Ltd.şti. hisse devri öncesi vergi borcu

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar 2 ortaklı (%50+50) Ltd.şti de Ortak (A) 09 mayıs 2011 de hisselerini devrederek ortaklıktan ayrılıyor. Buna göre 01/03-2011 dönemi üç aylık gecici vergi borcundan dolayı ayrılan ortak A sorumlumudur ?

Ynt: Ltd.şti. hisse devri öncesi vergi borcu

Ayrılan ortak, bu vergi borcunu vergi dairesine hissesi oranda (yarısını) yatırınca makbuzda yatıran ortağın İsmi geçermi ? elinde delil teşkil etmesi için ismini yazdırmak ister...

bu vergiyi şirketin banka hesabına yatırsak sorumluluktan kurtulurmu ayrılan ortak...

Vergi dairesi alındısında parayı yatıranın ismi görünmüyor. (uzun zamandır böyle bir işlem yapmadığım için emin değilim). Bu nedenle banka havalesi ile ödeyip, durumu bildirir bir dilekçe ile vergi dairesine başvurup dekontu dilekçe eki yapmak en doğru yol olur ispat açısından.

Vadesi geçen vergiyi banka ile ödeyemiyoruz ?

Haklısınız bir de o var, SGK primleri vadesi geçse de ödeniyor ancak vergi idaresi bir türlü bu uygulamaya geçemedi. O zaman aklıma gelen çözüm vergi dairesi veznesine yatırdıktan sonra, tahsil alındısı ile dilekçe vererek evrak kaydına girmek. Yalnız şunu da bilmek gerekiyor, şirketin mal varlığı yok mu borcu ödeyecek, 6183 mad.35'e göre birinci derecede sorumlu olan limited şirketin tüzel kişiliği, eğer amme alacağının ltd şirketin mal varlığından tahsil edilemeyeceği anlaşılırsa ortakların mal varlığına gidiliyor ikinci derecede. Diğer bir ifadeyle şirket ve ortaklar müteselsil sorumlu değil.

arkadaşlar asıl sorun şu. devir alan eski ortak Geçmiş Yıllar Karlarını umrsamadan şirketin hepsini babası ile devraldı. Bende muhasebecisi olarak bişey söylemedim çünkü devreden ortak benim hatırı sayılır müşterim. şimdi ise tasfiye olacak ve bu geçmiş yıllara ait karların vergisi çıkacak ? ne yapacağım şaşırdım :(

Ooo, nur topu gibi yepyeni bir problemimiz oldu. :)

Gelir İdaresi genellikle verdiği özelgelerde sermayeye ilave edilen geçmiş yıl karlarının ortaklara dağıtımı durumunda stopaja tabi tutulması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle sermayeye ilave çözüm değil. Diğer taraftan sermayeye ilave etmeden ortaklara dağıtsanız yine aynı şey olacak. Pek bir çare gelmiyor açıkçası aklıma.

muhasebe ücret alacağımıda alamıyorum açıkcası :) hangi smmm arkadaşa sorsam sermayeye ilave et '' diyor. ama sermaye artışı geçmiş yıllar karları ise tasfiyede stopaja tabi olduğunu bu forumda okumuştum. sermaye artırımı yapıp hisse devri yapsak ?

Olur olmasına da bu seferde değer artış kazancı çıkacak GVK.mük.md.80/4'e göre, ayrıca gayri faal firmayı kim satın alacak?

6111 kasa affından 9.000 tl. ödemiştik birde bu çıktı :(