Mandallı Ek Parçaları Kdv Oranı

Merhaba
Firma kdv oranı %20 olan ürünlerin (mandallı dirsek , kör tapa ,dişi kafa ,erkek kafa,istavroz , te ) kdvsini %10 olarak kesmiş.Ben bu ürünleri başka firmalardan da alıyorum hepsi %20 kesiyor.Yüzde 20 lik kesilen bir ürün %10 kesilirse belli bir dayanağa koda maddeye birşeye bağlanıp belirtilmesi gerekmiyormu ???
Firmanın mali müşaviri firmam kabul edip sorumluluğu üstüne alırsa beni ilgilendirmez dedi.şimdiye kadar hep %10 kesmişler, bir tek sizmi dogru biliyorsunuz dedi.
:(((( Firma sahibi bu sistem faturası bunu böyle kabul et diyor. çok araştırdım bir sürü yerden genelge ve yorum okudum.
fakat iki firma ticari işletme ise ve ticari amaçla al sat yapıyorlar ise bu ürünlerin kdv oranı %20 olması lazım deniyor.Fakat bu firma toprakla uğraşan nihai tüketici ise boru ve ek parçalarını beraber satarsak ozaman %10 kdv kesebiliyoruz diye biliyorum.Lütfen bana değerli yorumlarınızı iletin.

Merhaba
Firma kdv oranı %20 olan ürünlerin (mandallı dirsek , kör tapa ,dişi kafa ,erkek kafa,istavroz , te ) kdvsini %10 olarak kesmiş.Ben bu ürünleri başka firmalardan da alıyorum hepsi %20 kesiyor.Yüzde 20 lik kesilen bir ürün %10 kesilirse belli bir dayanağa koda maddeye birşeye bağlanıp belirtilmesi gerekmiyormu ???
Firmanın mali müşaviri firmam kabul edip sorumluluğu üstüne alırsa beni ilgilendirmez dedi.şimdiye kadar hep %10 kesmişler, bir tek sizmi dogru biliyorsunuz dedi.
:(((( Firma sahibi bu sistem faturası bunu böyle kabul et diyor. çok araştırdım bir sürü yerden genelge ve yorum okudum.
fakat iki firma ticari işletme ise ve ticari amaçla al sat yapıyorlar ise bu ürünlerin kdv oranı %20 olması lazım deniyor.Fakat bu firma toprakla uğraşan nihai tüketici ise boru ve ek parçalarını beraber satarsak ozaman %10 kdv kesebiliyoruz diye biliyorum.Lütfen bana değerli yorumlarınızı iletin.
Sayin izmersuplastik

KDV Kanununun 1/1 inci maddesine göre, Türkiye' de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler KDV ye tabidir.
KDV oranları, KDV Kanununun 28 inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararname eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8,
listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için %18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu Kararname eki (II) sayılı listenin "B" bölümüne 2008/13234 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile 9/2/2008 tarihinden itibaren uygulanmak üzere eklenen 28 inci sırada, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin (TGTC) "8424.81 Tarıma ve bahçeciliğe ait olanlar (sıvı veya toz halindeki
maddeleri püskürtmeye, dağıtmaya veya pülverize etmeye mahsus mekanik cihazlar)" tarife alt pozisyonu kapsamındaki eşyalar da yer almaktadır.

Sulama sistemlerinde kullanılan borular ve bağlantı parçaları TGTC nin 39 uncu faslındaki plastikler ve mamulleri kapsamında olup, bu fasıla ait 39.17 tarife pozisyonunda " Plastikten hortumlar, borular ve bağlantı elemanları (manşon, nipel, dirsek, flanşlar gibi)" ismen sayılmıştır.
Bu pozisyon kapsamındaki borular;

- 3917.31 "Esnek borular ve hortumlar (en az 27.6 MPa' lık bir basınca
dayanabilenler)"
- 3917.32 "Diğerleri (başka bir şekilde diğer maddelerle birleştirilmemiş
veya takviye edilmemiş) (bağlantı elemanları olmayan)
- 3917.33.00.0.00 "Diğerleri (başka bir şekilde diğer maddelerle birleştirilmemiş
veya takviye edilmemiş) (bağlantı elemanları olan)
şeklinde sınıflandırılmıştır. Sulama sistemlerinde kullanılan dripli ve dripsiz borular, TGTC nin 3917.31, 3917.32,
3917.33 tarife alt açılımlarında tanımlanan plastikten hortumlar ve borular kapsamında bulunmaktadır.

2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi eki listelerde TGTC nin 39.17 tarife pozisyonu kapsamındaki eşyalar yer almamaktadır.
Buna göre;
- Damlama sulama sistemlerinde kullanılan damlama sulama (dripli-üzeri belirli aralıklarla gözeneklendirilmiş veya delinmiş) borularının ve yağmurlama sulama sistemlerinde kullanılan (drip ihtiva etmeyen) boruların,
- Yağmurlama ve damlama sulama sistemlerinde kullanılan plastik yağmurlama borusu, istavroz, dirsek, es, redüksiyon, TE, abot, adaptör, başlık, körtapa, küresel vana, kangal plastik boru, priz kolye, manşon, tapanın,
- Mandallı yağmurlama borusu, por yağmurlama borusu, mandallı sabot, yükseltici, küresel otomatik vana, mandallı dirsek, mandallı körtapa, contanın ithal veya teslimi genel oranda (%20) KDV ye tabi bulunmaktadır.

Öte yandan;
- Yağmurlama sulama sistemi ile bu sistemde kullanılan ve ticari hayatta yağmurlama ve sulama başlığı (spring-tabanca) olarak adlandırılan her boy spring cihazı TGTC nin 8424.81 tarife pozisyonuna ait "8424.81.30.10.11 Sıvı Püskürtücüler",
- Damlama sulama sistemleri ise, TGTC nin 8424.81 tarife alt pozisyonuna ait "8424.81.10.00.00 Sulama Cihazları"
GTİP numarasında olup, 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi eki (II) sayılı listenin B/28 inci sırası kapsamında yer aldığından, ithali ve yurtiçi teslimlerinde %10 oranında KDV uygulanacaktır.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; tarla ve bahçelerde kullanılmak üzere imalatı yapılan yağmurlama boru, damlama su borusu, yassı boru ile bunlara ait ek parçalarının bir araya getirilerek damla sulama sisteminin bütününü oluşturması ve
bütün halinde nihai tüketicilere tesliminin 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi eki (II) sayılı listenin B/28 inci sırası kapsamında %10 oranında KDV ye tabi olması gerekmektedir.
Diğer taraftan, (II) sayılı listenin (B) bölümünün 28 inci sırasında GTİP no ları itibariyle sayılan eşyalar arasında bu sırada sayılan eşyaların aksam ve parçalarına yer verilmediğinden sulama sisteminin bütününü oluşturmayan aksam ve parçaların tarım kredi kooperatifleri ile gerçek
ve tüzel kişilerden oluşan bayilerinize tesliminin ise genel oranda (% 20) KDV ye tabi olması gerekmektedir.

Sonuc olarak :

1-Damla sulama sisteminin bütününü oluşturması ve bütün halinde nihai tüketicilere tesliminin 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi eki (II) sayılı listenin B/28 inci sırası kapsamında %10 oranında KDV ye tabi olması gerekmektedir.
2-(II) sayılı listenin (B) bölümünün 28 inci sırasında GTİP no ları itibariyle
sayılan eşyalar arasında bu sırada sayılan eşyaların aksam ve parçalarına yer verilmediğinden sulama sisteminin bütününü oluşturmayan aksam ve parçaların tarım kredi kooperatifleri ile gerçek
ve tüzel kişilerden oluşan bayilerinize tesliminin ise genel oranda (% 20) KDV ye tabi olması gerekmektedir.
NOT: Bu yazimi onlarlada paylas (7 Temmuz 2023 tarihli ve 32241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile KDV oranlarında değişikliğe gidilmiştir. Bu karara göre; genel KDV oranı %18'den %20'ye, %8 indirimli KDV oranı ise %10'a çıkarılmıştır.)

Son düzenleme: