Maaş Bordrosuna İmza

Çalıştığım işyerinde ücretler tam ve eksiksiz olarak bankaya yatmaktadır. bu sebepten dolayı personelden bordroya imza alınmamaktadır.
bu işlem doğrumudur. sakıncaları ne olabilir.

Banka kanalı ile yapılan ödemelerde bordro imzalatılması zorunlu değildir. İncelenen bir dosyamızda olumsuzluk yaşamadık. İyi günler.

Banka kanalı ile yapılan ödemelerde bordro imzalatılması zorunlu değildir. İncelenen bir dosyamızda olumsuzluk yaşamadık. İyi günler.
Sgk müfettişleri bilhassa bizden imza istediler, banka dekontunu bile kabul etmediler. Bankadan ödeme yazısı istediler, bu konular hassas konular, en doğrusu imza alınması, bir iki kişinin olumsuzluk yaşamaması örnek değil. Kanuna da artık KEP vs gibi konular girmeli....

İmza isteyebilirler.Çünkü,çıplak maaş dışında ilave ödenekler,kesintiler,mesai vs.varsa bunları işçi bilmeyebilir.Aldığı ücretin içinden nelerin kesildiğini de bilmeyebilir.Zaten bordro düzenlenmesindeki amaçlardan biri de budur.Hatta klasikleşmiş bir söylemde vardır.Bordro,ücretten yapılacak kesinti ve ilavelerin detay bilgisini gösterirken,ücret pusulası ise o ücretin ödendiğini ve kabul edildiğini gösterir diye..Onun içindir ki,ücret pusulalarının altında "nakden aldım" gibi bir ibare varken,bordroda böyle bir ibare yoktur.Çıplak ücret dışında işçiye ödenen veya kesilen başka ödenek veya kesintiler olmuşsa,işçinin bunu bildiğini ve kabul ettiğine dair imza atması müfettişler tarafından istenebilir.Yani bu uygulamada da çok birliktelik yok anlayacağınız.

Bordro daha çok sgk mevzuatı yönünden önemli ve zorunlu , ücret pusulası ise iş kanunu yönünden önemli ve zorunludur.
Ödemeler banka kanalıyla yapıldığından, bordorda imzaya gerek yok düşüncesindeyim, tabi imzalatıladabilir ama şart değil.
İşci-işveren ilişkileri bağlamında;
1.ücret noktasında ihtilaf,
2. veya dava konusu edilmesi halinde,
3.vede iş kanunu yönünden ücret pusulasının zorunluluğu karşısında,
ücret pusulası düzenlemek, tebliğ etmek, bir nüshasını işciye vermek daha uygun olacaktır, bu noktada düzenlenmemesi halinde idari para cezasıda sözkonusu, bildiğim kadarıyle bordroda böyle bir ceza yok!
(Dikkat,kökten bordroda imza anlamsız, faydasız demiyorum.)

Konu ile ilgili birçok farklı görüş ve uygulama sonrası öncelikle ücretlerin banka kanalıyla ödenmesi zorunluluğu getirildi. Bu süreç öncesi bilgi fişine imza alınmasında iki sebep vardı, 1- İşçiyi bilgilendirmek / 2- ödemeler için makbuz kuralını yerine getirmek.

Bilgilendrme ile ilgili formun imzalatılması uygulanabilir, ancak banka kanalı ile ödeme kesinlikle ödemenin tamamlandığı belgesidir ve bundan dolayı eleştiri yazılması mümkün değil.

Bordro dökümü ise artık yeni SGK/Muhtasar birleştirmesi sonucu tamamen kamu kurumlarının elinde her detayı bildiriyoruz. Tabi bu bordro düzenlenmesi kuralını değiştirmiyor.

Ancak iş yasası ve SGK kapsamında var olan usulsüz uygulamalar nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıkları bu uygulamalar ile bertaraf edilemiyor. Asıl sorun ise bu noktada. Ve tüm kuralları uygulasanız dahi hukuki süreç içinde sıkıntı yaşamamanız biraz olanak dışı.

Okuduğum yorumlarda evet Kevork abinin dediği gibi,bankadan yapılan ödemelerde "ödeme kuralı" yerine getiriliyor.Bu açıdan imza alınmasına gerek yok.Ancak ücret pusulasının "özellikle bilgilendirme amaçlı" bir örneğinin işçiye verilmesine devam edilmesi önerisi var.haliyle bu teslim anında imza almamak içinde herhangi bir sebep göremiyorum.Bordro olmasa bile en azından ücret pusulalarına imza alınabilir ki ben imza aldırmaya devam ediyorum.