Lokal İşletmesi Sermayesi Hk.

Merhaba,
Sık sık alomaliye.com u ziyaret ederim ama foruma ilk kez girdim.Bundan böyle sürekli takip edeceğim çok fayda göreceğime inanıyorum.

Sizlere sormak istediğim yeni bir mükellefimle ilgili; Dernek "lokal" açmak suretiyle bir iktisadi işletme sahibi oldu.Benim mükellefim sadece lokal.Derneğin kayıtlarını kendileri tutuyorlar.Vergi dairesine başvurduk açılış,yoklama,ÖKC,kurumlar vergisi mükellefiyeti hepsi halloldu.
Şimdi hesap planı oluşturmaya çalışıyorum ve sermaye de takılıyorum.
Dernek lokale bir sermaye vermek zorunda mıdır? ki biz de böyle bir durum yok.
Bu durumda sermaye hesabını nasıl çalıştıracağım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Lokal İşletmesi sermayesi hk.

Müge hanım, Derneğin iktisadi işletme açması için karar defterinde almış olduğu kararda adres, müdür ataması ve sermaye gibi bilgilerin karara bağlanmış olması gerekli, çünkü sonuçta iktisadi işletme Kurumlar Vergisi 1.maddesinde yazdığı gibi dernekten ayrı bir mükellefiyete sahip olacağından sermaye belirtilerek kurulmuş olması gerekli. 3 ay önce bende bir iktisadi işletme tescil ve Kurumlar vergisi mükellefiyeti tesisi yaptırdım çünkü.

Ynt: Lokal İşletmesi Sermayesi Hk.

müge ' Alıntı:
Merhaba,
Sık sık alomaliye.com u ziyaret ederim ama foruma ilk kez girdim.Bundan böyle sürekli takip edeceğim çok fayda göreceğime inanıyorum.

Sizlere sormak istediğim yeni bir mükellefimle ilgili; Dernek "lokal" açmak suretiyle bir iktisadi işletme sahibi oldu.Benim mükellefim sadece lokal.Derneğin kayıtlarını kendileri tutuyorlar.Vergi dairesine başvurduk açılış,yoklama,ÖKC,kurumlar vergisi mükellefiyeti hepsi halloldu.
Şimdi hesap planı oluşturmaya çalışıyorum ve sermaye de takılıyorum.
Dernek lokale bir sermaye vermek zorunda mıdır? ki biz de böyle bir durum yok.
Bu durumda sermaye hesabını nasıl çalıştıracağım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmelerin tüzel kişiliği yoktur. Sermaye zorunluluğu olmayıp iktisadi işletmenin kuruluşu ile ilgili kararda gerektiği kadar bir miktar fon olarak ayrılır. İktisadi işletmenin kayıtları ayrı bir defterde takip edilmesi gerekir.