Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

malulen emekli olabilmek için şartlar nelerdir bir kişi tek böbrekle yaşamasında malulen emeklılık etkilermi teşekkür ederim.

Ynt: Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

Standart bir şekilde malulen emeklilik şekli yoktur. Sigortalının hangi yasaya göre emekli olabileceğini tespit etmek lazım. Bunun için de malulluk derecesi, sigortalılık süresi, prim gün sayısı gibi bir çok bilgiler gerekecektir.

Call Center personeliyim ve %45 işitme kaybım var. malulen emekli olabilirmiyim?

Genel şartlar :
%60 özür
10 yıl sigortalılık süresi
1800 gün prim

Ayrıca %40-%60 arası özürlülüler için Madde-28'de bahsedilen şartların sağlanması.

malulen emeklilik

benim 2003 yılından itibaren trombositlerimde (kan sayımı plt değeri) düşük olduğu doktor tarafından raporlanmıştır.şu an hala alçak değerde seyrediyor.bana bu hastalık çok ayakta durduğum zaman adale ve kaslarda yorgunluk meydana geliyor.yani fazla ayakta duramıyorum.çalıştığım işyerinde ayakta çalışma zorunluluğum olduğundan dolayı hastalığım beni çok rahatsız ediyor.bu durumda malulen emekli olabilirmiyim.
not:(trombosit nedeni ile vücudumun herhangi bir yerinde kesik oluştuğunda kanamayı zor durduruyoruz)

Sn.Ramazan Karakış

Üst kısımda belirtilen şartları sağlamanız gerekir.

En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekir.

Sayın Forum Üyeleri,

BağKur'da 6500, SSK'da 500 günü olan bir tanıdığım var. Kendisi şu an hiçbir sigortaya bağlı değil, yaştan kısmi emekli olmak için 2013 yılını bekliyor.

Kendisi sağlık sorunlarından dolayı malülen emeklilik başvurusu yapmak istiyor.

1) En son geçen yıl SSK kapsamında çalıştığı için SSK'ya başvurabilir mi?
2) BağKur'da daha çok günü olduğu için BağKur'a mı başvurması gerekir? Bu halde Bağkur'a tekrar kayıt mı yaptırmalı?

Saygılar...

Merhaba,

Aşağıdaki soruya yantı verebilen bir arkadaşımız olursa çok sevinirim.

galatapera ' Alıntı:
Sayın Forum Üyeleri,

BağKur'da 6500, SSK'da 500 günü olan bir tanıdığım var. Kendisi şu an hiçbir sigortaya bağlı değil, yaştan kısmi emekli olmak için 2013 yılını bekliyor.

Kendisi sağlık sorunlarından dolayı malülen emeklilik başvurusu yapmak istiyor.

1) En son geçen yıl SSK kapsamında çalıştığı için SSK'ya başvurabilir mi?
2) BağKur'da daha çok günü olduğu için BağKur'a mı başvurması gerekir? Bu halde Bağkur'a tekrar kayıt mı yaptırmalı?

Saygılar...

Malulen emekli olmak için bulunduğu ildeki SGK'na başvurarak sağlık kuruluşuna sevkini yaptıracak. Artık, SSK veya Bağ-Kur diye kurum kalmadı. SGK gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeyi yapar.