Mali Müşavir Reklamları

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar son zamanlarda Google'da Mali Müşavirlik bürolarının reklamlarını görüyorum. Bunlarla ilgili ne yapılabilir? Reklam yapmak Bu kadar basit mi? Yasak olduğu halde nasıl bu kadar kolay reklam yapabiliyorlar?

Arkadaşlar son zamanlarda Google'da Mali Müşavirlik bürolarının reklamlarını görüyorum. Bunlarla ilgili ne yapılabilir? Reklam yapmak Bu kadar basit mi? Yasak olduğu halde nasıl bu kadar kolay reklam yapabiliyorlar?

Nasıl bir reklamdan bahsediyorsunuz. ? Eğer bahsettiğiniz şey smmm ve ymm lerin web sitesi veya sosyal medya hesaplarıysa bu durum reklama girmiyor. ( Belirttiğim şeylerde kendi ofislerine müşteri çekmek amacıyla teşvik içerilikli yazı yazmıyor olmaları şartıyla )

bence reklam işini serbest bıraksınlar tv de radyo da gazete de dergi de her yerde güzel reklam olur gel vatandaş gel en ucuza el kaliteli defterler tutulur kitaplar dağıtılır bir mükellef getirene bir mükellef de bizden itinayla overlok yapılır defter tutulur mükellef de reklama göre gidip muhasebeci bulacak öyle mi güldürmeyin adamı

Nasıl bir reklamdan bahsediyorsunuz. ? Eğer bahsettiğiniz şey smmm ve ymm lerin web sitesi veya sosyal medya hesaplarıysa bu durum reklama girmiyor. ( Belirttiğim şeylerde kendi ofislerine müşteri çekmek amacıyla teşvik içerilikli yazı yazmıyor olmaları şartıyla )

Hayır baya baya google ve facebook reklamlarından bahsediyorum. Google' a mali müşavir yazdığınızda bir sürü smmm büro reklamları çıkıyor. Bu reklamlar kısa süreli bir çıkıyor birgün kayboluyorki takip edilmesin. Facebooktada devamlı rastlıyorum. Bariz reklam statüsünde. Sosyal medya hesabı değil. Şimdi ekran görüntüsü alıp koyardım buraya ama kimlik açıklamak istemiyorum. Çok fazla var. Ayrıca kendilerini googleda mali müşavir olarak arama yapıldığında çıkan haritada kendilerini işaretleyerekte reklam yapıyorlar. Bu reklam işinde çok çakallık dönüyor. Bariz olarak google da reklamlar bölümünde çıkanlarda var, ofis kuruyoruz danışmanlık yapıyoruz adı altında reklam verende var ne güzel hayat.

Son düzenleme:
bence reklam işini serbest bıraksınlar tv de radyo da gazete de dergi de her yerde güzel reklam olur gel vatandaş gel en ucuza el kaliteli defterler tutulur kitaplar dağıtılır bir mükellef getirene bir mükellef de bizden itinayla overlok yapılır defter tutulur mükellef de reklama göre gidip muhasebeci bulacak öyle mi güldürmeyin adamı

Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Herkes bir tanıdığıma sorayımda yeni açacağım şirket için mali müşavir bulayım mı diyecek ? İnternetten hiç mi smmm arayan yok ? Eğer yoksa niye bu reklamlar dönüyor ?

YÖNETMELİK

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK
VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEKLERİNE İLİŞKİN
HAKSIZ REKABET VE REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ

Internet uygulamaları
MADDE 22 – (1) Meslek mensupları, bağlı oldukları odaya bilgi vererek internet dahil, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her tür ortamda serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin ilke ve kurallarına, meslek unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Kanun, yönetmelik ve mecburi meslek kararlarına aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir.
(2) Meslek mensupları, mesleki faaliyetlerini internet üzerinden sürdürmek, iş sahiplerini bilgilendirmek, mesleki makalelerini ve bilimsel çalışmalarını yayınlamak amacıyla yalnızca meslekiunvanı.tr uzantılı internet sitesi kurabilir. İnternet sitesi üzerinden mesleki faaliyetini yürütürken, mesleğin ilke ve kurallarına, meslek unvanlarının gerektirdiği saygı ve güvene aykırı olmamak şartı ve gerekli güvenlik tedbirlerini alarak sır saklama yükümlülüğüne uygun davranmak kaydı ile internetin kendine özgü araçlarını ve sadece ilgili kişinin ulaşabileceği, şifre-algoritma ile korunan internet sitesinin geri planında kişiselleştirilmiş sanal ofis benzeri uygulamaları kullanabilir. Bu uygulamalar ilgilisinin dışındakilerin kullanımına açılamaz.
(3) Meslek mensupları, internet sitelerinde;
a) Site sahibi ya da sahiplerinin adı, soyadı, varsa akademik unvanı, büro unvanı, mesleki şirket ise tescil edilmiş unvanı, bağlı olduğu oda, büro ve sicil numaraları, mesleğe başlama tarihi, mezun oldukları üniversite, bildikleri yabancı dil, mesleki faaliyetin yürütüldüğü büro adresi, telefon ve faks numaraları, elektronik posta adresi gibi bilgilerin bulunmasını sağlar.
b) İş sağlama amacına yönelik olmamak ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açmamak kaydıyla internet sitelerini arama motorlarına kayıt ederken anahtar kelime olarak; adı, soyadı, büro unvanı, ortaklık büro unvanı, mesleki şirket unvanı, bulunduğu şehir ve kayıtlı oldukları oda dışında bir sözcük ya da tanıtım amaçlı herhangi bir ibare kullanamaz.
c) İş sağlama amacına yönelik ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekilde, internet kullanıcılarını kendi sitesine veya kendi sitesinden bir başka siteye yönlendirecek internet kısa yolları kullanamaz, kullanılmasına izin veremez, reklam veremez ve alamaz.

Medya ilişkileri
MADDE 21 – (1) Meslek mensupları;
a) Büro açılışlarını basın ve yayın yoluyla duyuramaz.
b) Yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti hakkında reklam niteliğinde yayınlarda bulunamaz; işlerine baktıkları veya eskiden hizmet verdikleri müşterileri hakkında tekzip yayınlayamaz; zorunlu haller dışında gazete, radyo ve televizyonlara ve internete görüntü, bilgi, demeç veremez, açıklama yapamaz.
c) Gazete, radyo, televizyon ve internette röportaj, sohbet, konuşma, tartışma ve benzeri programlara katıldıklarında; reklam sayılabilecek her türlü davranıştan ve açıklamadan kaçınmak zorundadır.
ç) Mesleğini icra ederken ya da gazete, radyo ve televizyonda veya internette kendisinin veya yapmakta olduğu işin ya da iş sahibinin adını reklam olabilecek nitelikte kullanamaz.

sayın manyak lord iyi mal saray da kötü mal sokak da satılır siz neden bu kadar evham yaptınız ki üzerinde durmaya bile değmez herkes dengi olanı bulur muhasebeci de mükellef de meslek camiasında o kadar çok sorun varken bu reklam işi deve de kulak bile kalmaz tabiki herkes tanıdığına soruyor araştırıyor tavsiye üzerine muhabeciye gidiyor internetten kim arıyor anca binde bir belki arar o da tanıdıktan bıktıysa ve konum kendien yakınsa adrese bakar ki binde bir bile değildir inanın bu reklam işinden kimse sizin ekmeğinize engel olamaz korkmayın siz aranılan kalitede olun sizi bulurlar kafaya takmayınız geçiniz

Şimdi arkadaşlar yukarıda yönetmelikte sıralananların hepsine rastlamak mümkün.
Şimdi,arkadaş ofisini yeni açmış,facebooka ofisten resimler atıp " yeni büromla hizmetinizdeyim" diye de bir başlık atmış.Madde 21 (a) işte hadi buyrun. Bunların takibi çok zor.
Şimdi reklam yapma diyorlar,her yeni büroyu açan piyasaya saldırıp kart vizit dağıtıyor. Reklam mıdır değil midir hadi buna da buyrun.Oda ya gidip soruyorsunuz "ben yeni büro açtım,müşteriyi nasıl bulacağım" adamların ilk söylediği laf,bol bol kart dağıt.Ee bal gibi reklam işte.Meslektaşın kabahati var mı,yok.Bir şekilde kendini tanıtacak,bende burdayım diyecek.
Anladığım kadarıyla Oda'nın tavrı şu; haydi vatandaş onlarda 10 liraysa bende 5 lira " deme ya da ".... şahıs bu işi bilmez,ben daha iyi yaparım" deme de ne yaparsan yap..
Ben bu reklam işinden bunu anlıyorum.

Seo optimizasyonu yaparak sayfanın üste çıkması da aslında reklam kapsamında ama artık hayat bu, bu durumu inkar etmek yerine fiyat rekabeti yapılmadan reklam yapılması mümkün olabilir.