fonradar

Maliyet Muhasebesi İçin Tesmer i Türmob'u Dilekçe Yağmuruna Tutalım !

Bizler zorlu ve çan eğrili staj sınavını kazan. Sonra para almadan yine kendi bünyesinden olandan eziyet ve hor görerek 3 yıl staj yap. Yeterlilik sınavına gel ve maliyet sınavından kal tek ders olarak. Peki dosya yanarsa bu girdiğim yoldan sonra ben ne iş yapacam nasıl ailemi geçindirecem. bu yola başvuran insanlar ne yapacak yazıklar olsun şu iftar saatinde. şoku atlatamadım. hala sinirliyim ve bu durum çevremede yansıyor.

Arkadaşlar herkes bir dilekçe göndersin 5 dk bile almaz yoksa itiraz etmedikçe adam yerine konulmuyoruz lütfen herkes ilgili olsun

Arkadaşlar ben bu maili attım bu maili attım türmoba Allah herkesin yardımcısı olsun.

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE
YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ
TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ (TESMER)
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

.........Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında kayıtlı ...................TC Kimlik numaralı meslek mensubu adayıyım.
Yeminli mali müşavirlik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik sınav yönetmeliği’nin 5. Maddesinde sınavın amacının “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarının yeterliliğinin ölçülmesinde sınava tabi tutulmaları” denilmektedir.
2014/1 dönemden itibaren serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavlarından “MALİYET MUHASEBESİ” sınavına katılmaktayım.2014-01 dönem ve 2014-02 dönemde yapılan “MALİYET MUHASEBESİ” sınavında kaldığım ve kalacağım “ Maliyet Muhasebesi sınavında mağdur olmaktayım.
Çünkü;
1. Sınav süresi (1,5 saat) soruyu çözmek için yeterli değildir. Sınava giren adayların hemen hemen hepsi aynı konuda benim ile aynı fikirdedir.
2. Sınavda genellikle 2 soru sorulmaktadır. Soruların puan değeri bazen 50’şer, bazen de 30 puana 70 puan veya 40 puan olmaktadır. Bir soruyu bilemediğimiz zaman sınavda başarısız olma olasılığımız artmaktadır. Maliyet Muhasebesinin bir çok konusuna hakim olduğumuz halde, 1 sorunun yüksek puan değerine sahip olmasından dolayı yeterliliğimiz ölçülememektedir.
3. Sınav müfredatı belli değildir. Hangi konulardan sınavda sorumlu olduğumuz ilan edilmemektedir.
4. Sınav kağıtlarımız okunurken en ufak bir hatamızda hiç puan alamamaktayız ve direkt olarak sonuca yönelik puanlama yapılması durumunda da aynı sonuçla karşılaşmaktayız. En azından hesaplamalarda yanlışlık olsa dahi gidişattan konuyu bildiğimiz göz önünde tutularak puanlama yapılması daha adaletli sonuca ulaşacağı için haksızlık yapılmadığı düşüncesini oluşturacaktır.
5. Son sınavlarda sorulan sorular açık ve net değildir. Soru içinde soru olmakta, istenenler iç içe girmiş durumdadır. Süreninde kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu durum bizim açımızdan sıkıntı oluşturmaktadır.
6. Son yapılan sınav sistemindeki zorluklardan dolayı bir çok arkadaşımız mağdur olmuş ve son haklarını kullanmış yada kullanacaktır. Bu durumda tek ders’ten dolayı senelerce verilen maddi ve manevi emeklerimizin ziyan olmaması adına sınav sisteminin iç içe geçmeden daha anlaşılabilir düzeyde yapılması birçok meslektaşımızın mağduriyetini giderecektir.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı girdiğim Maliyet Muhasebesi sınav süresinin 2 saate çıkarılmasını ve 2014-02 dönemi için mazeret sınavı yapılmasını ve biraz daha anlaşılır ve kolay bir sınav düzenlenmesini yüce makamınıza arz ederim.01.07.2014

Saygılarımla,
Adı Soyadı:

Arkadaşlar benim abim Mali Müsavir, o da yeterli ve nitelikli bir itiraz olusturabilirseniz kesinlikle dikkate alinir diyor hadi gerekirse Ankaraya gideriz baglantiyi koparmayalim

ARKADASLAR BEN ASAHIDAKI SEKILDE ÇIKTI ALIP IMZALAYIP FAKSLADIM YARINDA E MAIL ATICAM YALNIZ BENIM TAVSIYEM ASAGIDA ALTINI CIZDIGIM IBARELERIN DILEKCENIZDE MUTLAKA OLMASI YANI DILEKCENIZDE DERSHANRLERIN BILE CIKAN SORULARA FSRKLI CEVAPLAR VERDIGINI MUTLAKA YAZIN
HAFI BUNUDA DENETIM GIBI BASARMALIYIZ ANCAK SISTEMI DEGISTIRMELERI GEREKIYOR ASLINDA BUNLARI BASBAKANLIGA HONDERMEK GEREK

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE
YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ
TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ (TESMER)
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

..................... Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında kayıtlı .................. TC Kimlik numaralı meslek mensubu adayıyım.

Yeminli mali müşavirlik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik sınav yönetmeliği’nin 5. Maddesinde sınavın amacının “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarının yeterliliğinin ölçülmesinde sınava tabi tutulmaları” denilmektedir.

2013/03 dönemden itibaren serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavlarından “MALİYET MUHASEBESİ” sınavına katılmaktayım. 2013-03 dönem, 2014-01 dönem ve 2014-02 dönemde yapılan “MALİYET MUHASEBESİ” sınavları yeterliliği ölçme ve değerlendirme amaçları bakımından maalesef amaçları dışına çıkıldığı bu anlamda sorunlu olduğu Zira bu çıkan soruların Çözümünde Deha, Bilge Eğitim Kurumları gibi Smmm Dershanelerinin soru cevaplarına verdiği birbirinden farklı çözüm ve sonuçlar bunun BARİZ BİR göstergesidir.

Ayrıca özetle söylemek gerekirse

1. Sınav süresi (1,5 saat) soruyu çözmek için yeterli değildir. Sınava giren adayların hemen hemen hepsi aynı konuda benim ile aynı fikirdedir.

2. Sınavda genellikle 2 soru sorulmaktadır. Soruların puan değeri bazen 50’şer, bazen de 30 puana 70 puan veya 40 puan olmaktadır. Bir soruyu bilemediğimiz zaman sınavda başarısız olma olasılığımız artmaktadır. Maliyet Muhasebesinin bir çok konusuna hakim olduğumuz halde, 1 sorunun yüksek puan değerine sahip olmasından dolayı yeterliliğimiz ölçülememektedir.

3. Sınav müfredatı belli değildir. Hangi konulardan sınavda sorumlu olduğumuz ilan edilmemektedir.

4. Sınav kağıtlarımız okunurken en ufak bir hatamızda hiç puan alamamaktayız ve direkt olarak sonuca yönelik puanlama yapılması durumunda da aynı sonuçla karşılaşmaktayız. En azından hesaplamalarda yanlışlık olsa dahi gidişattan konuyu bildiğimiz göz önünde tutularak puanlama yapılması daha adaletli sonuca ulaşacağı için haksızlık yapılmadığı düşüncesini oluşturacaktır.

5. Son sınavlarda sorulan sorular açık ve net değildir. Soru içinde soru sorulmakta, istenenler iç içe girmiş durumdadır. Öyleki Maliyet muhasebesinde uzman eğitim kurumları bile soruları cevaplayamıyor bu konularda farklı cevaplar vermeleri bu durumun ne denli sağlıksız olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca Süreninde kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu durum bizim açımızdan sıkıntı oluşturmaktadır.

6. Son yapılan sınav sistemindeki zorluklardan dolayı bir çok arkadaşımız mağdur olmuş ve son haklarını kullanmış yada kullanacaktır. Bu durumda tek ders’ten dolayı senelerce verilen maddi ve manevi emeklerimizin ziyan olmaması adına sınav sisteminin iç içe geçmeden daha anlaşılabilir düzeyde yapılması birçok meslektaşımızın mağduriyetini giderecektir.
Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı yaşadığım veya yaşayabileceğim mağduriyetlerin giderilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.30.06.2014
Saygılarımla,

A D R E S :

Katılıyorum eski sorular bize sorulanların yanında ilkokul düzeyinde kalıyor nerdeyse! Ayrıca çok benzer ve net anlaşılır sorular var şimdi neden bu gariplik, arkadaşlar cuma İSMMMO önünde toplanıyoruz muhakkak gelin çok sayıda olmalıyız, sesimizi duyurmalıyız lütfen gelin!

Katılıyorum eski sorular bize sorulanların yanında ilkokul düzeyinde kalıyor nerdeyse! Ayrıca çok benzer ve net anlaşılır sorular var şimdi neden bu gariplik, arkadaşlar cuma İSMMMO önünde toplanıyoruz muhakkak gelin çok sayıda olmalıyız, sesimizi duyurmalıyız lütfen gelin!

istanbulda olsam kesin gelirim :( .. ama ankaradaki arkadaşlar bişey yapmalılar.. bizler sınav için bile zor izin alıyoruz iş yerlerinden..

Dilekçemi faksladım.Çok üzgün ve aynı zamanda sinirliyim bu haksızlık karşısında..Tamamen yazılanlara katılıyorum.Büyük haksızlık bu sınavı sayesinde 2 hakkım kaldı.sayelerinde dosya yaktırmaya az kaldı.Bu sınav tarzı devam ettiği sürece.

arkadaşlar ben
kendi dilekçemi

[email protected]
[email protected]

posta adreslerine gönderdim
ayrıca tesmerin öneri bölümünede aynı dilekçeyi attım

bide tesmer imzalı olarak faksladım.

istanbulda olsam muhakkak ismoya gelirdim ancak türmoba sınav parası verip ankaraya gidip gelmekten bütçeyi zorluyoruz
ayrıca izin almam çok zor

arayan varmı tesmeri
dündendir ne durumdayız. dilekçeler ne alemde
bezdirmek lazım onları
aslında soruyu soran hocanın e-mailini bulup bu dilekçeleri ona göndermek gerek ya
neyse

ama bu forumda ilgilenenler az gibi kimseden yeterince ses çıkmıyor Yoksa herkesin olumlu mu geçti

Son düzenleme:
arayan varmı tesmeri
dündendir ne durumdayız. dilekçeler ne alemde
bezdirmek lazım onları
aslında soruyu soran hocanın e-mailini bulup bu dilekçeleri ona göndermek gerek ya
neyse

ama bu forumda ilgilenenler az gibi kimseden yeterince ses çıkmıyor Yoksa herkesin olumlu mu geçti

Haklısınız ! ... ÇOK CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR KONU HERKEZ ELİNDEN GELENİ YAPSIN HATTA ANKARAKİ ARKADAŞLAR TESMERE GİTSİNLER.. OLAY BÜYÜMELİ..

YARIN HEPİMİZ İÇİN GEÇ OLACAK.. BİZİM TEK DERS MALİYET BİR GÜN SİZLERİNDE OLACAK...

aynen kardeşim
maliyetteki bu belirsizliği düzeltsinler ki
bizden sonrakiler bari ne sınavına girdiklerini bilsinler
Adamlar Sanki smmm değilde Ordinaryüs yetiştiriyorlar

Haklısınız ! ... ÇOK CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR KONU HERKEZ ELİNDEN GELENİ YAPSIN HATTA ANKARAKİ ARKADAŞLAR TESMERE GİTSİNLER.. OLAY BÜYÜMELİ..

YARIN HEPİMİZ İÇİN GEÇ OLACAK.. BİZİM TEK DERS MALİYET BİR GÜN SİZLERİNDE OLACAK...

aynen kardeşim

Kesinlikle katılıyorum 2013/2 dönemde aynı soru gelmiş aynısı gelmesin ama anlaşılabilir olsun onlardan bunu istiyoruz bakın geçmiş yıl soruları gayet net ve bu sorulara göre basit bile.Zaman zaten yetmiyor anlayana kadar.Komisyondaki hoca değişti herhalde oda kendini böyle tatmin ediyor zaten hep diyorum mali müşavir değil uzay mühendisi olucaz sanki staj başlatma sınavı staj yeterlilik sınavı dosya yak 2 yıl bekle sonra tekrar aynı derslerden gir.Bukadar emeği başka derse vermiş olsaydık gerçekten ordinaryüs olurduk stresi ayrı çabası

aynen kardeşim

Aynen üstat .. bu nasıl bir sınavdı inanın çözmek zor .. sınavda adamlar normal maliyet ile safhayı bir sormuş şaka gibi :)

ben böyle birşey ne gördüm ne çalıştım nede duydum.. sınav 1,5 saat konsantrasyon çok zor.. zaman sınırlı ve tek ders korkusu .. daha ne olsun...

net satışlar diyeceğine adam 1. soruda satış hasılatı gibi bir terim kullanmış ama düşünün panik le belki insanlar anlamadı. Satış rakamlarını görünce ben bişeyler yaptım.. ama dersaneler cevapları yayınlamış ne yapmışlar anlamadım.

:D birde birisi bana özelden yazıp gir pas hakkını kullanma sınav kolay olacak dedi...

pek kolaydı gerçekten !.. ya bişeyler yaptım ama bu komisyona güvenemiyorum.

ya çoluğumuz çocuğumuz var onların kısmeti bu...

en kötüüde tek dersten 3 tür giriyorum bilmiyor buradaki mali müşavirler ne zorlukta olduğunu tiplerine bakmadan dalga geçiyorlar... Özel smmm sınavından sm den smmm olanlar.. sınav bile görmeden gelmiş adamlar....

yazık yaaa !.. birde geçen günlerde özgüristanbul nickli bir herif dalga geçip durdu..Allhım sen yardım et diyorum...

çok üzgünüm belli etmiyorum kimseye :(

Aynen üstat .. bu nasıl bir sınavdı inanın çözmek zor .. sınavda adamlar normal maliyet ile safhayı bir sormuş şaka gibi :)

ben böyle birşey ne gördüm ne çalıştım nede duydum.. sınav 1,5 saat konsantrasyon çok zor.. zaman sınırlı ve tek ders korkusu .. daha ne olsun...

net satışlar diyeceğine adam 1. soruda satış hasılatı gibi bir terim kullanmış ama düşünün panik le belki insanlar anlamadı. Satış rakamlarını görünce ben bişeyler yaptım.. ama dersaneler cevapları yayınlamış ne yapmışlar anlamadım.

:D birde birisi bana özelden yazıp gir pas hakkını kullanma sınav kolay olacak dedi...

en kötüüde tek dersten 3 tür giriyorum bilmiyor buradaki mali müşavirler ne zorlukta olduğunu tiplerine bakmadan dalga geçiyorlar... Özel smmm sınavından sm den smmm olanlar.. sınav bile görmeden gelmiş adamlar....

yazık yaaa !.. birde geçen günlerde özgüristanbul nickli bir herif dalga geçip durdu..Allhım sen yardım et diyorum...

net satış hasılatı yöntemine göre yaptım bende ama dershaneler brüt satış hasılatı yöntemine göre cevaplamış. onların anladığı brüt kelimesini ben neden göremedim bilmiyorum. o yüzden dershane cevapları ile benim cevaplarımda 3-4 lira fark çıkıyor

onu diyen bendim ama inanın maili bile gösterebilirim bana da söylenen oydu. bende son hakkıma kaldım çok üzgünüm..ama bu sınav iptal olacak süpriz şekilde konuyu öyle biryere taşıdım ki...yönetmelik te az kaldı yürürlüğe giriyor netlook canını sıkma ek sınav hakkı gelecek yurdakul hoca da istifa ettirilecek bugün çok çok önemli birisi bana bunun sözünü verdi fakat burada açıklayamıyorum..ama inanın herşey güzel olacak baskılara devam...