fonradar

Maddi duran varlıkların değer yükseltilmesinde özel fonlar hesabının kullanılmas

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, Ben daha önce konuyu danışmıştım...Konu şimdi başka yöne kaydı...Sorum şu...Şirketim aktifinde kayıtlı olan mdv değerleme şirketinden gelecek kişiler tarından değerlenip ekspertiz raporuna göre değerini yükseltip bunu da pasifte bulunan 549-özel fonlar hesabına kayıt etsem ileride karşıma sorun olarak çıkar mı?Şöyle ki biz şirket olarak ambalaj firmasıyız...Ama makinalarımızı şirket içinde yapıyoruz...Ve bu makinaları satmayıp üretimde kullanıyoruz.Makina satıcısı değiliz...Dolayısıyla makinanın değerini ben önce yapılana kadar 258 hesapta tutuyorum makina bitince 253 hesaba virman yapıyorum...Dolayısıyla maliyeti ile atmış oluyorum..Ama makinanın değeri aslında maliyetinin çok üstünde değere sabit...Çünkü piyasa da bile yok...Kendi istedikleri özelliklere göre makina parkuru kuruyorlar...Sorun şimdi şurda benim aktifimi güçlü kılmam için yani net işletme sermayesini yükseltmem için sermaye artışına gidemeyeceğimi göre elimde de böyle bir imkan varken yukurıda şekilde yapmam yasal mı?Odaya bile danıştım mümkün değil diyor..Fakat kendi smmm ama çalıştığımız diğer smmm olur diyor...Bunun alacağını yada kesin olamayacağını mevzuat ile açıklayacak arkadaş varsa sevinirim...Bana göre 2004 yılında değerleme kalktı enf.muh.geldi.Şartlar uymadığı sürece enf.muhasebesi yapamıyorum...SMMM ben bunu özel fonlar hs.atacağım diyor..Özel fonlar hs.işleyişi buna müsait mi?Bir yenileme fonu var oda 3 yıl sonunda kullanmaz ise gelire kayıt atman gerek diye biliyorum...

Ynt: Maddi duran varlıkların değer yükseltilmesinde özel fonlar hesabının kullanılmas

Selamlar
Çelişkili cevaplar alıyorsanız bence bu konuda mukteza isteyin.
kendi görüşümü beyan etmem gerekirse;
1- Enflasyon muhasebesi yapamıyorum, cümlenize katılmıyorum.Şartların oluşmaması enflasyon muhasebesi uygulamayı sadece zorunluluktan kurtarıyor.Bana göre isterseniz (keyfiyetten) bu uygulamayı yapabilirsiniz.
2- Yenileme fonu ile değer artış fonunu birbirine karıştırmamak gerek.Yenileme fonu 549,değer artış fonu ise 522'dir.Yeniden değerlemenin yürürlükte olduğu dönemlerde duran varlığıın değer artış fonu ile birikmiş amortismanların değer artış fonu arasındaki müsbet fark değer artış fonunda (522) takip edilirdi.Ve bu fon ilgili ilgili duran varlığın satışına kadar bu hesapta bekletilirdi. 3 yıl içinde gelire atılması gibi bir zorunluluk yoktur.Yenileme fonu ise (549) duran varlığın satış amacının aynı cinsten yenisini almak amacıyla satılması halinde kullanılan bir uygulamadır.3 yıl içinde yenisi alınmazsa bu fon gelir hesaplarına virmanlanır.Eğer yenisi alınırsa yeni alınan duran varlığın amortismanı gidere yazılmaz,yenileme fonundan mahsup edilirdi.
Özel fonlar hesabı ile değer artış fonu hesabını karıştırmamak gerek.Eğer SMMM'ni böyle bir işlem yapacaksa bence özel fonlar hesabı kullanamaz,çünkü ortada bir duran varlık yenilemesi yoktur,sadece değerinde bir artış vardır.
Kaldı ki enflasyon muhasebesi uygulamasında böyle bir fonda kullanılamaz.Bunlar içinde "enflasyon muhasebesi fark hesapları" kullanılır.
Enflasyon muhasebesi karışık bir mevzuudur.Uygulamaya karar verdiğinizde teferruatlarına da girebiliriz.
Çok tereddüt yaşıyorsanız en sağlıklısı mukteza istemektir.
Kişisel görüşüm böyledir.
Saygılar