fonradar

Maliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

mükellefimin proforma fatura düzenlediği bir ihale kurumu, ekindemaliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı (Ek: O-8) belgeninde birlikte verilmesi gerektiğini ayrıca birde mükellefle birlikte meslek mensubu kaşe ve imza olması gerektiğini ifade etti.

bu belgeden imzalayan varmı? defter ve belgelerin bilgilerini soruyor, ayrıcı miktar bilgesi soruluyor(defterde miktar bilgisi yazılmamaktadır)

İmzalanırsa sorumluluğumuz nedir?

konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: maliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı

abdsis ' Alıntı:
Merhaba,

mükellefimin proforma fatura düzenlediği bir ihale kurumu, ekindemaliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı (Ek: O-8) belgeninde birlikte verilmesi gerektiğini ayrıca birde mükellefle birlikte meslek mensubu kaşe ve imza olması gerektiğini ifade etti.

bu belgeden imzalayan varmı? defter ve belgelerin bilgilerini soruyor, ayrıcı miktar bilgesi soruluyor(defterde miktar bilgisi yazılmamaktadır)

İmzalanırsa sorumluluğumuz nedir?

konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

Evet bu bilgiler isteniyor.Bildiğiniz gibi ihale kurumları da (özellikle Kamu Kurumu bunları Sayıştay incelemesine tabi) inceleniyor.Firmanın uygunluğunu denetliyorlar.Dolayısıyla sizin sorumluluğunu verilen bilgilerin defter kayıtlarla doğru olduğunu aksi durumda kurumu yanıltmaktan ve yanlış bilgi vermekten ceza yersiniz.

Ynt: Maliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı

sayın ferhat, ilgili formda miktar bilgisi nasıl doldurulacak bilginiz varmı, yani yevmiye mevcut defterlerinde miktar sütünu bulunmamaktadır.

biz miktar kısmını nereden tespit edeceğiz. hem defter bilgilerini soruyor, defterde miktar yoksa biz nasıl onaylarız bu formu.

Ynt: Maliyet/satış tutarı tespit tutanağı (Ek: O-5, O-6, O-7) ve stok tespit tutanağı

abdsis ' Alıntı:
sayın ferhat, ilgili formda miktar bilgisi nasıl doldurulacak bilginiz varmı, yani yevmiye mevcut defterlerinde miktar sütünu bulunmamaktadır.

biz miktar kısmını nereden tespit edeceğiz. hem defter bilgilerini soruyor, defterde miktar yoksa biz nasıl onaylarız bu formu.

Sevgili fomdaşım

Eğer stok programınız yoksa bu zor.Bizim mükellefimizde stok programı olduğu için kolay.Yine size tavsiye niteliğinde şunu söyleyebilirim.Çok zaman almayacaksa ,kolaysa, fiili stok sayımı yapabilirsiniz

sayın ferhat,

biz smmm olarak stok takibi yapmak durumunda değiliz. Dönem sonlarında stok miktarını mükelleflerden isteyerek geçici vergiyi oluşturuyoruz. Dolayısıyla hiç bir mükellefte stok takibi yapma gibi bir durumumuz yok, kaldıki angarya bir form için stok takibi yapacağız. Ayrıca bu formun bize getirisi ne; Hiçbir getirisi olmadığı gibi belki yanlış olması durumunda sorumluluğumuz da var. en iyisi bu forma imza atmamak.

abdsis ' Alıntı:
sayın ferhat,

biz smmm olarak stok takibi yapmak durumunda değiliz. Dönem sonlarında stok miktarını mükelleflerden isteyerek geçici vergiyi oluşturuyoruz. Dolayısıyla hiç bir mükellefte stok takibi yapma gibi bir durumumuz yok, kaldıki angarya bir form için stok takibi yapacağız. Ayrıca bu formun bize getirisi ne; Hiçbir getirisi olmadığı gibi belki yanlış olması durumunda sorumluluğumuz da var. en iyisi bu forma imza atmamak.

Sevgili formdaşım

Benim tututuğum bütün mükelleflerin ön muhasebelerinde stok programı var.Büroda tutulanların bile ön muhasebelerinde sadece stokları tutturuyorum.Benim için önemli Gelir Gideri doğrudan etkiliyor.Elimden geldiğince hassas yapmaya çalışıyorum''
biz smmm olarak stok takibi yapmak durumunda değiliz. Dönem sonlarında stok miktarını mükelleflerden isteyerek geçici vergiyi oluşturuyoruz. Dolayısıyla hiç bir mükellefte stok takibi yapma gibi bir durumumuz yok, kaldıki angarya bir form için stok takibi yapacağız. Ayrıca bu formun bize getirisi ne; Hiçbir getirisi olmadığı gibi belki yanlış olması durumunda sorumluluğumuz da var. en iyisi bu forma imza atmamak. '' bu görüşünüzede saygı duyuyorum.Çünkü sizi bağlıyor.Ben sadece tavsiye niteliğinde söyledim.Ona bakarsan bir meslekdaşım bana sen bankaları işliyormusun diye sormuştu kendisi işlemiyormuş. ; ;D Yine bir meslektaşımızdan gelen defterde 100-Kasa hes.600-hs-391 ve 331 hs vardı kendisi ile görüştüğümüzde nasıl olsa sonuçta hepsi 331 hesaba gitmiyor mu? demişti. :D :D dedimya saygı duyuyorum

ferhat

ne mutlu size, stok takibi yapmayan mükellefiniz yokmuş, benim 55 mükellef içinde stok takibi yapan sadece 3 tane, nerede faliyet gösterdiğinizi merak ettim doğrusu, bizim burada sizinki gibi mükellefler yok denecek kadar az. Siz o mükelleflere çokça teşekkür edin.

benim yerim etiler