Mali Müşavir Olmak İçin

Ben size pembe tablo vaad etmiyorum ama asla bu mesleği kötüleyip karamsarlığa da itmek istemiyorum.Bu meslekte başarı için sabır azim sebat çalışkanlık dürüstlük kendini geliştirip yetiştirmek ve çevre edinmek bir duruş sergileyip kendi değerini bilmek lazım.20 senedir smmm bürosundan çıkamayan asgari ücretle çalışan sadece beyannemelerle sabahlayıp stres yapanları tanıdığım gibi köyden istanbula gelip açıköğretim okuyup smmm olup yüksek lisansını yapıp nde gelen holdinglerden birine girip oradan da thy na 10.OOO TL MAAŞA İŞE GİRDİ HER CUMA anadoluya eşinin anne babasının yanına uçakla gidip her pazartesi uçakla istanbula geri geliyor ve yurtdışına denetime gidiyor basit sıradan birisi açıköğretimi okuyup ne hale geldi görüyorsun ALLAH yürü kulum dedikten sonra seni kimse tutamaz sen yeterli çalışkan ol

Ben size pembe tablo vaad etmiyorum ama asla bu mesleği kötüleyip karamsarlığa da itmek istemiyorum.Bu meslekte başarı için sabır azim sebat çalışkanlık dürüstlük kendini geliştirip yetiştirmek ve çevre edinmek bir duruş sergileyip kendi değerini bilmek lazım.20 senedir smmm bürosundan çıkamayan asgari ücretle çalışan sadece beyannemelerle sabahlayıp stres yapanları tanıdığım gibi köyden istanbula gelip açıköğretim okuyup smmm olup yüksek lisansını yapıp nde gelen holdinglerden birine girip oradan da thy na 10.OOO TL MAAŞA İŞE GİRDİ HER CUMA anadoluya eşinin anne babasının yanına uçakla gidip her pazartesi uçakla istanbula geri geliyor ve yurtdışına denetime gidiyor basit sıradan birisi açıköğretimi okuyup ne hale geldi görüyorsun ALLAH yürü kulum dedikten sonra seni kimse tutamaz sen yeterli çalışkan ol

Bu işin çalışkan olmakla alakası yok. Tamamen şans meselesi. Benimde yüksek lisansim var ve SMMM yım. İstanbul'da bir inşaat firmasında bağımlıolarak çalışıyorum. Başka işlerde bakıyorum ama yok 3000 TL maaşa talimiz.

Yol yakınken geri dönün hiç bulaşmayın bu mesleğe. Bu kadar emek ve parayı başka bir mesleğe harcayın çok daha fazla kazanırsınız. Toplamda 8 sene tecrübem var muhasebe üzerine, 2 yıldır da ruhsatım var aldığım maaş 3 bin tl. Gerisini siz düşünün.

Sayın meslektaşım.
Düşüncenize saygılıyız elbette ama şu anki durumunuz mesleğin ve sektörün kabahati değildir.Umarım anlatabilmişimdir.

Sayın meslektaşım.
Düşüncenize saygılıyız elbette ama şu anki durumunuz mesleğin ve sektörün kabahati değildir.Umarım anlatabilmişimdir.

Üstadım, tabiki mesleğin ve sektörün kabahati değil. Sadece arkadaşı neyle karşılaşabileceği konusunda uyarmak istedim. Biraz şansı varsa belki daha iyi ücretlere çalışabilir. Artık iş öyle bir noktaya geldi ki muhasebe elemanı olacak adamda belge arıyorlar.

zaten her teknolojik gelişme muhasebe departmanlarında yaprak dökümüne neden olmuyor mu? tek işi fatura kesmek olan 4-5 kişilik departmanlar, e-fatura sonrası apar topar neredeyse kapandı ya da 1 elemana düştü. benzer şekilde vergi süreçleri hep yeminliler üzerinden dönüyor. eğer bu süreçlere uyum sağlayamıyorsanız, ne kadar teknik bilgiye sahip olursanız olun bağlı çalıştığınız sürece maaş anlamında bir katkısı olmaz.
kobilerde, patron şirketlerinde vs. muhasebe departmanına çakılır kalırsınız. büyük şirketlerde de işler giderek yeminli ile koordinasyon ve finans takibine dönmüş durumda. bu yüzden harcayacağınız mesaiye, bağlı çalışıp çalışmayacağınız, serbest mali müşavirlik yapmak isteyip istemediğiniz yönünde karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.