fonradar

Ltd. Şirket Tasfiye Sonu İşlemi

TALHAM

Katkı Sunan Üye
Tasfiye giriş işlemimiz 12/08/2005 tarihinde tescil ve ilan edilmişti. Üç ilan için müracat etmemiştik. (Ticaret odası kendisi yapacak sanıyorduk)
Üç ilanı şimdi mi yapacağız. Süreç nasıl işliyor. Şimdi üçüncü ilandan sonra tekrar bir yıl bekleyecek miyiz ? Eğer böyle ise sok sıkıntı çekeceğiz.
Tekrar bir yıl beklemeden tasfiye sonu tescili yapabilir miyiz ?
Saygılar..

TTK'na göre üçüncü ilan tarihinden itibaren 1 yıl beklemeniz gerekiyor.
Bu durumda 3 ilanı yaptırdıktan sonra 1 yıllık sürenin dolmasını beklemeniz gerekiyor.

...

burada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. çünkü tasfiye ye girişlerde ilanı ticaret sicil ve ticaret odası yapıyor.
yani arka arkaya 3 defa sicile gidilip ilan yaptırmıyoruz.
ancak geçmişte benim de başıma geldi. ticaret sicil gazetesi ilk ilanı normal bir işlem gibi ilan ediyor. yani tasfiyeye giriş olarak görmüyor. ilk ilana bakarsanız başında 1.ilan yazmaz. daha sonra biz ticaret sicil gazetesini aradık. onlar hatanın onlarda olduğunu söylediler ve hemen 2.ve 3.ilan diyerek ilan yaptılar ve ticaret sicilden de işlemimizi bitirdik.yani bir yıl daha beklemedik. sizde ankara ticaret sicil gazetesini arayıp konuyu anlatın.

bundan sonra dikkat edin, tasfiye ye girişlerde tescil edilen ilanın başında 1.ilan diye yazmıyorsa mutlaka ticaret sicil gazetesi ile irtibata geçin.

iyi çalışmalar

tasfiye ilanını Ticaret Sicili yaptırmaz
ancak kolaylık olsun diye ilan ücretini peşin yatırtıp mükellefin bu yükünü alan TSM'ler var.
diğer ilanlar gibi bu ilan da Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayınlanır.

yukarıda dediğim gibi tasfiye işlemi 3.ilan tarihinden itibaren başlar
bu nedenle 3 ilanı da yaptırıp 1 yıllık süreyi beklemeniz gerekli

firmanın kayıtlı olduğu TSM yardımcı olur diye düşünüyorum

@kalyon'un söyledikleri hakkında şöyle bir açıklama yapmak istiyorum
tasfiye kararını aldınız ve bu kararda bir tasfiye memuru atadınız.
bu kararı TS'ne tescil ettirdiniz ve gazetede yayınlandı.
bu ilanın söz konusu olan 3 ilan ile ilgisi yoktur.
bu ilandan başka birer hafta arayla 3 ilan daha yayınlanması gerekir

Örnek İlan:

Ticaret Sicil No...:
Ticaret Unvanı...:
Yukarıda sicil numarası ve unvanı yazılı şirketin ../../.... tarih ve ... sayılı kararı ile şirketin tasfiyesine karar verilmiş olup; Ticaret Siciline ../../.... tarihinde tescil edilmiştir.
Şirkete borcu ve alacağı bulunanların bu ilanın 3.defa yayınlanmasından itibaren 1 yıl içerisinde ............................ adresindeki Tasfiye Memuru/ları .................’na müracaatları ilan olunur.

FİRMA UNVANI

sn zuCChini,
başka illerde nasıldır bilmiyorum ama izmir de uygulama böyle. yine yazımda belirttiğim gibi bu olay benim de başıma geldi ve ben yazdığım şekilde düzelttirdim.
sizin bulunduğunuz ilde siz yaptıramıyorsunuzdur, 3 ilanı her seferinde kendiniz yapıyorsunuzdur yada normal tescilden farklı 3 ilan daha yapıyorsunuzdur bilemem.
izmir de biz sicile gidiyoruz, sicil ticaret odası marifeti ile bizden ilan parası alıyor( bize siz mi yaptıracaksınız biz mi yaptıralım diye sormuyor) ve 3 ilan arka arkaya sizin yazdığınız ibarenin altına karar suretini de koyarak 3 kez ilanını yaptırıyor.
bu arada sn talham, izmir 47850 sicil nolu alpkan ağız diş sağlığı ..... ltd şti'nin ticaret sicil gazetelerini incelerseniz görecesiniz, "... sehven yayınlanmamıştır. ..." diyerek 3 ilanı daha sonra yaptı ve biz de şirketin kapanışını yaptık.
bu sizin sorunuza karşılık bir örnek uygulama idi. ama siz sn zucchini'nin dediği gibi 1 yıl beklerseniz de sorun olmaz. zaman sizin.[/b]

sn @kalyon'un bahsettiği firmanın TSG'lerini inceledim.
Anladığım kadarıyla İzmir Ticaret Sicili şöyle bir uygulama yapmış:

1- Yukarıda "3 ilandan ayrı" diye bahsettiğim ilan ile 1.ilanı birleştirmiş.
Yani tasfiyenin tescili ile tasfiye ilanının 1.sini birleştirmiş ama 1.ilan demeyi unutmuş.
Bu ilanda Ticaret Sicil Numarası 74850 olarak yazılmış.
Gazete Tarihi: 02.08.1999 - Sayı: 4846 - Sayfa: 81

2- Ardından 2.ilan düzeltme yapılarak yayınlamış.
Gazete Tarihi: 02.10.2000 - Sayı: 5143 - Sayfa: 72

3- Üçüncü ilan ise 09.10.2000 tarihinde yine düzeltme yapılarak yayınlanmış.
Gazete Tarihi: 09.10.2000 - Sayı: 5148 - Sayfa: 216

Burada dikkat edilmesi gereken husus üçüncü ilanın yayınlandığı 09.10.2000 tarihinde 1 yıllık sürenin (17.08.2000 tarihinde dolması gerekiyordu) zaten dolmuş olduğu görülüyor.
Bu nedenle (2. ve 3. ilan düzeltme ilanı olarak yayınlandığından) şirketin tasfiyesini tamamlamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Arkadaşımızın sorusuna dönecek olursak;
maalesef 3 ilanı da yaptırmanız (veya ilgili TSM'na yaptırtmanız) ve 3.ilan tarihinden sonra 1 yıl beklemeniz gerekiyor.

Söz konusu gazeteler burada:
http://rapidshare.de/files/32375385/Alpkan_Ilan_zuCChini.rar

Arkadaşlar 3 ilan yapılmadan bir yıllık tasfiye süreci başlamaz.Biz bir firmamızda bir sene bekledikten sonra 3 ilanın yapılmadığını farkettik.Ne yazıkki 1 yıl daha bekledikten sonra kapattık.Yani sizin firmanızda bizdekinde olduğu gibi 2 yıllık bir tasfiye süreci yaşamak zorunda.