Ltd.Şti.Şubesinin Ayrı Defter Tutma Durumu..

Merhaba..
Bildiğim kadarıyla Vergi Usul Kanunu’nda şubeler için ayrı defter tutulup tutulmayacağına dair özel bir düzenleme bulunmamaktadır..Limited Şirket asıl faaliyet konusu dışında farklı bir faaliyetle şube açılışında bulunarak ayrı bir defter tastik ettirip konsolide çalışabilir mi..?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır ayrı bir defter tutamazsınız şube için, ancak hesap planında ek faaliyet için muavin hesaplar oluşturabilirsiniz, ki zaten oluşturmanız da gerekir.

Öncelikle cevabınız için tşk ler..Hem ttk hem vuk açısından okuyunca kararsız kaldım açıkçası..
Türk Ticaret Kanunu'nun 66. maddesine göre B- FARKLI FAALİYETLERDE BULUNULMASI HALİNDE DEFTER TASDİKİ
Mükelleflerin farklı adreslerde, farklı faaliyet kollarında faaliyetlerinin bulunması ve bu faaliyetlerin tek bir mükellefiyetle ilgili olması halinde, bütün işyerleri için tek bir defter tasdik ettirmeleri ve her faaliyeti bu defterin ayrı ayrı bölümlerinde izlemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, farklı faaliyet konuları ve farklı işyerlerinin her biri için ayrı defter tasdik ettirmeleri mümkün değildir(3).

Vergi Usul Kanunu’nda Kanun’un “Defter Tutma” bölümünün “Maksat” başlıklı 171. maddesinde, mükelleflerin bu Kanun’a göre tutmaları gereken defterleri vergi uygulaması bakımından bu maddede yazılı maksatları taşıyacak şekilde tutacakları, 175. maddede ise mükelleflerin, anılan Kanun’un 171. ve müteakip maddelerinde belirtilen maksat ve esaslara uymaları şartıyla defterlerini ve muhasebelerini işlerinin bünyesine uygun olarak diledikleri usul ve tarzda tanzim etmekte serbest oldukları belirtilmiştir. Bu hükümden hareketle Maliye Bakanlığı, şubeleri için ayrı defter tutmak isteyen mükelleflerin, merkezden ayrı olarak şubeleri için de notere defter onaylatabileceklerini kabul etmektedir. Şube için kullanılacak defterler şubenin ya da merkezin bulunduğu yerin noterine onaylatılabilmektedir.

Tabi olası bir yanlış anlamayı önlemek için şunu söylemeliyim. Uygulamada bir den çok şubesi olan, özellikle de bu şubeleri farklı illerde olan mükellefler ayrı ayrı defter tutuyorlardı. Daha sonra bu defterlerin sonuç hesaplarını da gelir tablosu ve bilançoda konsolide ediyorlardı. Ancak sizin sorunuzda şubeden ziyade ek faaliyet konusu var.

Diğer taraftan sizin atıf yaptığınız eski TTK md.66 yürülükte değil artık. Yeni TTK'da 64 ila 88'inci maddelerde düzenleme yapılmış bu konuda. Şube veya faaliyet konusu ile ilgili olarak açık bir kısıtlama olmasa da tacir ve ticari işletme kavramlarından hareketle tek bir defter tutulması gerektiği kanaatindeyim.

Yine de ayrı ayrı tutup doğru bir şekilde konsolide edebilirseniz en azından vergi ziyaına sebebiyet verilmediği sürece bir sıkıntı doğmayacaktır.

Vakit ayırdığınız için tşk ler..Haklısınız ttk 66 ile ilgili yanlış atıf ta bulunmuşum siz yazınca farkettim kusura bakmayın..
Aslında sorum şubeden ziyade ek faaliyet konusu değildi..Şöyle düzeltirsem yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmış oluruz diye düşünüyorum..
Aynı şehirde tek bir mükellefiyetle farklı faaliyet kolların da tescili yapılmış şube nin defterlerinin ayrı tutulup konsolide edilmesi..

Yani aslında açık bir yasak yok, ama hem olası yorum farkları karşısında risk almamak, hem de konsodilasyon sırasında oluşabilecek olası hatalar nedeniyle pek tavsiye etmiyorum.

Yani aslında açık bir yasak yok, ama hem olası yorum farkları karşısında risk almamak, hem de konsodilasyon sırasında oluşabilecek olası hatalar nedeniyle pek tavsiye etmiyorum.

Sayın koraykarakaya'ya aynen aktılıyorum tek bir defter tutulması gerekir risk almaya gerek yok.

İyi Günler.

Şube açılışında "Şubeye sermaye ayrılmamıştır, şubeye ait tüm ödeme ve tahsilatlar ve her tür finans işleri merkezden yürütülecektir" gibi birşey yazarsanız şube için hesap planında ayrı bir kasa hesabı kullanmanıza gerek olmayacağı gibi muhtasar beyannameleri de toplu olarak merkezden verebilirsiniz. Kararı o şekilde almanızı tavsiye ederim.

Şube açılışında "Şubeye sermaye ayrılmamıştır, şubeye ait tüm ödeme ve tahsilatlar ve her tür finans işleri merkezden yürütülecektir" gibi birşey yazarsanız şube için hesap planında ayrı bir kasa hesabı kullanmanıza gerek olmayacağı gibi muhtasar beyannameleri de toplu olarak merkezden verebilirsiniz. Kararı o şekilde almanızı tavsiye ederim.

Tabi bu söylediklerinize ilaveten, fiiliyatta da muhtasar beyanname kapsamına giren tüm ödemelerine merkeze ait banka hesaplarından yapılması gerekir. Yoksa uygulamanın alınan karar ile çelişmesi, pek bir anlama gelmeyecektir.