Ortak Olmayan YK Üyesi Fiili Olarak Çalışırsa SGK lı Olmalı mı ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
A.ş. de ortak olmayan YK üyesi şirkette aktif olarak çalışmaktadır
Huzur hakkı olarak ayda 45 bin TL ödenecektir
Bu durumda bu kişi SGK girişi olmalı mıdır?
Teşekkürler

Teşekkürler
4/b statüsünde bağkurlu olması gerekir. Ancak bu kişi emekli ise bu zorunluluk emekliler için 2016 yılında kalkmıştı diye hatırlıyorum.
Emekli değilse, 4/a statüsünde personel olarak da çalışabilir. Şirket ortaklığı olmadığı için 4/a'ya engel bir durumu yok çünkü.

4/b statüsünde bağkurlu olması gerekir. Ancak bu kişi emekli ise bu zorunluluk emekliler için 2016 yılında kalkmıştı diye hatırlıyorum.
Emekli değilse, 4/a statüsünde personel olarak da çalışabilir. Şirket ortaklığı olmadığı için 4/a'ya engel bir durumu yok çünkü.
Sn. SerhanSerhan,
"Ortak olmayan" olarak belirtmişsiniz. Bir önceki cevabıma düzeltme yapmak isterim. Şirket ortağı olmadığı için 4/b'den bahsedilemez. Ancak 4/a statüsünde bir çalışması varsa 4/a kapsamında hizmet akdiyle personel olarak çalışabilir.

Sn. SerhanSerhan,
"Ortak olmayan" olarak belirtmişsiniz. Bir önceki cevabıma düzeltme yapmak isterim. Şirket ortağı olmadığı için 4/b'den bahsedilemez. Ancak 4/a statüsünde bir çalışması varsa 4/a kapsamında hizmet akdiyle personel olarak çalışabilir.
YK üyesi SGK lı olmak istemiyor zaten huzur hakkı almakta ve emekli kendisi mecburi SGK lı olmalı mıdır
Teşekkürler

YK üyesi SGK lı olmak istemiyor zaten huzur hakkı almakta ve emekli kendisi mecburi SGK lı olmalı mıdır
Teşekkürler
Huzur hakkı nedeniyle SGK zorunluluğu yoktur ama aktif çalışması konusunun irdelenip SGK kararını ona göre vermek lazım bence. Size özelden bir makale gönderdim, faydası olması temennisiyle...

İnternette araştırmama rağmen; "işçim istifa etti ama ben ondan memnundum, kötü de ayrılmadık o yüzden kıdem tazminatı ödemek istiyorum" diyen bir işveren, çıkan kişiye kıdem tazminatı ödeyemez diye bir şey bulamadım. Yani tamam hak etmiyor ama işveren ödüyor. Bu durumda kayıt dışı mı ödesin?

Merhaba
  • Değerli üstadlarımızın bilgilerinden çok faydalanıyoruz teşekkür ediyorum.
  • Şöyle bir şey aklıma geliyor ama çok saçma da diyebilirsiniz.
  • Şimdi sigortada hatalı bir seçim(sehven)yapılması kıdem tazminatının gider olarak kullanılmasına engel neden olsun?
  • İşin özünde bu kıdem ödemesi, bütün evrakları o şekilde hazırlanmış, sehven istifa verilmiş, sadece sgk kodu istifa diye fazladan gelir vergisi ödemek biraz muhafazakar bir yorum olmaz mı? Her konuda vuk-3 diyerek örnek verenler gibi olmak istemiyorum ama işin özü gerçekten ödenen kıdem tazminatı
  • Sigortaya da dilekçe verilir, biz sehven seçtik diye olmaz mı?
Ofislerde kim ne kadar resmi rakamdan gösteriliyor o da ayrı konu tabii,

Saygılarımla

Teşekkürler
Aktif olarak çalışıyorsa ssgk lı olması gerek, halen şirkette çalışmakta olup sgk kaydı yoksa bildiğiniz kayıt dışı çalışandır kendisi