Maliyetteki Fireler

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan beyza
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

beyza

Katkı Sunan Üye
Maliyetlendirmeleri yaparken dönem başı stoku alıyorum, dönem içi alışları ekliyorum ve toplamı dönem sonu stoktan çıkartıyorum. Aradaki farkı da maliyetlerime atıyorum. Tabi bunları yaparken fire oranlarını ne kadar fire olduğunu falan sormuyorum, fire de maliyettir diyorum. Fireleri ayrı göstermek zorundamıyım ? Göstermezsem, herhangi bir incelemede bunun cezai müeyyidesi var mı ?

Ynt: Maliyetteki Fireler

Fireleri ayrı göstermek zorunda değilsiniz. Maliyete atılması doğrudur. Ancak o sektördeki fire oranlarını aşmaması gerekir. Ayrıca firenin maddi değeri varsa (satılıyorsa) dönem sonundaki satış bedeli üzerinden gelir tahakkuku yapılması gerekir. Mesela metal işlenen bir yerde talaşlar satılmaktadır. Dönem sonunda elinizdeki talaş miktarı*birim fiyat= gelir tahakkuku

beyza ' Alıntı:
Maliyetlendirmeleri yaparken dönem başı stoku alıyorum, dönem içi alışları ekliyorum ve toplamı dönem sonu stoktan çıkartıyorum. Aradaki farkı da maliyetlerime atıyorum. Tabi bunları yaparken fire oranlarını ne kadar fire olduğunu falan sormuyorum, fire de maliyettir diyorum. Fireleri ayrı göstermek zorundamıyım ? Göstermezsem, herhangi bir incelemede bunun cezai müeyyidesi var mı ?

bu soruda alıma takıldı yada benmi yanlış anlıyorum

dönem başı stok 100 olsun
dönem içi alınan 200 olsun
dönem sonu stok zaten 300 olur
bu mantığa göre sonuç sıfır olmazmı...

o sektördeki fire oranlarını aşmaması gerekir diyorsunuz. bizim burda fireler hiçbirşekilde tutulmuyor. yani imalattan şu kadar firemiz oluyor diye bi rapor almıyoruz. depo bana diyorki elimde kalan stok 1000 kg dır. Ayrıca fire falan sorgulamıyoruz. Firelerin sektör ortalamasını aştığını denetim halinde nasıl tespit edebilirlerki. biz fire de tutmuyoruz.

sayın emansur :) tabi arada satışlarımız oluyor. ve satışlar sonrası dönem sonu stok rakamını söylüyorlar bana :)

Firelerin kaydının tutulmasına gerek yok. İmalata 100 kg. hammadde verirsiniz, çıkan mamül 98 kg.dır. Maliyete 100 kg.hammaddenin tutarını yansıtırsınız. Satışınızda 98 kg. olur. Bunu bütün yıla yaydığınızda giren mal ile çıkan mal arasındaki miktar farkı firenizdir. İşte bu fire kabul edilebilir ölçülerde ise sorun olmaz.

bi firmada denetim yapılmış ve firelerin olması gereken firenin çok üzerinde olduğu tespit edilmiş. böyle bir tespit denetçi tarafından nasıl yapılmış olabilir. Neye bakmıştır. muhasebe kayıtlarında firelerle ilgili herhangi bir kayıt yokken denetçi bunu neye bakarak değerlendirmiştir ?

Merhaba,

Dönem başı miktarı +dönemiçi alış - dönem içi satış

formülüyle bir miktar dengesi kurulur; çıkan envanter rakamıyla, firmanın kayıtladığı dönem sonu envanter rakamını karşılaştırır, aradaki fark firedir; ayrıca bir fire kaydı yapılmaz zaten (Devamlı Envanter yöntemiyle tutulan kayıtlar hariç)

Eğer firma çıkışlarında faturayla birlikte yazarkasa fişiyle yapıyorsa;

belirli bir dönem baz alınır; faturalı satışlardaki stoklar miktar ve fiyatlarıyla yer aldığı için bunların tarih miktar ve fiyat bilgileri dökülür; aynısı alış faturalarında da yapılarak firmanın faturalı satışlarındaki kar haddi tsbit edilir;

Faturalı satışları toptan satış olduğu göz önüne alınarak yazar kasa çıkışlarına bir iki puan daha eklenmek suretiyle; toplam yazar kasa çıkışlarından; bu oran kullanılarak iç yüzde yöntemiyle satılan malın maliyeti bulunur;

Evren (Denetimde örnekleme için kullabıln döneme verilen ad) üzerinde yapılan çalışmalarla elde edilen bu veriler genele uygulanarak firmanın olması gereken envanter rakamı tesbit edilir;

İşte bu envanter rakamıyla firmanın kayıtlarındaki dönem sonu mal arasındaki fark kabul edilebilir fire rakamında fazlaysa;

Denetçi; Vergi denetmeniyse Matrah Farkı

Denetçi; Bağımsız denetçiyse olumsuz veya şartlı görüş anlamına gelir;

Saygılarımla,

merhaba ,
firmamızda sattığımız ürünler için müşterilerden arızalı gelenler oluyor ve bunlardan kullanılamayacak durumda olanları fire olarak ortamala değerden kayıt atıyoruz.

bunu 689 hesaba yansıtıyorum.
621 hesaba hangi durumda kayıt atabilirim peki?

-------------/----------------
623-
157
-----------/------------------

1-Müşterinden arızalı olarak geri gelen ürünler fire değildir, fire imalat veya stoklama sürecinde doğal ve teknik nedenlerle yok olan ilk madde veya emtiayı ifade eder. Böyle durumlarda yapılması gereken kayıt şudur.

______/________
610 xxx
191 xxx
120 xxx

Daha sonra arızalı emtia 157 hesabına aktarılmalıdır 157/153 kaydı ile.

2-Fire eğer gerçekten 1'inci maddede belirttiğim anlamda bir fire ise ilave edilen kdv olmayacaktır. 60 Nolu KDV Sirküleri madde 8.1.3.3

"8.1.3.3. Fire Sonucu Meydana Gelen Kayıplar

Fire, bir malın imalat sürecinde veya tüketiciye arzına kadar kendi doğal akışı içinde uğradığı fiziksel kayıp olarak tanımlandığından, imalat sırasında veya sonrasında meydana gelen firelerin zayi olan mal kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu durumda, daha önce indirim konusu yapılan KDV'nin de düzeltilmesine gerek yoktur."

iade olarak gelmiyor Koray bey,
müşteri bu ürünleri bize gönderiyor incelenmek üzere,
kullanılmayacak durumda olanlar stoklardan fire olarak çıkılıyor.
biz bunları 157 de diğer stoklarda mi takip etmeliyiz?
peki sonra stoklardan nasıl çıkaracağız?
bize bir faydası olmayan ürün hep orda kalamaz değil mi?

Daha önce de dediğim gibi bunlar kesinlikle fire değil. Son derece yanlış bir işlem yapıyorsunuz. Bir de şunu sorayım ona göre cevap verelim, geri gelen ürünler müşterinin size olan borcundan düşülmüyor mu? Size geri gönderirken iade faturası ile geri göndermiyor mu müşteriniz?

evet iade olarak gönderiyorlar 153 e giriyoruz.
sonra incelemeye alınıyor. baktılar bu ürünü satamayız kullanım dışı, ozaman fire gibi işlem yapıyoruz stok rakamımızı tutturmak için.

ne önerirsiniz bu durum için?
157 de mi takip edelim

Daha önce de belirttiğim gibi bu bir fire değil, hatalı ürünün iadesi. Fire olması için üretim veya stoklama aşamasında bozuk çıkması gerekirdi. Oysa burada siz emtiayı sattıktan sonra iade ediliyor.

Daha önce belirttiğim gibi 157 DİĞER STOKLARda takip edin, bu durumda takdir komsiyonuna başvurarak emsal bedel takdir ettirip aradaki fark için VUK md.278 uyarınca stok değer düşüklüğü karşılığı ayırabilirsiniz. Stok tutacak diye kanuna aykırı işler yapmayın sakın.

Ürünleri 2.Kalite ve fire olarak belli bir fiyatla satıp stoklarınızdan düşemezmisiniz

yeminli mali müşavirimizde biriktirin ve devletten birini çağırıp bunlar kullanım dışı deyip gösterin ve hurdacıya satın dedi :)

koray beyin dediği gibi takdir komisyonunda bitecek iş yani.