Mali Müşavir Olmak İçin

Arkadaşlar, benim tek sorum var ben bir şirketin ön muhasebesini tutuyorum bünyemizde çalışan mali müşavir yok dışardan malimüşavirimiz var benim merak ettiğim malimüşavir olabilmek için 2 -3 yıl malimüşavir yanında çalışmak gerekiyormuş. Benim anlattığım durumda da kabul edilirmi

Önce bulunduğun ilin mali müşavirler odasına başvurup sınav için dosya açtıracaksın.. staj başlatma sınavlarına girip sınavını kazanırsan. bulunduğun şirkette mali müşavir gözetiminde staj yapabilirsin. staj süresi 3 yıldır. sonrasında 8 dersten yeterlilik sınavlarına girersin (yazılı) bu dersleri verdikten sonra ruhsat almaya hak kazanırsın. tabi ruhsat da dahil yaklaşık 3.5 yılda ödemen gereken ücret en az 15 bin tl olacaktır.

Bende merak ettim açıkcası

2012 de dosya açtırdım 960+150 TL yatırdım. sonra Staj Başlama sınavını kazanamadım. İtiraz ettim bunun için 20 TL daha yatırdım.İtiraz olumsuz sonuçlandı. Tekrar sınav başvurusu için 150 TL daha, Bu sefer kazandım 3 yıl için 220+220+220 yatırdım. Staj bitti Yeterlilik için 770 daha yatırdım. Bir dersim kaldı onun için de 120 daha yatırı cam. 3 bin falan da ruhsat ıvır zıvır tutar. Bu kadar.

2012 de dosya açtırdım 960+150 TL yatırdım. sonra Staj Başlama sınavını kazanamadım. İtiraz ettim bunun için 20 TL daha yatırdım.İtiraz olumsuz sonuçlandı. Tekrar sınav başvurusu için 150 TL daha, Bu sefer kazandım 3 yıl için 220+220+220 yatırdım. Staj bitti Yeterlilik için 770 daha yatırdım. Bir dersim kaldı onun için de 120 daha yatırı cam. 3 bin falan da ruhsat ıvır zıvır tutar. Bu kadar.

Geriye kalan 10bin tl nereye gidiyor hocam

3 bin liraya ruhsatı nerde veriyolar bakkaldamı ?

2330.00 tl türmob
672.00 tl ruhsat harcı vergi dairesine
245.00 tl kaşe bedeli
465.00 tl odaya giriş aidatı
450.00 tl maktu aidat
1200.00 tl bina aidatı

sadece ruhsat işlemleri 5 362.00 TL + olarak lisanslı program alıorsunuz en az 1000 tl de onu ekleyin. ettimi 6 362.00 tl

staj başlatma dosya açtırdıgınızı varsayalım tahmini rakam 1 500.00 tl

sınava giriş ücretleri 150 tl ilk sınavda kazandığını varsayalım. ankara istanbul veya izmirde değilsen gidiş geliş uçal bileti konaklama ve ıvır zıvır maliyetlerinin yanı sıra sınavı kazandıktan sonra 700 tl sadece cd ye ödeme yapıorsun. yeterlilik döneminde ders başına 150.00 tl para ödüyorsun. ki yeterlilik sınavını ilk sınavda verip 8 de 8 yapacaksan o başka tabi :) yapın hesabınızı hadi muhasebeci olacaksınız... toplam maliyetten bahsedin görünenden değil.... atmıyorum hiçbirşeyi boş konuşmayın

Onları unutmuşum merkür2 :) benim kastettiğim zaten toplam maliyet başka bişey değil.. burada unuttuğumuz gözümüze gelmeyen masraflarda yok değil.. ki benim yeterlilik sınav masrafım sadece 2000 tl ye yakın tuttu malum 4 seferde verince sınavları öle oluyor :)) hem çalışıp hem ders çalışan biri için biraz sıkıntılı süreç 7 de 7 yapan arkadaşları tebrik ederim. ama zoru başarıyorlar... şuan ise yeterlilik dersleri 8 oldu.. varın siz yapın hesabınızı... ben bunları kimseyi meslekten soğutmak için söylemiyorum yalnız ben staj başlatma sınavından önce aynı düşüncedeydim ama yaşadıkça görülüor bazı şeyler.. tek düşündüğüm şey bu kadar yolun sonunda inşallah karşılığını alırız. Ayrıca meslekte ilerleyip sürekli kendini yenileyp geliştirmedikçe güncel mevzuatları takip edip uygulamalı bir şekilde kendini yetiştiren karşılığını alır aksi takdirde sadece belge alıp yeterli donanıma sahip olmayan arkadaşlar daha da fazla zorluk çekecektir. Benim tavsiyem muhasebe bürosunda çalışıyorsanız eğer ve işinizi seviyorsanız hiç düşünmeyin bu işe girin. Aslında bu konularda enine boyuna hertürlü şeyi yazarımda gerek yok :) Şimdi bürolarda iş bulmanız daha kolay bir stajere göre stajer olduktan sonra bürolarda iş şartları daha da zorlaşıyor. Lise mezunları sizden daha kolay iş sahibi olur bürolarda orasını bi düşünün bakalım acaba neden... Stajer çalıştıran ve hakkını veren muhasebe bürosu yok denecek kadar az.. yada maaşsız ve sgk priminizide kendiniz ödemeyi kabul ederseniz çalışırsınız :D neler gördük neler geldi başımızaaaaa.... boş laf değil

şuan zamanı geri alabilseydim yapacağım tek şey bu yola girmektense... kpss alan sınavlarına çalışıp devlette kafam rahat bir iş elde ederdim oturup keyfime bakardım. bu süreç sıkıntılı asıl sıkıntı ruhsat aldıktan sonra başlıyor :D Kurtlar vadisine hoşgeldiniz :D

mali müşavirlik mesleği dünyanın en kolay olunan mesleklerinden birisidir çok rahat olursun biraz ezberledin mi sınav sorularını odalara kurslara da para akıttın mı bu işi olmuş bil fakat,ama lakin ki,gel gör ki uygulama alanında çok büyük stres sıkıntı problem sorun olacak herşeye koşturup mevzuatı takip edip işçi işveren çalışan banka sendikak kanun avukat hakim denetmen alıcı satıcı arasında köprü kuracaksın ve çok sallandıracaksın o köprüyü, bilgisayara ve kağıtlara gömüleceksin kimseyi memnun edemeyeceksin ama güzel tarafları da vardır.Sokaktan tuttuğun her adamı muhasebeci yapabildiğin için çok da fazla havası yoktur onu da antiparaztez belirtelim

Son düzenleme:
Merhaba ;
Ben Uludağ üniversitesi işletme 2015 önlisans mezun uyum.
Anadolu üniversite lisans son sınıftayım. Staj sınavına giriş başvuru şartlarında tesmer de şöyle yazıyor.
Başvurmak için lisans geçici mezuniyet belgesi belirtilirse ikinci dönem de temmuz sınavı için başvurabilir miyim bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Kusura bakmayın telefondan yazdığım için kelimeler tam çıkmamış .Yazım hataları için affola . Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Önce mezun olup diploma almaya hak kazanmalısınız. Geçici mezuniyet belgesi diplomanız hazırlanıncaya kadar verilen bir belgedir.

Merhaba ;
Ben Uludağ üniversitesi işletme 2015 önlisans mezun uyum.
Anadolu üniversite lisans son sınıftayım. Staj sınavına giriş başvuru şartlarında tesmer de şöyle yazıyor.
Başvurmak için lisans geçici mezuniyet belgesi belirtilirse ikinci dönem de temmuz sınavı için başvurabilir miyim bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Merhaba Selda16,

Sanırım Staja Giriş Sınavı 3.Dönem den bahsediyorsun bunun için ilk defa sınava katılacaklar için son başvuru tarihi 31.08.2017 Sınav tarihi ise 14.10.2017

Lisans / Yüksek Lisans / Doktora Mezun belgesi e-Devlet kapısında mevcut olmayan adaylar aşağıdaki belgelerden herhangi birisini sunabilirler.

• Geçici mezuniyet belgesinin noter onaylı örneği, (Geçici mezuniyet belgesinin arka sayfasında kimlik bilgileri bulunması halinde arka sayfa da onaylatılacaktır.)

Yol yakınken geri dönün hiç bulaşmayın bu mesleğe. Bu kadar emek ve parayı başka bir mesleğe harcayın çok daha fazla kazanırsınız. Toplamda 8 sene tecrübem var muhasebe üzerine, 2 yıldır da ruhsatım var aldığım maaş 3 bin tl. Gerisini siz düşünün.

Yol yakınken geri dönün hiç bulaşmayın bu mesleğe. Bu kadar emek ve parayı başka bir mesleğe harcayın çok daha fazla kazanırsınız. Toplamda 8 sene tecrübem var muhasebe üzerine, 2 yıldır da ruhsatım var aldığım maaş 3 bin tl. Gerisini siz düşünün.

Fikrinize saygı duyuyorum. Özel bir şirkette e fatura sorumlusuyum ve beyanname öncesi kontrolleri yapıp beyan edilecek duruma getiriyorum.
İşlenmiş faturaları kontrol etmek, banka , kredi işlemleri, kur değerlemeler ve ithalat ihracat işlemleri yapıyorum maaşım 2.783,00 TL
Hangi şehirde ve nasıl bir firmadasınız bilmiyorum yorum yapmam pek uygun olmaz.

mali müşavirim yüksek lisans yaptım doktoramı başlatacağım kısmetse yurtdışında çalıştım pek çok yer ve firma gördüm klimanın altındayım ne yaş görüyorum ne de taş soğuk sıcak etkilemiyor sizi ekmeğimizi bu messlekten yiyoruz pek çok zorluklar da olsa getirisi de var kişi kendisini bilip dengeli oldukdan sonra bu mesleği elbette ki tavsiye ederim sonuçda bizler doktor değiliz öğretmen değiliz ilmi buluşlar yapan mucitler değiliz kendi kişiliğinizi ölçün fıtratınıza uygun bir meslek seçin bu muhasebe de olabilir başka bir meslek de işin iyisi kötüsü olmaz o alanda aranan olun işin hakkını verin farkınız olsun vesselam

mali müşavirim yüksek lisans yaptım doktoramı başlatacağım kısmetse yurtdışında çalıştım pek çok yer ve firma gördüm klimanın altındayım ne yaş görüyorum ne de taş soğuk sıcak etkilemiyor sizi ekmeğimizi bu messlekten yiyoruz pek çok zorluklar da olsa getirisi de var kişi kendisini bilip dengeli oldukdan sonra bu mesleği elbette ki tavsiye ederim sonuçda bizler doktor değiliz öğretmen değiliz ilmi buluşlar yapan mucitler değiliz kendi kişiliğinizi ölçün fıtratınıza uygun bir meslek seçin bu muhasebe de olabilir başka bir meslek de işin iyisi kötüsü olmaz o alanda aranan olun işin hakkını verin farkınız olsun vesselam

Çok haklısınız niyetine girdik inşallah hakkını veririm.