zirve

Maliye Bakanlığı E-Ticaret Mükelleflerini Uyardı: Vergi Kaçırmayın!

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
"E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi” hakkında bir basın toplantısı düzenlenmiştir.
Maliye Bakanlığı e-ticaret mükelleflerini uyardı: Vergi kaçırmayın!!


ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet üzerinden yapılan elektronik ticaretin 2012 yılında 40 milyar dolara yaklaştığını belirterek e-ticaret mükelleflerini vergi kaçırmamaları konusunda uyardı. Maliye Bakanlığı binasında yapılan basın toplantısında e-ticaret konusunda önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Şimşek yapılan son çalışmalarla e-ticaret sitelerine göz açtırmayacaklarını duyurdu.
Bakanlık, e-ticaret sitelerini tarayacak Xenon isimli web robotu ile e-ticaret sitelerinin hem güvenirliliğini ölçecek, hem de söz konusu siteleri vergi kaçırma konusunda denetleyebilecek. Xenon verilerinde uyumsuzluk tespit edilen siteler önce e-postayla daha sonra da mektupla uyarılacak. Site hala uyumsuzluğa devam ederse vergi incelemesine sevk edilecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Girişimcileri bilinçlendirme amaçlı olarak E-Girişimci web portalını geliştirdik. Daha ötesinde Hollanda güzel bir sistem geliştirmiş e-ticaretin denetlenmesi konusunda biz onu ülkemizde uygulamaya başladık. Bu program sayesinde sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaları tespit ediyoruz. Bunların faaliyetlerini kayıt altına alıyoruz. Tüm bu hususlar elimizi güçlendiriyor." dedi.

Konut sektöründe de e-ticaretin aktif olduğunu vurgulayan Şimşek, "Konut sektöründe de kira rayiş bedellerinin tespiti konusunda sanal ortamda ciddi faaliyetler ve ilanlar var. Bu programla o verileri de zaman içinde tespit edeceğiz bu anlamda da elimiz güçlenecek.” diyerek konut sektörüne de uyarıda bulundu.

"E- TİCARET İÇİN MÜDÜRLÜK KURUYORUZ"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek e-ticaretle ilgili Gelirler İdaresi bünyesinde bir müdürlük kurulduğunu açıklayarak, "Kurulan bu müdürlük, e-ticaretin mevzuat alt yapısının geliştirilmesi, izlenmesi, mükelleflerin gönüllü uyum sağlamaya yönelik faaliyetler içinde olması asıl görevleri arasında olacak. Bu şekilde e-ticaretin kayıt dışılığını önlemek için ciddi adımlar atmış olacağız." diye konuştu. Lojman satışlarından da söz eden Şimşek, memurun fazla mesai ücretlerine kadar çeşitli konularda basının sorularına cevap verdi. Lojman satışları konusunda mahrumiyet bölgeleri dışında kalan, özellikle büyük şehirlerdeki arsa ve binaların değerlendirileceğini ve doğrudan satışının olacağını açıklayan Şimşek, 2B gibi konularda fazla mesai yapan memura, mesai ücretlerinin ödenmesi noktasında bakanlar kurulu kararını beklediklerini kaydetti.

"GOOGLE TÜRKİYE’DE VERGİ MÜKELLEFİ"

Elektronik ticaret konusunda önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Şimşek, e-ticaretle birlikte önemli reklam ücretleri alan Google’un da Türkiye’ye vergi ödediğini açıkladı. Amozon internet sitesinden yapılan satışlardan da vergi alındığına işaret eden Şimşek, "Genelde vergi mahremiyeti nedeniyle bu konuları konuşmuyoruz. Fakat bazen konuşuluyor ama şaşırıyorum. Google Türkiye’de uzun süreden bu yana vergi mükellefi." ifadelerini kullandı. Kayıtdışı ekonomi konusunda e-ticaretin kredi kullanımını yaygınlaştırmasıyla ekonominin kayıt altına alınacağını vurgulayan Bakan Mehmet Şimşek, "Güvenli olmayan internet siteleri kullandığımız Xenon sistemi ile bloke edilecek." dedi.

Konuya ilişkin sunum ekte yer almaktadır.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı ve Maliye Bakanlığı
 
Üst