Maliyeden Evime Geldiler. Mükellef Değilim Faturasız İş İçin.

Merhabalar 2020 yılında web tasarımı, sosyal medya vb. gibi işler yaparak ek gelir arayışındaydım. Faturasız iş yaptığım ve mükellef olmadığım için maliyeden eve kontrole geldiler. Her şeyi kabul ettim zaten...

2020 Haziran - Aralık dönemi içerisinde bana ceza gelecek muhtemelen ama ne zaman nasıl ne kadar ceza gelecek hiç bilmiyorum Vergi dairesi ve muhasebeci de net bir şey demiyor. En azından ortalama ne kadar ceza gelir bunları nasıl öğrenebilirim.

Eve gelen maliyeci geriye dönük mükellefiyet açıp aralık ayında kapatacaksın dedi... Vergi dairesine gittim 2 defa aa her hangi bir başlangıç yok hala.. inceleme de mi ne zaman sonuçlanacak bilmiyorum. Vergi dairesi ayrıca muhasebecine gidip bu dönemler için mükellef açıp kapat dedi. Muhasebeci de vergi dairesi başlangıç yapmamış diyor.. Kafam çok karıştı.

1630498509224.png

Bende ileride arada iş yaparsam sorun yaşamamak için mükellefiyet başlangıcı yaptırdım...

BendeBe

Sayin mematm

Bende ileride arada iş yaparsam sorun yaşamamak için mükellefiyet başlangıcı yaptırdım... Bunun tarihini yazarmisin.ona gore bunun uzerinden konusalim.

Normalde yapilmasi gereken 2020 Haziren ayina dilekce verip acilis yapilacak, Kdv, Gecici, Yillik (yillik Aralik 2020 icin Kdv aylik, Gecici 3 aylik verilecek.)

Sonra tutanak tutulan faturalari kesilecek, beyanlari verilecek, en son yillik gelir vergisi de verilip 2020 yili icin kapanis dilekcesi verilip kapatilacakti.

Simdi mukellef baslangici yaptirdim diyorsun tarihini yaz beyanlarini ver.

7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması faydalanmayi sakin unutma ayrica serbest meslek kazanci actiracaksin.​

Tutanakdaki faturalara bakildiginda tutar kucuk dolayisiyla birde aftan faydalanirsan beyanname vermeme cezalarinida yari yariya dusurursun

Sayin mematm

Bende ileride arada iş yaparsam sorun yaşamamak için mükellefiyet başlangıcı yaptırdım... Bunun tarihini yazarmisin.ona gore bunun uzerinden konusalim.

Normalde yapilmasi gereken 2020 Haziren ayina dilekce verip acilis yapilacak, Kdv, Gecici, Yillik (yillik Aralik 2020 icin Kdv aylik, Gecici 3 aylik verilecek.)

Sonra tutanak tutulan faturalari kesilecek, beyanlari verilecek, en son yillik gelir vergisi de verilip 2020 yili icin kapanis dilekcesi verilip kapatilacakti.

Simdi mukellef baslangici yaptirdim diyorsun tarihini yaz beyanlarini ver.

7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması faydalanmayi sakin unutma ayrica serbest meslek kazanci actiracaksin.​

Tutanakdaki faturalara bakildiginda tutar kucuk dolayisiyla birde aftan faydalanirsan beyanname vermeme cezalarinida yari yariya dusurursun
Hocam bugün itibariyle mükellef ve vergi levham çıktı

Geçen sene için nasıl işlem başlatacağım vergi dairesi muhasebe yolluyor muhasebe de vergi dairesi başlangıçt yapmadan işlem yapamam diyor

lütfen yardımcı olabilir misiniz kafam allak bullak

Hocam bugün itibariyle mükellef ve vergi levham çıktı

Geçen sene için nasıl işlem başlatacağım vergi dairesi muhasebe yolluyor muhasebe de vergi dairesi başlangıçt yapmadan işlem yapamam diyor

lütfen yardımcı olabilir misiniz kafam allak bullak
Sayin mematm

Aslinda bu vergi dairesinin hatasi. Sana tutanak tutmus ve o tutanakta mukellefiyet acilis tarihi yazmalari ve T.C numaradan mukellefiyet acmalari gerekirdi.

Senin yapacagin muhasebecine soyle vergi dairesine eger tutanak varsa tutnakla beraber yoksa yukarida kopyaladigin ihbarnameyle beraber bir dilekce versin mukellefiyetini 2020 Haziran ayindan itibaren mukellefiyetini actirsin. Cikan odemeleri 7326 sayili yasadan yapilandirin.
Matrah arttirimina girme

Sayin mematm

Aslinda bu vergi dairesinin hatasi. Sana tutanak tutmus ve o tutanakta mukellefiyet acilis tarihi yazmalari ve T.C numaradan mukellefiyet acmalari gerekirdi.

Senin yapacagin muhasebecine soyle vergi dairesine eger tutanak varsa tutnakla beraber yoksa yukarida kopyaladigin ihbarnameyle beraber bir dilekce versin mukellefiyetini 2020 Haziran ayindan itibaren mukellefiyetini actirsin. Cikan odemeleri 7326 sayili yasadan yapilandirin.
Matrah arttirimina girme
Bugün vergi dairesine tekrardan gittim durumu anlattım onlar sağ olsun yardımcı olacaktı gün içinde geçmişe dönük borçlarım çıkacağını söylediler. Ama ne yazıkki borç çıkmadı hala yarın tekrardan gideceğim

Tutanakta zaten. Ağustos ile aralık arasında ve iş yaptığım olarak gözüküyor

Ferhat abi, maliye böyle eve geliyor mu ? Mahkeme kararı v.b. olması gerekli değil mi ?

Ama siz vergi açılışı için başvurmamışsınız onlar iyzico gibi yerlerden satış yaptığınız tespit edip mi gelmişler ?

Size geldiklerinde ne imzalattılar ? Kendiliğinden yoklama diye bir şey var mı ?

Ferhat abi, maliye böyle eve geliyor mu ? Mahkeme kararı v.b. olması gerekli değil mi ?
yok gelebilirler. Mahkeme kararina gerek yok. Cunku;

213 sayılı Vergi Usul Kanununun;

- 171 inci maddesinde, "Mükellefler bu kanuna göre tutacakları defterleri vergi uygulaması bakımından aşağıdaki maksatları sağlayacak şekilde tutarlar:

1. Mükellefin vergi ile ilgili servet, sermaye ve hesap durumunu tespit etmek;

2. Vergi ile ilgili faaliyet ve hesap neticelerini tespit etmek;

3. Vergi ile ilgili muameleleri belli etmek;

4. Mükellefin vergi karşısındaki durumunu hesap üzerinden kontrol etmek ve incelemek;

5. Mükellefin hes

Konuya ekleme yapıyorum:

Vergi dairesi geçmişe dönük mükellefiyet başlangıcı yapıp kapattı. Muhasebeci de bu döneme ait vergilerimi vermem için sisteme girecek ve aftan yararlanabileceğim.

Anladığım kadari ile inceleme durumu yok.
Şu anda hiçbir ceza olmaz.
Aradaki beyanları vereceksiniz.
Kdv ,stopaj .....

6500 tl
Ağustos- Aralık 2020 için nasıl hesaplayabilirim. ortalama ne çıkar.
aftan yararlanmak istiyorum zaten
ya hepsi ciksinda 10 bin ciksin zaten aftan faydalaniyorsun. Birde pesin odersen al sana bir % 25 indirim dah
Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

• Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların zam ve faizleri Yİ-ÜFE oranında yaklaşıkdörtte üç oranının üzerinde azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.
  • Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da yarısı oranında indirim yapılıyor.
  • Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılarak, borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
    • Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan %90 oranında,
    • Yapılandırılan borcun idari para cezası olması halinde ceza tutarından da ayrıca %25 oranında
indirim yapılıyor.

• Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler;
    • İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler.
    • İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler.
      • Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibiYİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacak.
      • Yapılandırılan borcun idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından %12,5 oranında indirim yapılacak.
  • Yapılandırma sonucu ödenecek alacağın sadece gecikme faizi, faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanılabilecek.
    • Bu durumda fer’i alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında,
    • Birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde %25 indirim yapılacak.
  • Kanun yapılandırılan borçları 18 eşit taksitte 36 aylıkbir sürede ödeme imkânı veriyor.
  • Taksitlere bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.

ya hepsi ciksinda 10 bin ciksin zaten aftan faydalaniyorsun. Birde pesin odersen al sana bir % 25 indirim dah

• Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların zam ve faizleri Yİ-ÜFE oranında yaklaşıkdörtte üç oranının üzerinde azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.
  • Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da yarısı oranında indirim yapılıyor.
  • Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılarak, borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
    • Yapılandırılan borcun idari para cezası olması halinde ceza tutarından da ayrıca %25 oranında
indirim yapılıyor.

• İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler.
    • İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler.
      • Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibiYİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacak.
      • Yapılandırılan borcun idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından %12,5 oranında indirim yapılacak.
  • Yapılandırma sonucu ödenecek alacağın sadece gecikme faizi, faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanılabilecek.
    • Bu durumda fer’i alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında,
    • Birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde %25 indirim yapılacak.
  • Kanun yapılandırılan borçları 18 eşit taksitte 36 aylıkbir sürede ödeme imkânı veriyor.
  • Taksitlere bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.
6 taksit bazı kalemler tek taksit olmak üzere toplam 3 bin 50tl çıktı + muhasebeci her ay beyanname verdiği için 100tl istedi toplam 3050+500tl.

Peşin ödemede 100 ile 150 TL arası indirim oluyor. Peşin ödemek pek bir faydası olmuyor. Taksitlerde her 2 ayda bir ödeneceği gibi ilk taksit 7326 yapılandırma kanunu ( kanun oluyor galiba :) ) göre 1 ay ertelendi

Yapılandırma olmasaydı 12/13 bin TL civarı çıkıyordu

Özel usulsüzlük geç beyanname vs vs… çok çıkıyordu

indirim yapılıyor.

Hocam 2020 Ağustos - Aralık arasında bütün vergilerimi ödeyeceğim yapılandırma kapsamında bu döneme ait mükellefiyet açılıp kapatıldı. Ben yeni mükellefiyeti eylül 2021'de açtım.. Peki bu aradaki dönem için ileride vergi dairesi banka hesaplarımı kontrol eder mi ? Bunun önüne nasıl geçebilirim. Mükellef olmadığım dönem içinde de az da olsa para girişi olmuştu.