Kızınız Ağustos 1991 ayı doğumlu olmalı. Lise veya dengi bir okulda eğitim görmesi halinde, 20 yaşını dolduracağı Ağustos 2011 tarihine kadar sizin üstünüzden sağlık yardımı alabilir. Bu tarihten itibaren sigortanızdan sağlık yardımı alamaz. Hafif özürlü olduğundan özürlü kapsamında da üstünüzden sağlık yardımı alamaz(en az yüzde 60 özürlü olması gerektiğinden). Kızınız 20 yaşınız doldurduğu tarihten itibaren genel sağlık sigortasına prim ödeyerek sağlık yardımı alabilir. Ödenecek prim tutarını aile içinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı belirliyor. Ailenizin her türlü geliri dikkate alınarak hesaplanacak olan kişi başına düşen aylık gelir tutarı:

-Asgari ücretin 1/3 den(bugünkü asgari ücrete göre 231 TL den) azsa, prim ödemeden,

-Asgari ücretin 1/3 ü(231 TL) ile asgari ücret(693 TL) arasında ise, asgari ücretin 1/3 nün yüzde 12 si kadar,( bugünkü asgari ücrete göre aylık 27.70 TL),

-Asgari ücret(693 TL) ile asgari ücretin iki katı(1.386 TL) arasında ise, asgari ücretin yüzde 12 si kadar(bugünkü asgari ücrete göre aylık 83.20 TL),

-Asgari ücretin iki katından fazlaysa, asgari ücretin iki katının yüzde 12 si kadar(bugünkü asgari ücrete göre aylık 166.30 TL) prim ödeyerek sağlık yardımı alabilecek.

51 yaşını doldurduğunuzda emekliği hak edersiniz

Soru: 8 Mayıs 1965 doğumluyum. İşe başlama tarihim 11 Mart 1989 olup, 5470 gün prim ödemem var. Hala sigortam devam ediyor. Sigorta başlangıç süremden sonra 540 gün askerlik borçlanmamı ödedim. Ne zaman emekli olabilirim?

M.AYDOĞAN

Cevap: : Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemesiniz de, 51 yaşınızı dolduracağınız 8 Mayıs 2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.

31 Ekim 2010 da başvuru yapabilirsiniz

Soru: 31 Ocak 1964 doğumluyum. İşe giriş tarihim 1 Ocak 1982 dir. Emekli olmak için yaşımın dolmasını bekliyorum. Acaba emekli olmak için ne zaman müracaat edebilirim?

R.KÜRKLÜ

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5075 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. 5075 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 46 yaşınızı dolduracağınız 31 Ocak 2010 tarihinde emekliliği hak ediyorsunuz. Bu tarihte başvuru yaparsanız 1 Şubat 2010 tarihinden itibaren emekli aylığınız bağlanır.

Bayan 50 erkek 59 yaşında emekli olabilir

Soru: Doğum Tarihim 1 Mayıs 1966, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih 1 Ocak 1981 olan biri 3600 günden kaç yaşında emekli olabilir?

M.ÖZTÜRK

Cevap: Sorunuzdaki kişi erkek sigortalı ise; en geç 23 Mayıs 2014 tarihine kadar 3600 gün prim ödemiş olması şartıyla, 59 yaşını dolduracağı 1 Mayıs 2015 tarihinde emekli olabilir. Bayansa; 3600 gün prim ödeme şartıyla, 50 yaşını dolduracağı tarihte kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olabilir.

EKREM SARISU