Ortak Olmayan Yönetim Kurulu Üyesinin Sigorta Statüsü

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, Ortak Olmayan Yönetim Kurulu Üyesinin Sigotalılık Statüsü ile ilgili T.T.K. ve 5510 Sayılı Kanunun konu ile ilgili metinleri net olmadığından, net olarak siz, Ortak Olmayan Yönetim Kurulu Üyesini ilgili işyerinde 4/a statüsünde gösterebilimiyiz? gösteren arkadaşlar varmıdır.?

O şirkete ortak değilse zaten 4-a girişi yapmak zorundasınız. Şirket ortağı ücretsiz çalışabilir ama ort dışı birisi hayrına bir şirket yönetiminde çalışmaz.

Odanın yayınında Anonim şirkete ortak yönetim kurulu üyeleri Kanunun 4. maddesinin
birinci fırkasının b bendinin 3 numaralı altbendi hükmü gereği zorunlu
sigorta kapsamındadırlar. Ancak şirkete ortak olmayan yönetim kurulu
üyelerinin, şirket tüzel kişiliği ile aralarındaki ilişkinin vekalet akdine tabi
olması nedeniyle –aralarında bir hizmet akdi bulunmamasının doğal sonucu
olarak- Kanunun 4. maddesinin birinci fırkasının a bendinin hükmü
gereği zorunlu sigorta kapsamında değerlendirilemezler. Ayrıca bu kişiler
Kanunun 4. maddesi ile düzenlenen zorunlu sigortalılık statülerinin kapsamında
da değillerdir. Son olarak tekrarlamakta fayda var ki, şirkete ortak olmayan yönetim
kurulu üyelerinin, bu görevlerinin yanında ayrıca şirket içerisinde hizmet
akdine bağlı olarak çalıştırılmaları halinde bu kişiler Kanunun 4/1-a maddesi
gereği sigortalı olacaklarıdır.
ibaresinden sizin yorumunuzla ilişkilendiriyorum doğrumudur.

O şirkete ortak değilse zaten 4-a girişi yapmak zorundasınız. Şirket ortağı ücretsiz çalışabilir ama ort dışı birisi hayrına bir şirket yönetiminde çalışmaz.

Ortak olmayan kişi sadece yönetim kurulunda yer alacaksa sırf bu görevinden dolayı 4/1-a kapsamında sigortalı olamaz.

Yönetim Kurulunun anonim şirketin idare ve temsil işlerini yaptığı, şirket ile yk arasında vekalet akdinin bulunduğu, dolayısıyla yk üyesinin bu görevinden dolayı huzur hakkı vs. isimler altında para almış olsa bile sigortalı olmayacağı bir çok yargıtay kararında belirtilmiştir. SGK uygulamaları da bu doğrultudadır.

Ortak olmayan yönetim kurulu üyesi ayrıca hizmet akdi ile farklı bir işte yapıyor ise o zaman 4/1-a kapsamında sigortalı olması gerekmektedir.

Şirket ortağı olmayıp yönetim kurulu üyesi olan kişiler 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olmaları gerekir. Merkür2 nin de dediği gibi kimse babasının hayrına orda görev almıyor, yönetim kurulu üyesi olmasının karşılığında ücret alıyor(adına huzur hakkı densede)
ücret iş akdinin en önemli unsurdur,
ortak olmayan Yönetim kurulu üyelerinin 4/1-a kapsamında olamaz denmesinde ki temel argüman iş akdinin unsurları arasında yer alan bağımlılık unsurunun olmadığı yönündedir. Büyük kurumsal şirketler dışında, hangi şirketlerde yönetim kurulu üyeleri şirket ortaklarından bağımsız hareket ediyor. Büyük kurumsal şirketlerde bile, önemli kararlarda ortakların görüşüne göre hareket ediliyor.
Konu ile alakalı olarak Yargıtay ın açık bir kararını göremedim, bilen varsa paylaşır biz de öğreniriz.
Yargıtay kararları arasından bağımlılık, zaman, hizmet akdi vs kararları arasından görüşler süzülerek ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin , bağımlılık unsurunun gerçekleşmediği yönünde kıyas yapılıyor.

Cümlemin başında da belirttiğim üzere tartışmalı bir konu ama uygulamada yön kurulu üyesi ayrıca hizmet akdine bağlı iş ile iştigali durumunda 4/a statüsünde olmasında herhangi bir sakınca olmadığı fikri geçerlilik kazanıyor gibi duruyor.

Cümlemin başında da belirttiğim üzere tartışmalı bir konu ama uygulamada yön kurulu üyesi ayrıca hizmet akdine bağlı iş ile iştigali durumunda 4/a statüsünde olmasında herhangi bir sakınca olmadığı fikri geçerlilik kazanıyor gibi duruyor.

aynen dediğin gibi, ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olabilmesinde sorun yok
ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/1-a bendi kapsamında zorunlu sigortalı olması tartışmalı
bu konu ile alakalı düzenleme şart

Şirket ortağı olmayıp yönetim kurulu üyesi olan kişiler 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olmaları gerekir. Merkür2 nin de dediği gibi kimse babasının hayrına orda görev almıyor, yönetim kurulu üyesi olmasının karşılığında ücret alıyor(adına huzur hakkı densede)
ücret iş akdinin en önemli unsurdur,
ortak olmayan Yönetim kurulu üyelerinin 4/1-a kapsamında olamaz denmesinde ki temel argüman iş akdinin unsurları arasında yer alan bağımlılık unsurunun olmadığı yönündedir. Büyük kurumsal şirketler dışında, hangi şirketlerde yönetim kurulu üyeleri şirket ortaklarından bağımsız hareket ediyor. Büyük kurumsal şirketlerde bile, önemli kararlarda ortakların görüşüne göre hareket ediliyor.
Konu ile alakalı olarak Yargıtay ın açık bir kararını göremedim, bilen varsa paylaşır biz de öğreniriz.
Yargıtay kararları arasından bağımlılık, zaman, hizmet akdi vs kararları arasından görüşler süzülerek ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin , bağımlılık unsurunun gerçekleşmediği yönünde kıyas yapılıyor.

aynen dediğin gibi, ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olabilmesinde sorun yok
ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/1-a bendi kapsamında zorunlu sigortalı olması tartışmalı
bu konu ile alakalı düzenleme şart

Yukarıda önce "Şirket ortağı olmayıp yönetim kurulu üyesi olan kişiler 4/1-a bendi kapsamında sigortalı olmaları gerekir." diyorsunuz sonrasında "ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/1-a bendi kapsamında zorunlu sigortalı olması tartışmalı" diyorsunuz, konuyla ilgili kafanızın karıştığı açık. Aşağıda konuyu tabi ki açıklayacağım.

Birincisi belirtmiş olduğum hususu farklı bir şekilde yorumlamamak gerekir, "Ortak olmayan yönetim kurulu üyesi sırf bu görevinden dolayı 4/1-a kapsamında sigortalı olamaz." diyorum, bağımlılık unsurunun nasıl oluşacak?
İkincisi Yönetim Kurulu üyeleri ile AŞ arasındaki hukuki ilişkinin vekalet akdine dayandığı konusunda tartışmalı dediğiniz hususu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 05/02/2003 Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 05.02.2003 T., 2003/9-82 E., 2003/65 K. ile açıklamıştır.
Banka (aş) yönetim kurulu üyeliğine seçilen genel müdürün hizmet akdinin sona erdiğine hükmediyor. Sizce neden buna hükmediyor? Yalnızca yönetim kurulu görevinde bulunmasından dolayı sigortalı olamayacağından dolayı olabilir mi?

Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğum kararda açıklama için şu kararlara bakınız diyor. (Yargıtay 11.H.D. 15/9/1993 gün 3083/3773, Gönen Eriş Ticari İşletme ve Şirketler 1992 sh.1004, Yargıtay 9.H.D. 23/3/1989 gün E; 88/13629 K:89/2707 Yargıtay Kararları Dergisi Eylül 1989 sh.1268, aynı şekilde Yargıtay 11.H.D. 24/11/1981 gün E:475 K:5019 Bk. Age. Kaplan Banka Sözleşmeleri Sn: 301).

Aynı konuyu SGK 2013/5 sayılı Genelgesinde: “6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun ilgili maddelerine göre, anonim şirketin idaresi ve temsili idare meclisine (yönetim kuruluna) aittir. Yönetim Kurulu Üyeleri, kanundan doğan bu görevlerini yerine getirmeleri sebebiyle, şirketin tüzel kişiliği ile aralarında vekalet akdine dayanan bir ilişki bulunduğundan SİGORTALI SAYILMAZLAR. Yönetim kurulu başkanı da aynı konumdadır. Bu görevler nedeniyle hakkı huzur veya sair şekilde ücret alınmış olması vekalet akdi ilişkisini kaldırmaz.” şeklinde açıklamıştır.

Sonuç olarak yine tekrarlıyorum farklı yönlendirmeler insanları yanıltır, ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin sırf bu görevlerinden dolayı 4/1-a kapsamında sigortalı olamayacağı açıktır.

Sayın eatas, 6102 Sayılı Yeni TTK şirkete ortak olmayanların yönetim kurulu üyesi olabilmelerinin önünü açmasıyla bu kişilerin sayısı giderek artacaktır. şeklinde odanın yayınladığı makale mevcut. Peki diyelim ki ortak olmayan yönetim kurulu üyesi 4/a statüsünde sigortalılığa başlatıldı her ne kadar sizinde bahsettiğiniz üzere Yargıtay ve özelgeler içtihatda buna sigortalı sayılmazlar dese bile böyle bir işlem yapıldığını varsayalım. Bunun yaptrırımı ne olur ben eminimki bu şekilde 4/a statüsünde gösterilen birçok kişi mevcutdur. İleride emeklilik işlemlerinde sıkıntımı yaşanır acaba yorumlarınız nedir.? Müşteimddende şu şekilde bir dönüş alıyoruz. Ben işyerinde planlama-proje müdürü olarak görev yapıyorum ve aynı zamanda yön.kurulu üyesi olarak imza yetkisi olarak atandım ve kabul ettim. Ayrımı nasıl yapılacak.? Teşekkürler.

sn. urum79 hizmet akdi mi vekalet akdi mi hususu öğretide de tartışılmış, hatta gelişmiş ülke örnekleri arasında yönetim kurulu üyeleri ile şirket arasında hizmet akdi vardır sigortalı olması gerekir görüşü de, vekalet akdi vardır sigortalı olamaz görüşü de mevcut. Kişisel kanaatim kişi yalnızca yönetim kurulunda yer alıyor başka bir görevi yok ise sigortalı olmayacağı, yönetim kurulu üyeliğinin yanında hizmet akdiyle farklı bir görevi de yapıyor ise sigortalı olacağı yönündedir. Zira SGK benzer bir durumda, Kooperatif Yönetim Kurulu üyelerinin bu görevlerinin yanında üçüncü bir kişinin yapacağı bir işi de yapmaları durumunda sigortalı olacağını belirtmektedir.

Sanırım Amerikayı yeniden keşfetmye çalışıyoruz. Yönetim kurulu üyeleri iş akdi değil vekalet akdi ile çalışırlar. Bu konuda bir tartışma yoktur. zaten. Ayrıca iş kanunu açısından AŞ lerde yönetim kurulu İŞVEREN statüsünde kabul edilmektedir. Bu nedenle de ÇALIŞAN olamazlar.
Bütün bunların dışında zaten SGK yönetim kurulu üyesi seçilir seçilmez otomatik 4b başlatıyor. YAni uygulama da bu yönde. Ayrıca ek 4 bilidirm formunu da şirketler mutlaka kağıt ortamında bildirmek zorundalar.

Sanırım Amerikayı yeniden keşfetmye çalışıyoruz. Yönetim kurulu üyeleri iş akdi değil vekalet akdi ile çalışırlar. Bu konuda bir tartışma yoktur. zaten. Ayrıca iş kanunu açısından AŞ lerde yönetim kurulu İŞVEREN statüsünde kabul edilmektedir. Bu nedenle de ÇALIŞAN olamazlar.
Bütün bunların dışında zaten SGK yönetim kurulu üyesi seçilir seçilmez otomatik 4b başlatıyor. YAni uygulama da bu yönde. Ayrıca ek 4 bilidirm formunu da şirketler mutlaka kağıt ortamında bildirmek zorundalar.
Buradaki istisna kurul üyeliğinin şirket dışından seçilmesi olabilir mi?

Farketmiyor. Şirket Aş yönetim kurulu üyeleri işveren statüsünde olduğu için her şart altın aynı şirkette 4a lı olamaz. Başka şirkette olabilir. O zaman zaten dilekçe verilip, sgk ya bilgi veriliyor.