fonradar

Ltd Şirket Devri Riskleri

Merhaba ben sigortacılık mesleği ile uğraşıyorum ve şu anda bir ltd şirketi almak üzereyim şirketin geçmişini borçlarını nasıl araştırabilirim diyelim şu an hiç bir yere borç yok çek karnesi kullanılmamış vadesi gelmemiş elden verilmiş senetler varsa kendimi bu gibi risklere karşı nasıl koruyabilirim lütfen acil yardım...

Vergi ve sgk borçları ile ilgili bu kurumlardan borcu yoktur belgesi alsınlar.. Şirketin bilançosunu ve son mizan dökümünü alıp alacak ve borçlarını öğreniniz. Borç ve alacakların listesini çıkarıp aranızda protokol yapınız. Size şirketin protokol dışında borç ve alacağının olmadığını, borçlar için senet verilmediğini, bunların dışında borç çıktığı takdirde ödemeyi yapacaklarını kabul ve taahhüt ettiklerine dair yazı versinler. (Bunların dışında şirketin senedi, borcu çıktığı takdirde aranızda yaptığınız protokol üçüncü şahısları bağlamaz borcu siz ödemek zorunda kalırsınız, ödemeyi yapıp şirketin önceki ortaklarına rücu edersiniz.)
Özet olarak devralacağınız şirketi ve ortaklarını iyi tanımanız, ticari geçmişlerini bilmeniz en önemlisidir. Maalesef yasalarımız haklıyı pek koruyamıyor, davalar çok uzun sürüyor, hatta sonuçsuz bile kalabiliyor.

Merhaba öncelikle ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim sormak istediğim bir şey daha var şahıs üzerine alınmış veya yapılmış bir harcama için (örneğin araç alımı şahsi borç vs) için şirket senedi verilebilirmi bir borç evrağının şirketi ilgilendirmesi için yapılan harcama veya alınan malın şirket adınamı olması gerekir tşk ederim

sorunuzu anlıyamadım ancak anladıgım kadarıyla kefaletlıkle ılgılı soruyorsunuz
tabıkı şirketler her zaman kefaletlık (kefil ) olarak şirket yöneticileri adına işlemler yapabılırler

Merhaba öncelikle ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim sormak istediğim bir şey daha var şahıs üzerine alınmış veya yapılmış bir harcama için (örneğin araç alımı şahsi borç vs) için şirket senedi verilebilirmi bir borç evrağının şirketi ilgilendirmesi için yapılan harcama veya alınan malın şirket adınamı olması gerekir tşk ederim
Normal olarak borçların şirketin işlemlerinden kaynaklı olmasıdır. Ancak şirket adına imzalanmış bir borç senedi karşınıza çıktı. Bunun şirketin işlemleriyle ilgili olmadığını, ortakların şahsi borcu olduğunu ispatlamak durumundasınız. Davalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu şirket çok mu değerli, ticari itibarı mı çok yüksek, neden devralmak istiyorsunuz, eğer güvenmiyorsanız yeni bir şirket kurun hiç risk almayın...