mal alış iadesi kapanış kaydı

SERAY

Katkı Sunan Üye
mal alış iadelerinde,

--------------------------------
320
153
mal alış iadesi
-------------------------------

Dönem sonu 153 hesap nasıl kapanır.
Yani 153 hesabın borcu için,

621
153
malıyet kaydı yaparız.Ama 153 hesapta alacakta gözüken iade tutarı nasıl kapatılır.

Ynt: mal alış iadesi kapanış kaydı

Alıştan iadeleri ayrı bir hesap kaleminde izliyosunuz sanırım. Örnek olarak emtia alışı

153 10 18
191 10 18
320 10 01

alıştan iade olduğu zaman aşağıdaki şekilde iadesini muhasebeleştirirseniz sorun yaşamazsınız.

320 10 01
153 10 18
391 10 18

ama illaki kardeşim ben ayrı bi hesapta (mesela alıştan iadeler: 153 20 01) gibi bir hesapta izleyecem diyosanız ebrulimin dediği gibi ters kayıt yapar geçersiniz sorun kalmaz.

giriş yaparken 153 e 10 tane borç olarak girdin iade ettiğinde de 10 tane iade ettin farz edelim 153 e 10 tane alacak kaydettin..birbirini götürmüş olur zaten 621 nolu hesabı çalıştırmanın anlamsız olur...

hayalişçisi ' Alıntı:
Alıştan iadeleri ayrı bir hesap kaleminde izliyosunuz sanırım. Örnek olarak emtia alışı

153 10 18
191 10 18
320 10 01

alıştan iade olduğu zaman aşağıdaki şekilde iadesini muhasebeleştirirseniz sorun yaşamazsınız.

320 10 01
153 10 18
391 10 18

ama illaki kardeşim ben ayrı bi hesapta (mesela alıştan iadeler: 153 20 01) gibi bir hesapta izleyecem diyosanız ebrulimin dediği gibi ters kayıt yapar geçersiniz sorun kalmaz.

Benim sorumla cevabınızın bir ilgisi yok.sorduğum bu değildi.

sedat3299 ' Alıntı:
giriş yaparken 153 e 10 tane borç olarak girdin iade ettiğinde de 10 tane iade ettin farz edelim 153 e 10 tane alacak kaydettin..birbirini götürmüş olur zaten 621 nolu hesabı çalıştırmanın anlamsız olur...

Alınan malın hepsini iade gibi düşünmüşsünüz.Ama her zaman durum bu olmuyor.Bir kısım mal iade olursa ne olacak.

sorumun cevabını buldum.Yazmayacaktım ama soruyu anlamadan gelen alakasız cevaplara dayanamadım.
Ebrulim arkadaşa teşekkür ederim cevabı doğru

153 ün borç tarafında kalan tutar üzerinden 621 ticari mal maliyet kaydı yapılır.
ilgilenenlere teşekkür ederim.

Oysa herkes yardımcı olmaya çalışmış, bildiği kadarı ile ???

Ben bile üzüldüm şimdi bu yanıta. İyi ki bende şöyle biliyorum dememişim. İlginç....

kerem bey,insan soruyu okuyunca biliyorsa cevaplamalı,bilmiyorsa cevap yazmamalıdır.
yukarıda sorduğum soru gayet açık .ben malıyet kaydı soruyorum.

Seray Hanım, Burası bi forum sm de smmm de ymm de stajyerde var elbette bir konu açıyorsanız herkes bildiği şeyleri doğal olarak yazar. Zaten hepsi yardımcı olmaya çalışmışlar inanın bilseler sonunda bu yanıtla karşılaşacaklarını değil yazmak okumazlar bile.
Paylaşıyoruz yanlışımızı görüp bilgileniyoruz. Yoksa kimse bilerek yanıltmaya çalışmıyor.
Saygılar.

tartışma yaratmaya gerek yok. :) haklısınız

Estağfurullah. Sorununuz çözüldüyse sevindim.

Arkadaşlar alakasız cevap vermemişler.Aralıklı,aralıksız envanter farkından dolayı böyle cevap vermişler.İşletmelerin bir çoğu işlemlerini dönem sonlarında yaptıklarından dolayı 153 te kalan bakiyeleri 621 ile karşılaştırıp maliyetlerini ayarlarlar.Siz sorunuzda dönem içinde demiş olsaydınız daha net cevap alırdınız düşüncesindeyim.Neyseki sorunuzun cevabınızı bulmuşsunuz.İyi çalışmalar.