LTD Şirketi Üzerine 2. El araç alımı

Herkese merhabalar ben aynı şirketle hem işitme cihazı satış işi hemde e ticaret işi yapıyorum malumunuz işitme cihazlarında KDV yok ancak kar marjı yüksek olduğu için gelir vergisi çok çıkıyor e ticarette ise hem KDV hem gelir vergisi fazla çıkıyor bende bunları biraz olsun aşağı çekmek için şirket üzerine araç almak istedim bu durumda alacağım araç nasıl olursa hem alırken hem satarken karlı olurum? Sıfır araçlar pahalı olduğu için 2. Ele yöneliyorum 2. El binek araçlarda KDV sanırım %1 olarak sayılıyormuş ancak şöyle bir durum var örneğin 2.el Peugeot expert traveller camlı 8+1 kişilik otomobil ruhsatlı araçların ilanlarını inceliyorum açıklamalarda satıcılar %20 KDV fatura keseceklerini söylüyorlar bu araç otomobil ruhsatlı olsa bile panelvan olduğu için yinede binek değil ticari araç olarak mı kaydediliyor bu konuda bilgi yetersizliğim var yardımcı olursanız sevinirim.

Herkese merhabalar ben aynı şirketle hem işitme cihazı satış işi hemde e ticaret işi yapıyorum malumunuz işitme cihazlarında KDV yok ancak kar marjı yüksek olduğu için gelir vergisi çok çıkıyor e ticarette ise hem KDV hem gelir vergisi fazla çıkıyor bende bunları biraz olsun aşağı çekmek için şirket üzerine araç almak istedim bu durumda alacağım araç nasıl olursa hem alırken hem satarken karlı olurum? Sıfır araçlar pahalı olduğu için 2. Ele yöneliyorum 2. El binek araçlarda KDV sanırım %1 olarak sayılıyormuş ancak şöyle bir durum var örneğin 2.el Peugeot expert traveller camlı 8+1 kişilik otomobil ruhsatlı araçların ilanlarını inceliyorum açıklamalarda satıcılar %20 KDV fatura keseceklerini söylüyorlar bu araç otomobil ruhsatlı olsa bile panelvan olduğu için yinede binek değil ticari araç olarak mı kaydediliyor bu konuda bilgi yetersizliğim var yardımcı olursanız sevinirim.

1-Öncelikle gelir vergisi çok çıkıyor demişsiniz. Burada şirket sizin için daha avantajlı mı ona bakmak gerekir.
2-faturalı %20 den kastı araç bedelinin %20 si değil yetki belgeli galerilerde alış maliyeti ile satış fiyatı arasında oluşan kar üzerinden %20 kdv hesaplanır. Örneğin: Galeri aracı 1000 tl ye aldı. 1100 tl ye sattı. aradaki 100 tl karın kdv si %20 üzerinden hesaplanır.
3- Peugeot expert traveller 87.03 pozisyonunda olduğundan binek kapsamında değerlenir.

Konuyu özetleyecek olursam araç aldığınızda sadece size kar olacak aktif olarak ciddi bir akaryakıt gideri var ise (%70-%30) faydası olacaktır. onun dışında yıllık kasko giderleri olacaktır. MTV gider yazılmayacak. Ancak enf muhasebesinden kaynaklı devamlı kar çıkacak. burada fayda maliyet analinizi iyi yapmanız gerekmektedir. Kolay gelsin

İşletme adına alınan binek araçlarda "kıst gider" yöntemi uygulanır.Kârlılığı kısa vadede ve kısa süreliğine bir nebze önlersiniz ancak bu sizi ileride kurtarmayacaktır.Bir dönem karlılığı kurtarıp diğer dönemler kurtaramazsanız "ee ben ne anladım bu işten?" moduna girmeyin.Araçtan faydalanayım diyorsanız "ticari araç" a yönelin.Mali müşaviriniz size detayllı bilgileri verir, kendisine kulak verin derim..

İşletme adına alınan binek araçlarda "kıst gider" yöntemi uygulanır.Kârlılığı kısa vadede ve kısa süreliğine bir nebze önlersiniz ancak bu sizi ileride kurtarmayacaktır.Bir dönem karlılığı kurtarıp diğer dönemler kurtaramazsanız "ee ben ne anladım bu işten?" moduna girmeyin.Araçtan faydalanayım diyorsanız "ticari araç" a yönelin.Mali müşaviriniz size detayllı bilgileri verir, kendisine kulak verin derim..
Hocam ticari araç alalım eyvallah ama ben yük taşımayacağım ki neden camsız koltuksuz bir araç alayım ben hastamın evine satış yapmaya gideceğim yani buradaki devletin uygulaması çok saçma olmuş tek amaçları insanların bu durumu suistimal edip vergiyi az ödemesini engellemek her esnafın yada şirketin işi ticari araçla değil ki buna bir düzenleme getirilmesi lazım.

Sayın baris06, bunu yorumlamak tabi bizim haddimize düşmez.Bizler ancak hali hazırdaki uygulamalarla en avantajlı nasıl hareket edebiliriz,o konuda fikir beyan edebiliyoruz.