Makbuz KDV ücreti nedir?

Merhabalar. Muhasebeci değilim, muhasebeyle ilgim olmadığı için de her ay ödemek zorunda olduğumuz söylenen makbuz KDV ücretini bilmiyorum. Bu nedir, benim anlayabileceğim şekilde açıklayabilir misiniz?

Ynt: Makbuz KDV ücreti nedir?

:mad:
Sanırım söylediğiniz şey KDV beyannamesine ait Damga vergisi. KDV niz çıkmasa bile beyanname verildiği için her ay 16,90 TL ödemeniz çıkar.

Ya da muhasebecinizin size her ay kesmiş olduğu serbest meslek makbuzunun kdv si. Çünkü kestiği makbuzun kdv sini mükelleften tahsil eden çok kişi duydum.

Büyük olasılık durum Sayın balance'nin belirttiği gibidir. Bazı Meslek Mensupları mükellefle belli bir ücret üzerinden anlaşır bu tutardan ayrıca aylık anlaştığı tutarın kdv sini ister. Mükellefe de "Bu kdv yi senden alıyorum ama bu senin ödeyeceğin kdv den düşecek" şeklinde izahat verir. Ayrıca ; 100 lira aldığını farzedelim 18 TL KDV alır, makbuzu asgariden keser, esasen alması gereken KDV 11,70 iken aradaki 6,30 u fazladan tahsil etmiş olur, veya mükellefle yine düşük fiyattan anlaşır belirli aralıklar senden ötürü vergim çıkıyor ve/veya başka adlar altında paralar istenir. Kurnaz bakkal da "Ben muhasebecime şu kadar veriyorum sen pahalı tutturuyormuşsun ve/veya pahalı tutuyormuşsun" gibi öğütlerde bulunur. Halbu ki nakit para çıkışı yanında bir de hesaplar üzerinde para çıkışı vardır ama kurnaz bakkalın bundan haberi yoktur.

Balance'ın dediği gibi serbest meslek ile ilgili makbuz kdv'si. Her ay 56 TL ödüyoruz. Bu vergi her ay miktar değişmeden muhasebeciye ödeniyo. Bunu ödemek zorunda mıyız? Dğer vergler vergi dairesine ödeniyor da, bu makbuz kdv'si denen şey neden muhasebeciye ödeniyor?

zlmkl ' Alıntı:
Balance'ın dediği gibi serbest meslek ile ilgili makbuz kdv'si. Her ay 56 TL ödüyoruz. Bu vergi her ay miktar değişmeden muhasebeciye ödeniyo. Bunu ödemek zorunda mıyız? Dğer vergler vergi dairesine ödeniyor da, bu makbuz kdv'si denen şey neden muhasebeciye ödeniyor?

*Ne işle uğraşıyorsunuz?(gerçek usul,bilanço usulü,şirket hangisi?)
*Muhasebecinize ne kadar aylık ücret ödüyorsunuz?
*sözleşmeniz varmı?
*Muhasebeciniz size,ödediğiniz aylık ücret için serbest meslek makbuzunuzu kesiyormu?
Yukarıdaki soruların cevaplarını bize söylerseniz,neden böyle bir uygulamayla karşı karşıya bırakılmışsınız.Daha iyi anlayıp,sizide aydınlatabiliriz.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
zlmkl ' Alıntı:

*sözleşmeniz varmı?
*Muhasebeciniz size,ödediğiniz aylık ücret için serbest meslek makbuzunuzu kesiyormu?
Yukarıdaki soruların cevaplarını bize söylerseniz,neden böyle bir uygulamayla karşı karşıya bırakılmışsınız.Daha iyi anlayıp,sizide aydınlatabiliriz.

*muhasebeciye her ay 300 ve makbuz kdv dediği 56 lirayı ödüyoruz.
*sözleşme yok.
*ücreti banka hesabına yatırdığımız için makbuz kesmiyor, elden teslim ettiğimde makbuz kesiyor.

zlmkl ' Alıntı:
Serpil YAVUZ ' Alıntı:
zlmkl ' Alıntı:

*sözleşmeniz varmı?

*muhasebeciye her ay 300 ve makbuz kdv dediği 56 lirayı ödüyoruz.
*sözleşme yok.
*ücreti banka hesabına yatırdığımız için makbuz kesmiyor, elden teslim ettiğimde makbuz kesiyor.

????????????* :-X

muhasebecinize ödediğiniz ücret dışında,ayrıca bir kdv ödemeniz kesinlikle sözkonusu değildir.

örnek vereyim size:

brüt ücret :306,12
kdv : 55.10 (sizden fazladan lüzumsuzca istenen tutar)
toplam :361,22
GV Kes. : 61,22 (sizin V.D.ne vergi olarak ödediğiniz,sonradan
muhasebecinin vergi diresinden aldığı tutar.)
net ücret :300.00 ( aylık ödediğiniz muhasebe ücreti)

Ayrıca size bankadanda yatırsanız,eldende verseniz her verdiğiniz tutar için serbest meslek makbuzu kesmesi gerekir o arkadaşın.

Böyle davranışları hiç etik bulmuyorum.

Size kestiği makbuzda yazan tutar 300 ve o sizden 300+56 istiyorsa fazla istiyor demektir ayrıca herşeyin kdv si var makbuz ile ödediğiniz tutar aynı ise sorun yok ve tüm ödemelere makbuz kesmek zorunda

evet böyle bir uygulamayı bende etik bulmuyorum..meslek mensubunun + kdvyi tahsil etmesini..

ancak makbuz kesildiğinde tahsil edilmeyen kdv olan 55.10 tl o dönem kdv beyannamesinde beyan ediliyor..

Kdv kanununda tahakkuk esası geçerli iken, serbest meslek kazancında tahsil esası geçerli.

Bu durum nasıl düzelicek bilemiyorum..

İzah eden arkadaşlara katılıyorum net ücretin yanında (300 tl), kdv (55.10) istenmesi gerçekten etik dışı ve mutlaka sözleşmeli yapılmalı..ücreti bankadan tahsil etsede eldende verseniz mutlaka her ay makbuz kesmek zorunda...