Maaşta Kesinti Tazminat Hakkı Doğurur mu?

Merhabalar, bir güvenlik firmasında güvenlik olarak çalışmaktayım. 2018 yılında bir fabrikadan başka bir yere görevlendirildim. bu görevlendirmeyi bana şirketim posta yoluyla gönderdi. görevlendirme bildirimimde maaş, ayni haklarım işyeri primi vs eski ve yeni çalışacağım yer karşılaştırmalı olarak gösteriliyor. asgari ücret+işyeri primi 430tl + yol yemek. yani haklarımda hiçbir değişiklik olmadan yeni görev yerime başlamış oldum. 2019 yılına kadar almaya devam ettim. asgari ücrete gelen zam ile beraber bana hiçbir yazılı bildirim yapılmadan işyeri primimi 430 tl den 120 tl ye düşürdüler. sözlü olarak da geçen yılın maaşının altında kalmayacak şekilde düzenleme yaptık dediler. ben çalışma bakanlığına şikayette bulundum. ve benden sözleşmem+ bana gönderilen görevlendirme bildirimi yazısını istediler. henüz götürmüş değilim. bu kesinti doğrultusunda mahkemeye versem kıdem tazminatımı alabilir miyim? şimdiden tşk

eski çalıştığım yer 2018 asgari ücreti 1603 + prim 430 tl + yol yemek (sodexo)
yeni çalışacağım yer 2018 yılı asgari ücret 1603+ prim 430 + yol yemek (sodexo)
2019 yılı asgari ücret zammı ile birlikte asgari ücret + 120 tl prim + yol yemek (sodexo)

yani ocak ayından bu yana her ay 310 tl gibi bir zararım söz konusu.

Madem şikayette bulundunuz önce sonucu görmek lazım.
Düşüncem,
Sözlü olarak maaşınız düşmeyecek denilmiş ama ortada da bir gerçek var ki toplamda(giydirilmiş ücret olarak)aynı maaşı almıyorsunuz,durum böyle olsa da baştan kesin tazminat hakkınız doğar diyemem,çünkü iş sözleşmesinde bu konuya ikişkin hüküm var mı yok mu bilmiyoruz,bu nedenle şikayetin sonucunu bekleyiniz derim,belki işveren bu sorunu giderecek!!!

Ücrete ilişkin iş sözleşmesi hükümlerine bakmak lazım derken;
Şöyle oluyor,
Bu tür işverenlerin kendi işleri yok,bunlar bir başka kamu,özel veya gerçek kişilerden iş alıp,işçilerini bu işlerde çalıştırmaktadır,durum böyle olunca genel manada giydirilmiş sabit ücret dden bahsetmek zor ama asıl/temel ücretten bahsetmek mümkün,bu nokta genel de asgari ücretten aşağı olmamak üzere bir temel ücret olmakta,bazılarında artı yol,yemek,bazılarında da sizde olduğu gibi temel ücret,artı yol,yemek,artı prim den müteşekkil böylesi giydirilmiş ücret
şeklinde olmaktadır.Sizin olayınıza ilişkin işin püf noktası,temel ücret(yani sizdeki asgari ücret)+yol ve yemek dışında primlere ilişkin sözleşmenizde esnekliğe imkan veren bir durum var mı yok mu?eğer var ise tazminat doğmaz düşüncesindeyim.

Değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. O zaman Şirkete bir ihtar çekip sonrasında şirketin hareket tarzına göre evrakları çalışma bakanlığına teslim edeyim