fonradar

Mahsup Edilmesi Unutulan Asgari Geçim İndirimi

Evren1981

Katkı Sunan Üye
Değerli büyüklerim

3. Dönemde mahsup edilmesi unutulan asgari geçim indirimini 4. dönemde mahsup edebilir miyiz?

Saygılarımla

Ynt: Mahsup Edilmesi Unutulan Asgari Geçim İndirimi

Evren1981 ' Alıntı:
Değerli büyüklerim

3. Dönemde mahsup edilmesi unutulan asgari geçim indirimini 4. dönemde mahsup edebilir miyiz?

Saygılarımla

Bilindiği üzere asgari geçim indiriminin mahsubu işçinin o ayki ücreti ile birlikte ödenmesi şartına bağlıdır. Bir sonraki dönemde mahsup edilmesi mümkün olmayıp, ancak düzeltme beyannamesi vermek sureti ile mahsup edebilirsiniz.

Değerli büyüğüm

Öncellikle cevabınız için çok teşekkür ederim

Aslında personele o ay biz agi tutarını maaşı ile bilrlikte vermişiz fakat beyanname üzerinde mahsup etmemişiz. Bordro tahakkuku sırasında agi tutarlarını 136 hesaba borç muhtasar ödemesi yapıldığında da alacak vererek kapatıyoruz.

Şimdi ben bu 136 hesapta kalan borç bakiyesini nasıl düzeltebilirim ?

Düzeltmede ise

3. Döneme ait muhtasar beyannamemizin ödemesini yaptık. Şimdi düzeltme verirsek tahakkuk üzerinde nasıl bir değişiklik olacak. Ben bu tutarı ne zaman ve nasıl mahsup veya iade alabileceğim ?

Değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Evren

Bana kalırsa işçiye agiyi ödediysen ve inceleme esnasında bunuda ispatlayabilirsen (bordro imzası vs.şeklinde) unuttuğun indirimi sonraki ay indirebilirsin.Geçenlerde aynı olay başıma geldi.Vergi dairesi bir nedenden ötürü Agi bordrolarıımızı istedi.Yıl başında da ocak ayında eksik mahsup yapıp farkını şubatta indirmiştik.Memur da ilk başta düzeltme vermen gerekir falan dedi ama,ödemeleri gerçekten yaptığımızı düzeltme verirsek hesapların karışacağını falan söyleyince ve müdür yardımcısı ile de konuşunca düzeltme vermeye gerek olmadığına karar verdiler.Olayda öylece kapandı.Tabiki herkesin örneği kendine hastır.Bu örnekleri baz alarak işlem yapmayın elbette.Ama şahsi fikrim düzeltme vermenize gerek olmadığıdır.Saygılar..