Maaşların Düzensiz Ödenmesi ve Hiç Ödenmemesi

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
Ankara/mamak semtinde özel bir hastanede sözleşmeli olarak çalışan ssk.lı sağlık personeline maaşları sürekli olarak düzensiz ödenmektedir, hatta doktorlar bile maaşlarını zamanında alamamaktadırlar ve bazı doktorlarında ssk. primleri eksik yatırılmktadır (gerçek ücretlerinin altında gösterilmektedirler) bazan 2 ayda bir bir bölümü bazan üç ayda bir bir bölümü ödenmektedir, ve personel sürekli mağdur edilmektedir,
bu personelin işverene karşı ne gibi hakları vardır,
ne gibi yaptırımlar uygulanabilir
bilgilendirebilirmisiniz

Ynt: Maaşların Düzensiz Ödenmesi

Ücretin Gününde ödenmemesi 4857/34

MADDE 34. - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Meralll ' Alıntı:
Ücretin Gününde ödenmemesi 4857/34

MADDE 34. - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.
Ancak bu noktada iş görme borcunu yerine getirmemek ile işe gitmemeyi birbirine karıştırmamak gerekir.
İşyerinize gider,görevinizi yerine getirmezsiniz.
İş kolunuzun sağlık olması nedeniyle görevi yerine getirmekten kaçınabilirmisiniz bilemiyorum.

ayrıca şunuda sorayım son üç aydır personel maaşını hiç alamıyor
bu durumda şikayet edilmesi gereken merci neresidir ve ne gibi yollar takip edilmelidir;

bu hastane aralık 2006 da faaliyete geçti ve personelin 1 yıllık sözleşmeleri 15 aralık 2007 gibi dolmaya başlıyor

maaşlarını alabilmeleri için ne yapılmalı,
tazminat almaya hakları var mı.
maaşlarını ve tazminatlarını almadan işi bırakma (istifa etme) hakları varmı

Ynt: Maaşların Düzensiz Ödenmesi ve hiç ödenmemesi

Sadece imzamdaki mesajın görülebilmesini sağlayabilmek için o mesajı yazmıştım sn.Engin_ER.
Yazdığınız tüm iletilerde neredeyse hiç büyük harf kullanmamanız dikkatimi çekmişti.
Sonrasında proflinizden gördüğüm 08.04.2006 tarihinden itibaren yazdığınız toplam 306 iletide;alıntılar,üye isimleri dışında toplam 37 kez büyük harf kullanmış olduğunuzu gördüm.İmza olarak eklediğim metni sizin iletilerinizdeki bu durumu gördükten sonra düzenledim.
Anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.

Maaşların zamanında ödenmemesinin alışkanlık hale getirilmesi çalışana bu nedenle sözleşmesini haklı nedenle sona erdirme hakkını kazandırır.Ancak fesihten önce işverene işçilik alacaklarının ödenmesi yönünde yapılacak bir ihtar çalışanın yararına olacaktır.
Bir çalışma yılının doldurulması durumunda bahsedilen nedenle sözleşmenin çalışan tarafından sona erdirilmesi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek durumlar arasında sayılmıştır.
İstifa ederek kazanılmış ise kıdem tazminatı hakkından vazgeçerek ayrılma hakkı elbette var.İstifa durumunda maaş ve fazla çalışma ücretleri ödenir.Belirsiz süreli sözleşmelerde istifa durumunda ihbar öneline uyma zorunluluğu vardır.İhbar öneline uymayan taraf karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilecektir.Ancak bahsedilen sözleşmenin 1yıllık süreli olarak yapılmış olması,işletmenin henüz 1 çalışma yılını doldurmaması nedeniyle belirli süreli sözleşmenin tekrarlanması durumu oluşmadığından gerçekte belirsiz süreli sözleşme olduğu iddiasına dayanmak mümkün olamayacaktır.
belirli süreli iş sözleşmelerinde ise,sözleşme bitiş tarihinden önce sonlandırılması (istifa nedeniyle sonladırma) karşı tarafa tazminat-sözleşmeden gelen cezai ödemelerin yapılmasını gündeme getirebilir.

saygılar

bilgi için teşekkürler;

harf meselasine gelince ,,
biliyorsunuz forumlarda büyük har kullanmak küfür yada bağırmak anlamına geliyormuş (ne alakaysa) :D
o bakımdan özel isimler olmadıkça büyük harf kullanmaya pek özen göstermiyorum

Türkçe nin düzgün kullanılması olayına gelince işte buna çok dikkat ederim

Büyük harf kullanmak internet aleminde bağırmak anlamına geldiğinden tüm metnin büyük harfle yazılmasına karşı çıkılıyor diye biliyorum.
Ancak sonuçta bu sitenin kesinlikle büyük harf kullanılamaz şeklinde bir kuralı varsa(olduğunu sanmıyorum) ona uymak gerekir.

saygılar

ekircali ' Alıntı:
Büyük harf kullanmak internet aleminde bağırmak anlamına geldiğinden tüm metnin büyük harfle yazılmasına karşı çıkılıyor diye biliyorum.
Ancak sonuçta bu sitenin kesinlikle büyük harf kullanılamaz şeklinde bir kuralı varsa(olduğunu sanmıyorum) ona uymak gerekir.

saygılar

admin_fast ' Alıntı:
Forum Kuralları

........
........
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılacaktır ve açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılabilir.
.....
.....
İlginize Teşekkür Ederiz.

---
Alomaliye.com Forum Yönetimi

Ayrıca kural olması da önemli değil bence, çünkü tamamı büyük harfle yazılan mesajları okumak ve anlamak daha zor oluyor.

Sn.BAŞKAN açıklama için teşekkürler.

Ynt: Maaşların Düzensiz Ödenmesi ve Hiç Ödenmemesi

sakın yanlış anlamayın ama konuyu büyük harf küçük harf meselesi yüzünden iyice saptırmış bulunmaktasınız umarım bunun farkındasınızdır,
burasının bir net ortamı olduğunu unutmayalım ve herkesinde imlaya bu kadar dikkat edecek şekilde bilgi sahibi olduğunu sanmıyorum,
büyük veya küçük harf sonuçta birbirimize derdimizi anlatmaya vede anlamaya çalışıyoruz, bu bakımdan burada büyük veya küçük harfin önemini olacağını sanmıyorum,

tamam güzelim TÜRKÇE mizi katletmeyelim ama bazı durumlarda da bazı istisnalar göz ardı edilebiliniyor maalesef,
nihayetinde bozuk bir dille yazmıyoruz,Tv.lerde görüyoruz gazetelerde okuyoruz bir çok imla hatası harf hatası oluyorki kaldıki burası bir forum ortamı, ne gazeteye basılacak ne tv.ye çıkacak, yeterki bizler derdimizi anlayalım anlatabilelim; (şimdi bana yine kızacaksınız hep küçük harfle yazmış diye :) )

Sn. Er,

Size hep küçük harfle yazdınız diye kimse kızamaz. Zaten burda kimse kimseye kızmak hakkına sahip değildir.
Bizler sadece forumun düzenini sağlamaya çalışıyoruz. Aksi halde bir kaos ortamı doğar ve forum amacından sapar.
Türkçe konusundaki niyetinize katılıyorum. Ancak gönül isterdi ki siz kendiniz de imla kurallarına uymak konusunda daha titiz davranabilseydiniz.
İyi çalışmalar.

nguroy ' Alıntı:
Sn. Er,

Size hep küçük harfle yazdınız diye kimse kızamaz. Zaten burda kimse kimseye kızmak hakkına sahip değildir.
Bizler sadece forumun düzenini sağlamaya çalışıyoruz. Aksi halde bir kaos ortamı doğar ve forum amacından sapar.
Türkçe konusundaki niyetinize katılıyorum. Ancak gönül isterdi ki siz kendiniz de imla kurallarına uymak konusunda daha titiz davranabilseydiniz.
İyi çalışmalar.

sayın nguroy

hepimiz zaman zaman hatalar yapabiliriz ama burası bir forumve bizlerde birbirimizle detlerimizi paylaşmaya çalışıyoruz
forumun düzenini sağlamaktan bahsetmişsiniz güzel elbette sağlanacak ama yok imla hatası yaptın yok büyük hafle başlamadın gibi sebeblelerle forum düzeni sağlanamaz eğerki forumda küfür veya dengesizce yazılar veya ne bileyim müstehcen yazılar dini siyasi yazılar varsa bunlar silinir yazan üyeyede gereken ceza verilir.
sayın ekırcalı bu forumda olduğu gibi diğer bir forumda da aynı sorunlardan dolayı bana uyarı verdi. bu yüzdende açtığım konular hep başka yöne saptırılarak ya cevapsız bırakıldı yada yeterince bilgilendirlemedim.

Sayın arkadaşlar bu konuyu çalışma bakanlığına dilekçe ile bildireceğiz.
Maaşların düzensiz ödenmesi ve son zamanlarda hiç ödenmemesi nedeniyle istifaya zorlandığım ve istifa ettirildiğim.
Son aylara ait maaşlarımı bu güne kadar alamadığım bundan dolayıda mağdur olduğum şeklinde bir dilekçe yazacağız.

İlave etmek istediğiniz bir şeyler varsa önerilerinizi bekliyoruz.

Ayrıca bu tür işler ortalama ne kadar sürede sonuçlanabiliyor bilgisi olan varmı acaba