fonradar

Maaşını Geç Alan İşçinin Haklı Nedenle Feshi?

gcatar

Katkı Sunan Üye
Maaşını ayın 20 sinden sonra gecikmeli olarak alan bir işçi noterden işverene ihtar çekerek iş akdini haklı nedenle fesih edebilirmi? Birde ihtarname örneği olan varsa benimle paylaşa bilir mi acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.

Maaşını ayın 20 sinden sonra gecikmeli olarak alan bir işçi noterden işverene ihtar çekerek iş akdini haklı nedenle fesih edebilirmi? Birde ihtarname örneği olan varsa benimle paylaşa bilir mi acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.
Üstad,
-Sözü edilen bu maaş(aylık ücret)hangi ay yada dönemin alacağıdır
-Ayrıca ve esasında anladığım kadarıyle olayınızda çalışanımız 20 sinden sonra da olsa maaşını almış,bu süreçden sonra "ey işveren önce sen böyle bir hata yaptın(zamanında ücretimi ödemedin),sonra da telafi ettin(ödedin)ama ben yinede iş akdimi feshetmek istiyorum."demek gibi bir durum bu,yanılıyormuyum?

Maaşını ayın 20 sinden sonra(sürekli) gecikmeli olarak alan bir işçi, noterden işverene ihtar çekerek iş akdini haklı nedenle fesih edebilirmi?
(Cevap verilmemiş).
Evet ama bu hakkı kullanmak,M.26 göre olmalıdır.
Şöyle ki;bir veya birkaç ayın maaşı böylesi 2-3 kez geç ödenmesinden dolayı o dönemlerde bu sebebden dolayı işi bırakmayan işcimiz,daha sonraki ay a ait maaşı ödeme tarihinden itibaren yine maaşı 20 sine kadar ödenmez ise 21 inci gün itibariyle 6 günlük(hak düşürücü)süre içinde bu hakkını kullanması uygun olacaktır.(sn.gcatar noksanımız var ise lütfen yardımcı olunuz)

Örneğin, haziran ayına ait maaş ödemesi hala yapılmamışsa, temmuz ağustos yapılmışsa, fesih için haklı sebep olur.