fonradar

Maliyet Karşılık Hesapları (381&373)

günaydın,

381 ile 373 hesap arasında net bir ayrım göremiyorum, neticede olay aynı kapıya çıkıyor, yada benim göremediğim bir handikap mı var anlayamadım fikirlerinizi rica ediyorum.

teşekkurler.

Ynt: Maliyet Karşılık Hesapları (381&373)

373 maliyet gider karşılığı, 381 gider tahakkukları. Birincisi maliyet ile ilgili, ikincisi gider ile ilgili. Maliyet ile gider arasında ne fark var derseniz cevabı maliyet muhasebesi teorisinde var.

Maliyet=İşletmelerin faaliyet konusuna giren mal veya hizmetlerin elde edilmesi için katlandığı her türlü faktörlerin para olarak ifade edildiği toplam değer

Gider=Gider ödemelerin sonunda varlığa dönüşebilen ve varlıklar arasında yer alan harcamalar

373 Nolu Hesabın Kullanılış Amacı İhtiyatlılık Kavramından Kaynaklanıyor olsa Gerek.

Bu hesaplarda birisi, bugün ödenmesine rağmen, dönemsellik ilkesi gereği sonraki dönemleri ilgilendiren giderlerin takip edildiği hesap iken (381), diğeri, henüz ödemesi de yapılmamış ve ne tutarda gerçekleşeceği tam olarak bilinmemesine rağmen, önceki gerçekleşmelerden yola çıkılarak tahmin edilerek gider yazılan, gider gerçekleştiğinde de artısı ve eksisi ile kapatılıp asla sonraki dönemlere devretmeyen giderlerin izlendiği hesaptır. (373)