Mali Müşavir Olarak İş Arayanlar

Ynt: MALİ MÜŞAVİR OLARAK İŞ ARAYANLAR

Eskiden adamın birisinin evinin taban döşemesindeki rabıtaların bir yerinden gıcıktı sesi geliyormuş, günlerce kendi kendine uğraşmış didinmiş bir sürü yere çivi çakmış, ama genede sesi engelleyememiş, en nihayetinde bir usta çağırmış. usta şöyle bi evin içinde dolaştıktan sonra rabıtaların üzeride bi noktayı göstermiş ve çırağına "buraya bir çivi çak" demiş. Tabi rabıtalardan gelen gıcırtı sesi kesilmiş. Ev sahibi borcunun ne kadar olduğunu sormuş, usta elli milyon demiş, ev sahibi küplere binmiş, "alttarafı bir çivi çaktın, elli milyon çok değilmi" diye, usta demişki, "çivinin parasını soruyorsan 1 milyon, geriye kalan 49 milyon benim ustalık param"

Başından geçenleri anlatan bir meslektaşa yüklenmenin gereği yok. Adam hayatın gerçeklerini anlatıyor. Kaya gibi taş gibi hakikat bu stonehand'in söyledikleri.
Mali müşavir olurken tuvalet filan da temizlemeye gerek olmayadabilir. Pırıl pırıl plazalarda da pek tabi mali müşavir olunabilir.
Herkes kendi yolundan gider. Kimi uçakla, kimi arabayla, kimi yaya olarak kimi de emekleyerek istediği yere ulaşır.
Kendi yaşadıklarımızı başkaları yaşamadı, birşeyleri daha kolay başardı diye onları suçlamayalım.

SMMM arkadaşlar artık dedikoduyu bırakalım işimize bakalım kendimize güvenelim mükellefe ona buna taviz vermeyelim hizmetimizi ucuza satmayalım kazandığımın yarısı vergi deyip vergi kaçırmayalım çalışanlarımıza bugunun rayici ile minimum 1000 lira net maaş verelim veremeyeceksek işçi çalıştırmayalım Stajyerleri köleleştirmeyelim 5 10 yıla kadar herkes muhtemelen okullu olacak gibi biz geçmişteki bazıları gibi olmayız olur biter sonuçmu artık SMMM yiz bizim gibi olmak isteyen yüzbinlerce genc var yeter artık ağlamayalım

bu belge kolay alınmadı ve hiç bir meslek mensumuzu karalayarakta bir yere varamayız. mesleğimiz gayet güzel ve prestijli . bunun bilincine ilk önce biz varalım mükellefler belli bir zaman sonra değişir.

cetvel ' Alıntı:
bu belge kolay alınmadı ve hiç bir meslek mensumuzu karalayarakta bir yere varamayız. mesleğimiz gayet güzel ve prestijli . bunun bilincine ilk önce biz varalım mükellefler belli bir zaman sonra değişir.

aynen katılıyorum İsmail beye.

Eğer bir meslek itibarsız kabul ediliyorsa bu meslek grubunu oluşturan kişiler kendini
sorgulamalıdır.

Ayrıca niye bu kötüleme anlamıyorum. Her mesleğin iyisi kötüsü vardır.
Meslek ahlakına uyup onu yüceltmeye çalışmalıyız hep birlikte.

Doğrusu ben SMMM olduğumda kendimi lejyon donör... şu ingilizlerin meşhur nişanını almış gibi hissettim..ünvan sahibi olmak kolay değil..herkes kendi çektiğini biliyor bu yolda..umarım herkes emeğinin karşılığını da alır..

Her halde Fransızların diyecektin.)))))

nguroy ' Alıntı:
Eğer bir meslek itibarsız kabul ediliyorsa bu meslek grubunu oluşturan kişiler kendini
sorgulamalıdır.

Ayrıca niye bu kötüleme anlamıyorum. Her mesleğin iyisi kötüsü vardır.
Meslek ahlakına uyup onu yüceltmeye çalışmalıyız hep birlikte.

kesinlikle size katılıyorum.

herkes tutturmuş bi türkü gidiyor
hep karamsarlık
bu mesleği bu hale getirenler varsa
bu mesleği saygın hale getireceklerde olmalı
geçmişi sorgulamak yerine gelecek içi
ne yapabileceğiiimizi görebilsek
ne mesleği bilmeden sadece belge alıp kendini muhasebeci sananlar olacak
nede hakkıyla mesleğini yapmak için ruhsat almış olanlar bu tarz kişilerin
boş lafları karşıısında sinir olacak...

Bu meslek biizmse geçmişi bırakıp gelecek için birşeyler yapmamız gerektiğini unutmayalım....

Arkadaşlar,
Herkes yaptığı işin kıymetini bilsin. Bu meslek bu durumdaysa emin olun meslek mensuplarının yüzündendir.
Bu mesleği prensipli insanlar ayağa kaldıracaktır.
Bana göre işe saygı göstermek, herşeyin başlangıcıdır.

1-bu saygınlığı sağlamanın en önemli koşullarından bir tanesi de başka mali müşavirler hakkında ileri geri konuşmamaktan geçmektedir.Karşındaki kişiye bilgini satabiliyorsan zaten o mükellef size gelir. (o gelmesede gelecek bulunur )karalarsak karalanırız hem başka mali müşavirler tarafından hem mükellefler nezdinde
2-Meslek mensubu olmayan arkadaşlar alınmasın ama belgesi yoksa muhasebeciyim demesin muhasebe elemanıyım sorumlusuyum vb. kendi kriterine uyan ünvanı kullansın. başka türlü ticaret lisesinde okuyan öğrenci bile ben muhasebeciyim diyor. buda mesleğimizi küçük düşürüyor açıkçası

Ynt: Mali Müşavir Olarak İş Arayanlar

smmm belgemle istanbulda belge ihtiyacı olan kişiler veya firmalar arıyorum.

Ben de şu iş görüşmesinde smm olduğunu saklayan arkadaşlarımı anlamayanları anlamıyorum.
Bu durumun nesini anlamıyorsunuz. Muhakkak bir sosyal ve psikolojik saldırıya uğrayacaktır. Siz anlamayanlar ya büronuz var yada siz 10 yıldır aynı yerde çalışıyorsunuz piyasada olandan bitenden haberiniz yok. Adamın en büyük korkusu kendi meslektaşları oluyor. Kendilerine böyle bir kişinin işe başlamasını tehlike görüyorlar ve baştan bertaraf etmeye çalışıyorlar. Sonrası işe girdikten hemen sonra başlar tüm üst düzeyler kendi rakipleri görür veya onun gibi bir şey artık Tüm bunlara rağmen işe girmeyi başardıysa bilmediği, henüz girdiği bir coğrafyada son derece savunmasız ve cephanesizdir. Çok geçmez robinson gibi ortada kalakalır. Bunlar genellikle olan şeyler kesin olur denemez.
Şimdi bana işi bilen müşavir falan lafları yapmayın. Kimse yeni girdiği işi bilemez heskesin bir yoğurt yeyişi vardır. Kimse girer girmez iç prosedürü bilemez. Zaten olan öğrenene kadar olur. Öğrendikten sonrasını yapar benim meslektaşlarım zaten.

Herkese Allah kolaylık versin.

kendimize güvenelim

Elbetteki bu mesleği yüceltecek olanlar yine meslek mensuplarıdır.Bu iş yanında meslek adayı yetiştirmekten başlayıp mükelleflerle olan ilişkiler, diğer resmi kurumlarla olan ilişkiler, meslek mensuplarının kendi aralarındaki ilişkiler ve odada verecekleri oylarla mesleği nereye taşımaya çalıştıklarına kadar dayanmaktadır.Bir meslek mensubunun tüm bunların bilincinde olması ve buna yakışır bir duruş serglemesi gerekir.Bu ilişkilerin hepsi ayrı bir başlık olarak tartışılabilir.Herkesin bir hikayesi olmalı.arkadaşımızın görüşlerini bende destekliyorum.Kötü olmadan iyi ortaya çıkmıyo elbetteki.Dileğim ve temennim artık daha bilinçli işin ehli meslek mensuplarının yetişmesidir.

eğer eleman ihtiyacı olan yere belgeniz ve ünvanızla başvuru yapacaksanız; tabiki saklıycaksınız.
Eğer eleman ihtiyacı yere bu şekilde başvurursanız; İşveren elindeki defterleri sizin daha ucuza tutma potansiyeli olduğunuzu bilip defterleri kendi yanına çekebileceğinizi düşünür.. Bu yüzdende saklamak gereklidir. Bunu kötü amaçlı söylemiyorum tabiki.. Ama şimdi dersinizki her belgeli mi böyle davranır.. Her belgeli böyle davranmaz ancak her işveren bunları düşünür..