fonradar

Lpg Sorumlu Müdürü

asiye780

Katkı Sunan Üye
Akaryakıt alım satımı yapan bir şirkette lpg sorumlu müdür çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.Bu müdür ayda 4gün gelip kontrolünü yapmaktadır.Bizde bodrosunda 4gün olarak ssk gününü gösteriyorduk bu kişi aynı zaman da 5 işyerine bakmaktaydı.şimdi olan değişikle 2 işyerine bakabilmekteymiş.ama işyerinden ssk nın tam 30 gün üzerinden gösterilmesini şart koşuyor.aynı anda iki işyerinde 30gün sigortalı olabilirmi lpg sorumlu müdür sözleşmelerinde böyle bir zorunluluk varmı var ise işverene külfetten başka ne olabilir..lpg ile başka atladığımız bişey varmı acaba..

Öyle bir sözleşme yapmadım ancak böyle bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum. SGK'da fiili çalışma şartı aranır.
Aynı anda iki şirkette 30 gün'er sigortalı gösterilse de sadece biri geçerli olur.

Kişi gerçekte kaç gün geliyorsa o kadar gün üzerinden sigortası gösterilir ve primi ödenir.Gelmediği günler için birşey ödemek zorunda değilsiniz.Hala 4 gün gelmeye devam edecekse sizinde 4 gün göstermeye devam etmeniz yeterlidir.

Veya 15 gün üzerinden gösterirsiniz.Diğer işyeride 15 gün gösterir.Böylece 30 gün olur toplamda.Ama 2 işyerininde 30 gün göstermesi yanlış.

Lpg Sorumlu Müdürlük Hakkında

Arkadaşlar.bilindiği üzere alınan kararlara göre artık her sorumlu müdür 1 lpg istasyonuna bakabilmektedir.(önceden beş istasyon)
ve bir işyerinde sigortalı çalışabiliyorken sorumlu müdürlük yaptığın lpg istasyonunda da 30 günlük sigorta yatması lpg istasyonu açısından mecburidir.benim anlamadığım ise iki işyerinde tam zamanlı(30'ar gün) sigortalı görünmesi ne kadar doğru veya bir açıklaması var mı? Yardımcı olabilecek olan var mı?(sorduğum bütün mali müşavirler bu konuda yetersiz bilgiye sahip o yüzden bu siteden yardım istiyorum)
ayrıca mühendisin kendi işyeri var iken(bağkurlu iken) bir lpg istasyonunda sorumlu müdürlük yapabiliyor.fakat bu mühendise lpg sorumlu müdürlük yapabileceği istasyon sınırı koyulabilir mi? Yani zaten 30 iş günü sigorta yapılabilmesi için 5 işyerini 1 işyerine düşürdüler fakat bağkurlu bir sorumlu müdür için yasal mevzuat ne şekilde yürür veya sınır söz konusu olabilir mi? Ben bu işin içinden bir türlü çıkamadım valla.

Arkadaşlar haklısınız fakat.Mevzuatta EPDK Lpg İstasyonunda çalıştırılan sorumlu müdürün sigortasının 30 gün üzerinden yatırılmasını istiyor.Bu yüzden sorumlu müdürlükte 5 lpg istasyonuna bakılması kaldırıldı.Dolayısıyla bu tmmob-sgk arasında tam anlamıyla bir çalışma yapılamadan bu tasarı oluşturulmaya çalışılmış.Bahsedilen sadece 2700 TL Mühendis primi ve asgarinin altına düşülmemesi.Her ne kadar bunlar uygulanmasada en azından hem işveren(LPG istasyonu sahibi) hemde işçi(sorumlu müdür) açısından açıklığa kavuşturulmuş olsa kimse bu kadar derde düşmezdi.Aynı durumda bende mağdurum ve ne oda nede mali müşavirler net bir cevap verebiliyor.Söylenen sadece 30 gün sigortası olacak...Ayrıca smm bürosu olan(bağkurlu mühendis) ve sorumlu müdürlük belgesi olan bir vatandaş da aynı sorunu yaşıyor. Kendi iş yerinde Bağkur'unu yatıran ve istasyonda sorumlu müdür olarak görünen fakatt lpg istasyonunda sigortalı olamayan bu vatandaş için ne demeli.

Sn.engin35 in görüşlerinin yerinde olduğunu düşünüyorum.

Epdk-Sorumlu müdür bağlamında,bu mevzuat dan kaynaklanan/doğan bir sorun var ama genel manada mevzuatın bu denli(birbiriyle)çelişmemesi gerekir.

Bu durumun açıklığa kavuşturulması açısından,önce genel hükümlere(BK-6098/M.393 ve 394)akabinde işyeri 4857/M.4"istisnalar"kapsamında bir işyeri değil ise(ki değil)buna göre 4857/M.8 ve M.13 çerçevesinde sonuca gitmek gerekir.

Anlaşmazlık noktası olarak ileri sürülen"sorumlu müdürün 30 günlük sgorta zorunluluğu"/"sürekli çalışma çalışma zorunluluğu"ilgili mevzuata göre,yapılan bu işin mahiyetinden kaynaklanan(yani sorumlu müdürün,bu sorumluluğundan doğan)bir durum ise, bu takdirde sorumlu müdür sadece 1 işyerine bakabilir,buna göre 1 den fazla işyerine bakamaz,yani 1 den fazla işyerinde sorumlu müdür olarak görev yapamaz/çalışamaz/çalıştırılamaz,
1 den fazla işyerinde çalışabilecek (diyelim en çok 2 işyerine bakabilecek)ise, işin mahiyetinden kaynaklanan bu "sorumluluk"noktasına aykırılık oluşur,bu aykırılık da sorumlulukda ki sürekliliği engeller,
Yok aykırılık oluşmaz ise bu defa 1 den fazla işyerinde sorumlu müdür olarak görev yapabilir,dolayısyle 1 işyerinde ay da 30 gün sgortalılığı gerekmez,bu takdirde olayın 4857/M.13 çerçevesinde değerlendirilmesi,buna göre de SGK mevzuatı yönünden kısmi süreli çalışanların sgortalılığı ,ay içinde çalıştığı toplam sürenin (saat)7.5 a bölünmesiyle ay da kaç gün sgortalı olacağı bulunur/hesaplanır.

Bu arada konumuza paralel olarak,sn.asiye780 in"son değişiklikle 2 işyerine bakabilmekteymiş"ifadesini önemsiyorum,zira doğrusuda bu, buna göre bu durumun;
a.4857-M.13/1.fıkra daki "İşcinin normal haftalık çalışma süresinin ,tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işciye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesidir""hükmüne,
b.genel hükümler yönünden de 6098-M.393"İşcinin işverene hizmeti kısmi süreli olarak düzenli biçimde yerine getirmeyi üstlendiği sözleşmeler de hizmet sözleşmesidir"hükmüne,
c.dolayısıyle sgk yönünden de,bu tür iş ilişkisin deki/çalışma daki sözkonusu sgortalılık durumuna,(sorumlu müdürün sgortalılığı bir ay da,2 işyeri için 15+15=30 şeklinde)
uyumlu olduğu/olacağı düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Paylaşım adına;
SGK mevzuatı bölümünde benzer konuda paylaşım yapılmış,o paylaşımda en son sn.Engin55 bu noktaya değinmiş,akabinde genel hükümler(6098/M.393-394) ve İş Kanunu(4857/M.8-13) ve SGK mevzuatı yönünden kısmen açıklık getirmeye çalıştım.
Bilgilerinize sunulur.

Son düzenleme: