Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme

ttoraman

Katkı Sunan Üye
Bu forumda hep teorik ve bürokratik konular üzerinde konuştuk... Biraz da pratiğe geçiş yapmaya çalışalım..

Kurumun aktifinde kayıtlı olan 100 TL değerindeki bina (arsa payı ayrıştırılamıyor) için şimdiye kadar 20 TL amortisman ayrılmış. Bağımsız denetim çalışmalarında yeniden değerleme yöntemi seçiliyor ve bu bina için yetkili kurumların verdiği raporda binanın değeri 160 TL olarak gösteriyor... Bu durumda aşağıdaki şartlar dahilinde ilgili dönem için ve gelecek dönemlerdeki amortismanlar için yapılacak işlemler nelerdir.

a) Bu bina kurumun kendi ofisi ise
b) satış amaçlı olarak elinde bulunduruyor ise

Bu konuda paylaşımlarınızı bekliyorum..

iyi forumlar

Ynt: Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme Fonu

Bğımsız denetim raporu isteğe bağlıdır ve bağlayıcılığı yoktur. Firmanın gerçek borç alacak ve varlıklarını saptamak için yapılmıştır.
Ancak bunlar daha öncede yazmış olduğum gibi mevzuatta her hangi bir değişiklik olmadan resmi defterlere intikal ettirilemez.

Ynt: Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme Fonu

Sayın nguroy ben zaten senaryo olan bir durum için arkadaşlarla bilgi alış verişi yapıyorum...

O zaman yukardaki yazıya şunu ekleyelim...."Mali tablolarını TMS ye göre düzenlemek isteyen bir firmanın binası var" diyelim..

Kaldıki örnek olarak faktoring şirketleri bu işlemleri yapmak ve kayıtlarına almak zorunda

Ynt: Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme

Olaya çok hakim olmamakla beraber şöyle bir yol izleyebiliriz sanırım,

Değer artışı 80 TL bunu bi şekilde MDV maliyetini artıracak biçimde yansıtmamız gerekiyor.522 ve 25 hesapla bunu sağlarız.Daha sonra 180 TL üzerinden amortisman hesaplamaya devam ederiz.Bi yorum.