Ltd. Şirket Değişiklikleri

fugenc

Tanınmış Üye
Mükellefim olan bir ltd şirket

1) sermayesini arttıracak
2) 2 yeni ortak alacak
3) şirketin adını değiştirecek
4) şirket ana sözleşmesinde konularla ilgili değişiklik yapaca..

Tüm bunları en kısa sürede tamamlamak için nasıl bir yol ve sıra takip etmeliyim.. ( sermaye arttırımı ve 2 yeni ortağın alımı aynı anda olur mu, daha sermaye tescil edilmeden devir etmek veya ortaklar tescil edilmeden yeni seraye dağılımını oluşturmal olmaz gibi geldi bana)

Ynt: Ltd. şirket değişiklikleri

Hepside aynı kararda ve aynı anda olur.

Sizin yapacağınız yeni kararda zaten eski ve yeni bütün ortakların imzası olacağı için, habersiz birşey yapılmamış oluyor.

Örneğin sermaye artışı tecil edilmeden, noterde hisse devir sözleşmesi nasıl yapılır? Ancak eski hisse adetlerini devredemez mi?

Eski sermaye üzerinden hisse devredilir.
Kararda sıralamaya dikkat edersiniz, önce hisse devrini sonrasında da sermaye artışını yaparsınız.

Ama tam emin olmak için ticaret odasına bir telefon açıp sorarak kafanızdaki tereddütleri silin bence.

Kolay gelsin.

Ynt: Ltd. Şirket Değişiklikleri

Zaten aradım ama net cevap alamdım.. Sırayla yapabilirim tabii ama her seferinde tic.sic.gazetesi değişikliği hem maddi hem de zaman olarak kayıpmış gibi geldi.. Sermayeyi sonraya bırakıyorum önce hisse devrini yapacağım, ama bunla beraber unvan değişikliği ve ana sözleşme konu değişikliğini de hisse devriyle yapsam ve ticaret sicil gazetesinde şirketin adı, konusu ve ortakları 1 kerede çıksa olmaz mı diye tereddütüm..

fugenc ' Alıntı:
Zaten aradım ama net cevap alamdım.. Sırayla yapabilirim tabii ama her seferinde tic.sic.gazetesi değişikliği hem maddi hem de zaman olarak kayıpmış gibi geldi.. Sermayeyi sonraya bırakıyorum önce hisse devrini yapacağım, ama bunla beraber unvan değişikliği ve ana sözleşme konu değişikliğini de hisse devriyle yapsam ve ticaret sicil gazetesinde şirketin adı, konusu ve ortakları 1 kerede çıksa olmaz mı diye tereddütüm..

1- Anasözleşmede tadil gerektirmediği için öncelikle hisse devrini yapınız.
2- Unvan değişikliği, Sermaye artırımı ve Faaliyet konularında ki değişiklik sözleşmede tadil gerektirdiğinden hepsini tek karar ve tadil metni ile aradan çıkarırsanız hem zamandan hemde masraftan tasarruf etmiş olursunuz.

Ben de hepsini 1 kerede çıkarmak istiyorum tek terddütüm şu; şimdi diyelim ki bugünkü ortaklar kurulu kararıyla hisse devri yaptık.. Yine arkasından aynı tarihle unvan değişikliği ve ana sözleşme tadilatı kararı alıp onun evraklarını da hazırlayıp tek kalemde vereceğim ama bu ikinci kararın altında kimlerin imzasının olması doğru olur? Hisse devri öncesindeki mi sonrasındakiler mi? Karar alınıp noterden hisse devri falan yapılmış olacak ama tic.sicilde tescil işlemleri bitmemiş olacak??

fugenc ' Alıntı:
Ben de hepsini 1 kerede çıkarmak istiyorum tek terddütüm şu; şimdi diyelim ki bugünkü ortaklar kurulu kararıyla hisse devri yaptık.. Yine arkasından aynı tarihle unvan değişikliği ve ana sözleşme tadilatı kararı alıp onun evraklarını da hazırlayıp tek kalemde vereceğim ama bu ikinci kararın altında kimlerin imzasının olması doğru olur? Hisse devri öncesindeki mi sonrasındakiler mi? Karar alınıp noterden hisse devri falan yapılmış olacak ama tic.sicilde tescil işlemleri bitmemiş olacak??

Tecsil edilmemiş bir kararın doğurduğu sonuca göre hareket etmiş olursunuz.!

Bir soru da tadilatla ilgili.. Amaç ve konularına , konuları ile ilgili olarak ithalat ve ihracat yapabilir eklemek izstiyorum.. Tadil tasarısında tüm maddeleri eski metin diye yazıp yine bu tek maddeyi ekleyip yeni metine de hepsini yazmam mı gerekir) Bayağı uzun da..

Eski metni yazmanıza gerek yok.Sadece yeni metni olduğu gibi yazın.

Yine de çok uzun, amaç ve konuların en altına ithalata iharact yapabilir diye ekleyeceğim.. Bunun için tüm amaç ve konuları yazmam mı lazım??

ankara ticaret sicil memurluğunda amaç ve konunun hepsini yazmadan yapılan bir örnek buldum

ticaret sicil gazetesinde "aram inşaat" diye aratırsanız bulursunuz, son gazetesi, unvan ve amaç konu değişikliği yapılmış.

sn fugenc

2 yeni ortağı sermaye artışı yolu ile alsanız uygun olmaz mı? hisse devri yapmak zorunda mısınız?

saygılarımla