fonradar

Maaşıma Karşılık Şirketin Malı

Selam arkadaşlar,

Bir arkadaşım çalıştığı şirketden yaklaşık 5 aydır maaş alamıyor. ve bana şu soruyu sordu;

Şirketten maaş alacağını alması zor gibi görünüyor. kullandığı bilgisayar hemen hemen maaşını karşılıyor. bu bağlamda bilgisayarı patronun izni olmadan maaşıma karşılık alsam ne olur diye sorar.

Bence haklı ama, haklıyken haksız durumada düşmek istemiyor.

Ynt: Maaşıma Karşılık Şirketin Malı

Sn.osman,

Arkadaşınıza kesinlikle böyle bir şey yapmamasını söyleyiniz. İşverenin 5 aydır maaş ödememesi veya ödeyememesi, ardaşınıza haklı fesih hakkı verir. Daha sonra yargı süreci sonrası hakedilen ücret gecikmeleriyle birlikte arkadaşınıza ödenir. Bilgisayarı izinsiz şekilde ücreti karşılığında alması onu suçlu duruma sokar(zimmete geçirme) ki bu durum onun gerçek hakkını kaybetmesine bile neden olur. Adli kovuşturma cabası.

haklısınız ama şirket iflasın eşiginde hukuki işlem yapılsa bile sonucu yok gibi.

Ücret garanti fonu yönetmeliğine göre son üç aylık maaşını işkur'dan alabilir.
(ilgili kurum ve mevzuatca uygulama yapılmakta mıdır, alan var mıdır bilmiyorum)

sayın karaman size katılıyorum ama bunu alabilmek için şirketin ya iflas etmesi yada aciz vesikasının çıkarılması gerekli diye biliyorum. daha detaylı bilenler varsa bilgi rica ediyorum

Noterden hemen ihtarname çeksin, daha sonra maaş bordrolarını ibraz ederek icraya başvursun.. Bilgisayarı götürüp haklı iken haksız duruma düşmesin, aleyhine ceza davası da açılabilir. Hırsızlık, zimmet vs. gibi suçlamalara muhatap olur.

MAAŞ BODROSUNUN NASIL İBRAZ EDECEK MAAŞIMI ALAMIYORUM DİYOR

sayın bülent haklısınız ama icra dairesine başvurduğunuzda şirket süre kazanmak için itiraz ediyormuş borcum yok diye. buda nerden baksanız türk hukuk sisteminde en az 1 yıl sürer. bu süreçtede şirketin ortadan kaybolma olasılığı çoooook yüksek.