zirve

Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağına İlişkin Basın Duyurusu

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,594
Konum
İstanbul
Hazine Müsteşarlığından:
Sayı: 2015/137
BASIN DUYURUSU
Bilindiği üzere, 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren, maddi hasarlı kazalarda, daha önce polis veya jandarma tarafından tutulan kaza tespit tutanaklarının kazaya karışan vatandaşlarımız tarafından polis veya jandarmayı çağırmadan, kendi aralarında düzenleyebilmeleri ve bu tutanakların sigorta şirketlerince yapılacak tazminat ödemelerinde belge olarak kabul edilmesi imkânı getirilmiştir. Bu düzenleme ile, özellikle trafiği yoğun yerlerde uzun bekleme sürelerinin kısaltılması ve trafiğin uzun süre aksatılmaması amaçlanmıştır.
Uygulamaya ilişkin bazı hususların açıklığa kavuşturulması amacıyla aşağıdaki konuların kamuoyuyla paylaşılması yararlı görülmüştür.
1.Ölümlü veya yaralanmalı kazalarda mutlaka trafik polisi ya da jandarma çağrılması gerekmektedir.
2.Resmi araçların (Büyükşehir Belediyelerine ait toplu taşıma araçları hariç) karıştığı kazalarda da polis ya da jandarma çağrılması gerekmektedir.
3.Tüm özel araçlar ile Büyükşehir Belediyelerine ait toplu taşıma araçlarının karıştığı maddi hasarlı kazaya karışanlar kendi aralarında kaza tespit tutanağı tutacaklardır.
4.Kaza sonrası, mümkün ise kazanın oluş şeklini değişik açılardan gösteren birkaç fotoğraf çekildikten sonra, araçlar trafiği aksatmayacak şekilde uygun bir yere çekilecek, kaza tespit tutanağı orada düzenlenecektir. Fotoğraf çekilmesi zorunlu olmayıp, fotoğraf çekilmeden de araçların uygun bir yere alınması mümkün bulunmaktadır.
5.Araçların kaza mahallinden çekilmesi kuralı, yalnızca maddi hasarlı kazalar için geçerli olup, yaralanmalı veya ölümlü kazlarda polis veya jandarma beklenecektir.
6.Maddi hasarlı kaza tespit tutanakları sigorta acentelerinden, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) internet sayfasından temin edilebileceği gibi var olan başka bir kişiden alınarak fotokopi yoluyla da temin edilebilir. Yola çıkılmadan önce söz konusu tutanakların temin edilmesinde yarar görülmektedir.
7.Söz konusu tutanakların mobil telefonlar aracılığıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (TRAMER) sağladığı uygulamalar üzerinden doldurulması da imkân dâhilindedir. Söz konusu Mobil Kaza Tutanağı uygulaması sayesinde sürücüler, tutanak doldurma işlemlerini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekte ve bu sayede tazminat süreçleri daha kısa sürede neticelendirilebilmektedir. Dolayısıyla, bu uygulamanın akıllı telefonlara Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (TRAMER) internet sitesi üzerinden indirilmesi mümkündür.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Benzer konular

Üst