Maaşların Bankaya Yatırılması Hk. Maaş ve Avans Dışı İşlemler?

merhaba arkadaşlar, maaşların bankaya yatırılması ile ilgili kafama takılan bir konu var,
kanun diyorki yasal bütün kesintiler düşüldükten sonra her türlü hakediş, prim, ikramiye vs. bankaya yatırılacaktır, avanslarda aynı şekilde bankadan açıklamalı bir şekilde yatırılacak,

peki, ben otel işletmecisiyim ve hem operasyon muhasebesi hem resmi muhasebe tutuyorum, personelimin otelde harcamaları oluyor, konaklama, extra yiyecek-içecek, telefon vs.vs. bunlar için ay içerisinde fatura kesiyorum ve aysonunda ödediğim maaştan düşerek tahsil ediyordum, şimdi yeni kanuna göre bu harcamaları maaştan kesemeyecek miyim???? sonuç itibariyle nakit ödediğim bir para söz konusu değil yani barter mantığı gibi, eğer maaştan kesemeyip sonradan tahsilat yoluna gidersem bu da mümkün olmayacak çünki ay içerisinde ayrılan personellerim oluyor ayrılmış bir personele maaşını tam yatırıp sonra gel borcunu öde demek ve parayı tahsil etmekte zor olacak...

Ynt: Maaşların Bankaya Yatırılması Hk.maaş ve avans dışı işlemler????

Öyle kesememek diye birşey söz konusu değil.

Yasal kesinti ile sadece vergi ve sigorta mı algılanmalı? Satış yasal olduğuna göre o satışın ücretten kesilmesi de yasal kesinti olarak yorumlanmalı.

:)))) teşekkür ederim.

Ynt: Maaşların Bankaya Yatırılması Hk. Maaş ve Avans Dışı İşlemler?

Yasal ve özel, her türlü kesintiyi yapacaksınız ödenecek net ücret hesabına kayıt edeceksiniz kalanı da bankaya yatıracaksınız. Elden birşey ödenmeyecek ancak elden tahsilat yapabilrsiniz.

cevaplarınız için teşekkür ederim :)) iyi çalışmalar.

Biz senelerdir personel maaşlarını zaten bankadan yatırıyoruz ve sorun yok bu konuda Ama!

1- Personelimize makbuz karşılığı uzun vadeli avans verip bunu maaşından düşüyorduk.
2- personelimiz şirketimizden ürün alıyordu, carisine yazıp (fatura karşılığı)bunu maaşından düşüyorduk.
3-Ayrıca vezne çalışanlarımızdan açık çıkması durumunda avans makbuzu kesip bunu da ay sonunda personel maaşından düşüyorduk.

Bölge çalışma bu yönetmelikle bunları kesemezsiniz. Net maaş yatırın diyor.

Bu durumda ne yapmak gerekiyor. Yukarıdaki madde çok keskin.
Yönetmeliği iyi buluyorum. Yanlız ayın olarak yapılan ödemelerin maaştan kesilmesi nasıl olacak? Bir kaç haftadır bunu düşünüp duruyoruz. Hala çözümleyemedik!

Cevabınızda tahsil edebilirsiniz diyorsunuz.
nguroy ' Alıntı:
Yasal ve özel, her türlü kesintiyi yapacaksınız ödenecek net ücret hesabına kayıt edeceksiniz kalanı da bankaya yatıracaksınız. Elden birşey ödenmeyecek ancak elden tahsilat yapabilrsiniz.

işçi 500 tl alıyor.
100 alışveriş
50 uzun vadeli avans
100 avans'ı var.
bankaya 250 yatırdık.

100 Avansı bankadan yatırdığımızdan problem yok . onunla 350 oluyor.
ama bordroda net maaş 500 görünüyor. bankada 350 var.
SGK yada bölge çalışma herkangi bir şikayet durumunda maaşı eksik olarak görebilir.
evraklarla ispatlasam bile "kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler." cümlesinden bana ceza kesebilir mi?
"
Bu kesintileri Maaş bordrosunda "özel kesintiler" kısmında göstersek problem çözülür mü? ??? "100 alışveriş - 50 uzun vadeli avans -100 avans şeklinde."

Zaten çözümü de yazmışınız. Bordroda diğer kesintiler bölümüne yazarsanız ödenecek net ücret bankaya yatanla birebir aynı olur.

tekrar merhaba,

benimde 2008 yılında ödemiş olduğum taksitli avanslarım var 01.01.2009 dan önce ödediğim bir para olduğundan dolayı bunları mecburen bankaya yatması gereken maaştan keseceğim, bu da avans niteliğinde ama 6 ay ya da 1 yıl taksitli avans vermişim ki o dönemde kanun bile netleşmemişti bu durumda bankaya yatması gereken avans niteliği ortadan kalkıyor.